NAC Breda
Eredivisie 2018/19 · Rat Verlegh Stadion · Grundad 1912
- Poäng
- 23
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 5–8–21
- Mål
- 29–74
- Målskillnad
- -45
- Poäng/match
- 0.68
- Vinstprocent
- 15 %
- M. van der Gaagtill 1 mar
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 3
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 3 poäng av 12
Lika i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Låg under i paus
19matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 13
- Förlust
Räddade 10 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.03mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 2.82
- Hemma
- 3.24
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3488 %
- Över 2.5 mål21 av 3462 %
- Över 3.5 mål10 av 3429 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
10 mål i första halvlek, 21 i andra (64 % efter paus). Insläppta: 28 och 37 (53 % efter paus).
Bygger på 33 gjorda och 70 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 29 gjorda och 74 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.72 (-51.7 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.73
- Skillnad
- -0.87 (-50.6 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.73
- Skillnad
- +0.45 (+25.8 %)
- I ligan
- 15 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.7 %
- Skillnad
- -12.0 % (-50.4 %)
- I ligan
- 16 av 18
- Ligasnitt
- 23.7 %
- Skillnad
- +26.3 % (+110.7 %)
- I ligan
- 18 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
2av 2100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.70
- Skillnad
- -0.64 (-37.7 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 1.10
- Skillnad
- -0.81 (-73.3 %)
- I ligan
- 18 av 18
- Ligasnitt
- 0.60
- Skillnad
- +0.16 (+27.4 %)
- Störst i ligan
- 9 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-112 matcher 35 %
- 4-3-38 matcher 24 %
- 5-4-15 matcher 15 %
- 5-3-24 matcher 12 %
- 3-4-33 matcher 9 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 4-4-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. van Leer26 år | 31 | 2790 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
A. Murić19 år | 1 | 90 | — | — | 0 | — | 7.30 |
K. Niemczycki19 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
M. Birighitti27 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 5.80 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Koch24 år | 33 | 2970 | 2 | — | 6 | 0 | 6.82 |
E. Palmer-Brown21 år | 18 | 1576 | 1 | — | 1 | 0 | 6.84 |
K. Mets25 år | 15 | 1348 | 1 | — | 2 | 0 | 6.93 |
G. Leigh23 år | 16 | 1301 | 1 | 3 | 1 | 0 | 6.84 |
K. Karami28 år | 10 | 790 | 0 | — | 0 | 0 | 6.92 |
D. Klomp20 år | 9 | 600 | 0 | — | 2 | 1 | 6.60 |
A. Gersbach21 år | 7 | 586 | 0 | — | 0 | 0 | 6.36 |
J. Carolina20 år | 6 | 524 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
Dorian Dervite30 år | 5 | 378 | 0 | — | 1 | 0 | 6.94 |
Jethro Mashart18 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 5.75 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. El Allouchi23 år | 28 | 1908 | 0 | 2 | 2 | 2 | 6.64 |
A. Kali27 år | 21 | 1756 | 0 | — | 3 | 0 | 6.73 |
G. Nijholt28 år | 22 | 1734 | 2 | — | 8 | 0 | 6.75 |
R. Lundqvist21 år | 17 | 1390 | — | 5 | 0 | — | 7.00 |
A. Verschueren21 år | 18 | 1298 | 1 | — | 4 | 1 | 6.59 |
P. van Anholt27 år | 16 | 1273 | 0 | — | 2 | 0 | 6.51 |
F. Sporkslede25 år | 13 | 1000 | 0 | — | 3 | 0 | 6.55 |
L. Ilić19 år | 16 | 854 | 2 | — | 2 | 0 | — |
G. Damen20 år | 4 | 299 | 0 | — | 0 | 0 | 6.92 |
Marwin Reuvers19 år | 5 | 143 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
Y. Azzagari17 år | 1 | 44 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
J. van der Gaag19 år | 2 | 29 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. te Vrede27 år | 30 | 2520 | 10 | — | 5 | 0 | 6.93 |
M. Rosheuvel28 år | 33 | 2462 | 5 | 6 | 1 | 0 | 6.80 |
G. Korte25 år | 26 | 1544 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.62 |
G. Kastaneer22 år | 21 | 970 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.54 |
R. Mühren29 år | 14 | 379 | 0 | — | 0 | 0 | 6.28 |
Paolo Fernandes20 år | 8 | 363 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.59 |
S. Kaikai22 år | 6 | 226 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
S. van Hooijdonk18 år | 12 | 139 | — | — | 0 | — | 6.38 |
4 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.