1. FC Nürnberg
2. Bundesliga 2024/25 · Max-Morlock-Stadion · Grundad 1900
- Poäng
- 48
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 14–6–14
- Mål
- 60–57
- Målskillnad
- +3
- Poäng/match
- 1.41
- Vinstprocent
- 41 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Tappade 13 poäng av 33
Lika i paus
14matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
9matcher
- 2
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.44mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 3.41
- Hemma
- 3.47
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3485 %
- Över 2.5 mål24 av 3471 %
- Över 3.5 mål15 av 3444 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
26 mål i första halvlek, 29 i andra (48 % efter paus). Insläppta: 24 och 30 (53 % efter paus).
Bygger på 60 gjorda och 57 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.05 (+3.6 %)
- I ligan
- 10 av 18
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- +0.25 (+16.5 %)
- I ligan
- 4 av 18
- Ligasnitt
- 1.51
- Skillnad
- +0.17 (+11.1 %)
- I ligan
- 14 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.6 %
- Skillnad
- -0.1 % (-0.3 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 23.4 %
- Skillnad
- -5.8 % (-24.7 %)
- I ligan
- 6 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 560 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.50
- Skillnad
- +0.03 (+2.3 %)
- I ligan
- 9 av 18
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.06 (+5.3 %)
- I ligan
- 8 av 18
- Ligasnitt
- 0.27
- Skillnad
- -0.03 (-11.7 %)
- Störst i ligan
- 10 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-1-210 matcher 29 %
- 3-5-28 matcher 24 %
- 3-4-2-16 matcher 18 %
- 4-1-4-13 matcher 9 %
- 3-4-32 matcher 6 %
- 4-3-32 matcher 6 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Reichert23 år | 33 | 2880 | — | 0 | 1 | — | 7.10 |
C. Mathenia32 år | 33 | 90 | — | 0 | 2 | — | 7.00 |
M. Kukučka22 år | 2 | 90 | — | 0 | 0 | — | 6.30 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Knoche32 år | 31 | 2693 | 1 | 2 | 0 | — | 7.01 |
O. Karafiát29 år | 32 | 2121 | 2 | 0 | 2 | — | 6.83 |
O. Villadsen22 år | 31 | 1635 | — | 2 | 2 | — | 6.60 |
Finn Jeltsch18 år | 18 | 1586 | 1 | 0 | 4 | — | 6.87 |
Danilo Soares32 år | 32 | 1535 | 1 | 2 | 5 | — | 6.91 |
Berkay Yilmaz19 år | 29 | 1451 | — | 0 | 5 | — | 6.85 |
T. Janisch18 år | 21 | 1112 | — | 0 | 4 | — | 6.69 |
T. Drexler19 år | 15 | 1081 | 1 | 1 | 3 | — | 6.74 |
F. Gruber21 år | 14 | 673 | 1 | 0 | 2 | — | 6.87 |
Nick Seidel19 år | 32 | 415 | — | 0 | 2 | — | 6.58 |
J. Hofmann22 år | 8 | 185 | — | 0 | 0 | — | 6.60 |
E. Valentini35 år | 5 | 81 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.90 |
E. Porstner17 år | 2 | 1 | — | 0 | 0 | — | — |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C. Jander21 år | 32 | 2787 | 3 | 9 | 8 | — | 7.19 |
J. Justvan26 år | 32 | 2730 | 8 | 12 | 3 | — | 7.15 |
J. Castrop21 år | 25 | 1995 | 3 | 3 | 11 | 0 | 6.98 |
Rafael Lubach19 år | 31 | 1414 | 1 | 1 | 5 | — | 6.63 |
F. Flick24 år | 33 | 837 | 1 | 0 | 3 | — | 6.74 |
K. Okunuki24 år | 7 | 238 | 1 | 0 | 1 | — | 6.58 |
M. Ševčík21 år | 10 | 76 | 1 | 0 | 1 | — | 6.63 |
T. Duman27 år | 6 | 59 | 1 | 0 | 2 | — | 6.97 |
S. Joachims22 år | 14 | 41 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
Winners Osawe17 år | 3 | 16 | — | 0 | 0 | — | 6.90 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Telalović24 år | 30 | 1717 | 12 | 0 | 3 | — | 6.97 |
M. Emreli27 år | 24 | 1493 | 10 | 1 | 9 | — | 7.13 |
S. Tzimas18 år | 17 | 1192 | 10 | 2 | 3 | 1 | 7.00 |
L. Schleimer24 år | 25 | 1014 | 4 | 0 | 1 | 0 | 6.74 |
J. Antiste21 år | 12 | 728 | 5 | 2 | 2 | — | 6.75 |
F. Pick28 år | 9 | 342 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.85 |
Dustin Forkel19 år | 11 | 221 | — | 0 | 0 | — | 6.60 |
B. Goller25 år | 10 | 212 | — | 0 | 0 | — | 6.42 |
J. Serra26 år | 8 | 45 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.08 |
T. Kusanovic16 år | 1 | 45 | — | 0 | 0 | — | 6.70 |
18 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.