Belenenses
Primeira Liga 2019/20 · Estádio Nacional · Grundad 1919
- Poäng
- 35
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 9–8–17
- Mål
- 27–54
- Målskillnad
- -27
- Poäng/match
- 1.03
- Vinstprocent
- 26 %
- Petitfrån 1 jan
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 5
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 9 poäng av 24
Lika i paus
16matcher
- 4
- Vann
- 7
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.38mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.24
- Hemma
- 2.53
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3468 %
- Över 2.5 mål12 av 3435 %
- Över 3.5 mål8 av 3424 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 10 i andra (40 % efter paus). Insläppta: 23 och 29 (52 % efter paus).
Bygger på 25 gjorda och 56 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 27 gjorda och 54 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- -0.34 (-24.9 %)
- I ligan
- 15 av 18
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -0.45 (-36.3 %)
- I ligan
- 16 av 18
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- +0.34 (+27.4 %)
- I ligan
- 17 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- -2.9 % (-10.0 %)
- I ligan
- 10 av 18
- Ligasnitt
- 29.4 %
- Skillnad
- +14.7 % (+50.0 %)
- I ligan
- 17 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
1av 1100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.38 (-25.2 %)
- I ligan
- 14 av 18
- Ligasnitt
- 1.25
- Skillnad
- -0.31 (-24.6 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 0.25
- Skillnad
- -0.07 (-28.0 %)
- Störst i ligan
- 11 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-313 matcher 38 %
- 4-4-27 matcher 21 %
- 3-4-2-14 matcher 12 %
- 4-2-3-14 matcher 12 %
- 3-4-1-23 matcher 9 %
- 4-1-4-12 matcher 6 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
H. Koffi22 år | 20 | 1740 | 0 | — | 5 | 0 | 6.90 |
André Moreira23 år | 15 | 1320 | 0 | — | 1 | 0 | 6.61 |
Försvarare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tiago Esgaio24 år | 28 | 2243 | 2 | 2 | 8 | 0 | 6.75 |
Gonçalo Silva28 år | 18 | 1525 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.88 |
C. Akas25 år | 15 | 1294 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.80 |
Tomás Ribeiro20 år | 13 | 1170 | 0 | — | 4 | 0 | 6.79 |
Rúben Lima29 år | 11 | 779 | 0 | — | 1 | 0 | 6.84 |
Diogo Calila20 år | 12 | 704 | 0 | — | 4 | 0 | 6.48 |
Fran Varela24 år | 9 | 689 | 0 | — | 1 | 0 | 6.62 |
| 10 | 526 | 1 | — | 3 | 1 | 6.53 | |
Ricardo Ferreira26 år | 5 | 351 | 0 | — | 1 | 0 | 6.84 |
Eduardo Kau20 år | 3 | 202 | 0 | — | 2 | 0 | 7.00 |
H. Ouro-Sama21 år | 4 | 52 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
S. Ramírez20 år | 1 | 16 | 0 | — | 0 | 0 | 6.80 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32 | 2761 | 0 | — | 7 | 0 | 6.84 | |
André Santos30 år | 27 | 2074 | 2 | 2 | 6 | 0 | 6.73 |
Show20 år | 24 | 1865 | 0 | 1 | 11 | 1 | 6.69 |
T. Phete25 år | 14 | 1076 | 0 | — | 2 | 0 | 6.77 |
André Carreira Sousa29 år | 13 | 943 | 1 | — | 2 | 1 | 6.69 |
Nuno Henrique20 år | 11 | 545 | 0 | — | 2 | 0 | 6.54 |
Jonatan Lucca25 år | 4 | 360 | 0 | — | 1 | 0 | 6.47 |
M. Ljujić25 år | 5 | 356 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.84 |
Benny22 år | 4 | 267 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
Tomás Castro20 år | 1 | 60 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
C. Boukholda23 år | 3 | 59 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
S. Sithole20 år | 1 | 14 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Licá30 år | 33 | 2693 | 7 | 3 | 2 | 0 | 6.71 |
M. Cassierra22 år | 29 | 1794 | 4 | — | 0 | 0 | 6.82 |
Silvestre Varela34 år | 21 | 1573 | 3 | 1 | 3 | 0 | 6.86 |
Nilton Varela18 år | 18 | 1428 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.86 |
Marco Matias30 år | 27 | 1192 | 1 | — | 3 | 0 | 6.70 |
Robinho22 år | 13 | 640 | 0 | — | 4 | 1 | 6.42 |
Kikas20 år | 12 | 521 | 1 | — | 1 | 0 | 6.53 |
Edi Semedo20 år | 10 | 179 | 0 | — | 1 | 0 | 6.53 |
| 6 | 136 | 0 | — | 3 | 0 | 6.65 | |
N. Vélez29 år | 3 | 65 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
I. Faraj20 år | 3 | 53 | 0 | — | 0 | 0 | 6.73 |
Gonçalo Agrelos21 år | 2 | 48 | 0 | — | 1 | 0 | 6.55 |
C. Brym21 år | 1 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
10 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.