Werder Bremen
Bundesliga 2019/20 · Weserstadion · Grundad 1899
- Poäng
- 31
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 8–7–19
- Mål
- 42–69
- Målskillnad
- -27
- Poäng/match
- 0.91
- Vinstprocent
- 24 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 6
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 12 poäng av 33
Lika i paus
11matcher
- 2
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 11
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.26mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 3.00
- Hemma
- 3.53
- Borta
- Över 1.5 mål26 av 3476 %
- Över 2.5 mål23 av 3468 %
- Över 3.5 mål16 av 3447 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
25 mål i första halvlek, 15 i andra (34 % efter paus). Insläppta: 27 och 42 (59 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 71 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.39
- Skillnad
- -0.47 (-34.0 %)
- I ligan
- 16 av 18
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.38 (-23.8 %)
- I ligan
- 14 av 18
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- +0.37 (+23.2 %)
- I ligan
- 16 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.0 %
- Skillnad
- -9.1 % (-39.6 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 22.9 %
- Skillnad
- +13.2 % (+57.5 %)
- I ligan
- 17 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 475 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.43
- Skillnad
- -0.87 (-61.1 %)
- I ligan
- 17 av 18
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.07 (-5.3 %)
- I ligan
- 8 av 18
- Ligasnitt
- 0.08
- Skillnad
- -0.80 (-993.9 %)
- Störst i ligan
- 18 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-311 matcher 31 %
- 3-4-38 matcher 22 %
- 4-3-1-26 matcher 17 %
- 3-1-4-22 matcher 6 %
- 3-4-2-12 matcher 6 %
- 4-4-22 matcher 6 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-5-21 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-2-3-11 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Pavlenka27 år | 33 | 2970 | 0 | — | 1 | 0 | 6.71 |
S. Kapino25 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Gebre Selassie32 år | 28 | 2429 | 2 | 2 | 2 | 0 | 6.81 |
M. Friedl21 år | 27 | 2185 | 1 | 3 | 9 | 0 | 6.86 |
M. Veljković23 år | 24 | 2055 | 0 | 1 | 7 | 0 | 6.65 |
N. Moisander33 år | 22 | 1980 | 0 | — | 4 | 1 | 6.89 |
K. Vogt27 år | 14 | 1112 | 0 | — | 3 | 0 | 6.81 |
L. Augustinsson25 år | 12 | 924 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.89 |
C. Groß30 år | 14 | 869 | 0 | — | 2 | 0 | 6.59 |
Ö. Toprak30 år | 10 | 718 | 0 | — | 2 | 0 | 6.65 |
M. Lang28 år | 9 | 542 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
S. Langkamp31 år | 5 | 313 | 0 | — | 3 | 0 | 6.60 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Klaassen26 år | 33 | 2941 | 7 | 5 | 7 | 0 | 6.99 |
M. Eggestein22 år | 32 | 2856 | 1 | 3 | 6 | 0 | 6.71 |
M. Rashica23 år | 30 | 2448 | 8 | 5 | 2 | — | 7.07 |
L. Bittencourt25 år | 28 | 1899 | 4 | — | 6 | 0 | 6.70 |
N. Şahin30 år | 16 | 1258 | 0 | 3 | 4 | 1 | 7.00 |
P. Bargfrede30 år | 15 | 583 | 0 | — | 2 | 1 | 6.64 |
F. Bartels32 år | 14 | 327 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.59 |
K. Möhwald26 år | 1 | 73 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Y. Osako29 år | 28 | 1859 | 8 | 2 | 2 | 0 | 6.87 |
J. Sargent19 år | 28 | 1418 | 4 | 2 | 2 | 0 | 6.76 |
| 19 | 964 | 0 | 1 | 3 | — | 6.59 | |
J. Eggestein21 år | 14 | 504 | 1 | — | 2 | 1 | 6.50 |
N. Füllkrug26 år | 8 | 401 | 4 | 1 | 2 | 0 | 7.07 |
B. Goller20 år | 10 | 280 | 0 | — | 0 | 0 | 6.37 |
C. Pizarro40 år | 18 | 216 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
N. Woltemade17 år | 5 | 89 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
L. Ihorst19 år | 1 | 10 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
M. Harnik32 år | 2 | 7 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 35 rader är märkta.
5 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.