Rat Verlegh Stadion
Breda, Nederländerna·

- Kapacitet
- 19 000
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2010 till maj 2026. 170 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
NAC Breda på sin hemmaplan2010/11–2025/26
Visa säsong för säsong18 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 9 | 2 | 6 | 27 | 21 | +6 | 29 | 1.71 | 4 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 8 | 4 | 5 | 27 | 22 | +5 | 28 | 1.65 | 4 |
| 2012/13 | Eredivisie | 17 | 7 | 3 | 7 | 25 | 27 | -2 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 6 | 6 | 5 | 25 | 19 | +6 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 3 | 5 | 9 | 19 | 32 | -13 | 14 | 0.82 | 2 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Eredivisie | 17 | 7 | 1 | 9 | 26 | 31 | -5 | 22 | 1.29 | 2 |
| 2018/19 | Eredivisie | 17 | 4 | 6 | 7 | 18 | 30 | -12 | 18 | 1.06 | 3 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2020/21 | Eredivisie | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2022/23 | Eredivisie | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2023/24 | Eredivisie | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 4 | +6 | 7 | 2.33 | 0 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 6 | 6 | 5 | 21 | 22 | -1 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 5 | 5 | 7 | 20 | 23 | -3 | 20 | 1.18 | 4 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 170 | 64 | 40 | 66 | 241 | 253 | -12 | 232 | 1.36 | 34 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för NAC Breda på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta NAC Breda vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
17och 12 till
Räddade en poäng
21och 16 till
Tappade ledningen
26och 21 till
Läst ur målen i 170 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött NAC Breda här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSV Eindhoven | 10 | 6 | 0 | 4 | 22 | 13 | +9 | 18 | 1.80 |
| Heracles | 10 | 4 | 2 | 4 | 17 | 18 | -1 | 14 | 1.40 |
| Utrecht | 10 | 3 | 3 | 4 | 19 | 16 | +3 | 12 | 1.20 |
| Heerenveen | 10 | 6 | 1 | 3 | 18 | 15 | +3 | 19 | 1.90 |
| Ajax | 9 | 7 | 1 | 1 | 26 | 4 | +22 | 22 | 2.44 |
| AZ Alkmaar | 9 | 5 | 1 | 3 | 13 | 10 | +3 | 16 | 1.78 |
| Groningen | 9 | 4 | 4 | 1 | 15 | 12 | +3 | 16 | 1.78 |
| Feyenoord | 9 | 3 | 4 | 2 | 15 | 11 | +4 | 13 | 1.44 |
| PEC Zwolle | 8 | 3 | 2 | 3 | 11 | 12 | -1 | 11 | 1.38 |
| ADO Den Haag | 8 | 4 | 2 | 2 | 12 | 11 | +1 | 14 | 1.75 |
Visa alla30 klubbar
| Twente | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 8 | +3 | 14 | 1.75 |
| Excelsior | 7 | 3 | 1 | 3 | 10 | 13 | -3 | 10 | 1.43 |
| Vitesse | 7 | 3 | 1 | 3 | 8 | 6 | +2 | 10 | 1.43 |
| VVV Venlo | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 8 | -2 | 8 | 1.14 |
| NEC Nijmegen | 7 | 2 | 2 | 3 | 8 | 11 | -3 | 8 | 1.14 |
| Willem II | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 10 | -4 | 6 | 1.00 |
| Roda | 6 | 3 | 0 | 3 | 10 | 11 | -1 | 9 | 1.50 |
| Emmen | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 | 5 | 1.25 |
| GO Ahead Eagles | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 8 | -7 | 1 | 0.25 |
| RKC Waalwijk | 4 | 0 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 1 | 0.25 |
| De Graafschap | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| Fortuna Sittard | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Sparta Rotterdam | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.00 |
| Volendam | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cambuur | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| MVV | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| FC Eindhoven | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 170 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 494 mål, 241 av hemmalaget och 253 av gästen
Klockan bygger på 170 av arenans 170 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 494 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för NAC Breda på arenan.
- 1Adnane Tighadouini10mål
- 2M. te Vrede9mål
- 3A. Lurling9mål
- 4E. Ómarsson8mål
- 5K. Luijckx7mål
- 6Robbert Schilder7mål
- 7S. Perica7mål
- 8Rydell Romano Poepon7mål
- 9Matthew Amoah7mål
- 10T. Ambrose6mål
Listorna bygger på 170 av arenans 170 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 494 mål.