Weserstadion
Bremen, Tyskland·

- Kapacitet
- 42 100
- Underlag
- Naturgräs
Bundesliga och DFB Pokal, augusti 2010 till augusti 2026. 123 spelade matcher.
Werder Bremen har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Werder Bremen på sin hemmaplan2010/11–2025/26
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 26 | 23 | +3 | 24 | 1.41 | 3 |
| 2011/12 | Bundesliga | 17 | 8 | 4 | 5 | 31 | 23 | +8 | 28 | 1.65 | 4 |
| 2012/13 | Bundesliga | 17 | 5 | 5 | 7 | 23 | 30 | -7 | 20 | 1.18 | 3 |
| 2013/14 | Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 21 | 30 | -9 | 24 | 1.41 | 6 |
| 2014/15 | Bundesliga | 17 | 8 | 4 | 5 | 25 | 24 | +1 | 28 | 1.65 | 6 |
| 2024/25 | Bundesliga | 17 | 5 | 6 | 6 | 21 | 26 | -5 | 21 | 1.24 | 6 |
| 2024/25 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | Bundesliga | 17 | 5 | 4 | 8 | 19 | 31 | -12 | 19 | 1.12 | 3 |
| Totalt | 120 | 44 | 35 | 41 | 167 | 187 | -20 | 167 | 1.39 | 32 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Werder Bremen på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Werder Bremen vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Tappade ledningen
21och 16 till
Läst ur målen i 120 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Werder Bremen här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bayern München | 7 | 7 | 0 | 0 | 26 | 2 | +24 | 21 | 3.00 |
| SC Freiburg | 7 | 3 | 2 | 2 | 12 | 10 | +2 | 11 | 1.57 |
| VfL Wolfsburg | 7 | 5 | 0 | 2 | 16 | 11 | +5 | 15 | 2.14 |
| Borussia Mönchengladbach | 7 | 2 | 4 | 1 | 11 | 11 | 0 | 10 | 1.43 |
| FSV Mainz 05 | 7 | 4 | 1 | 2 | 11 | 5 | +6 | 13 | 1.86 |
| Borussia Dortmund | 7 | 4 | 1 | 2 | 15 | 5 | +10 | 13 | 1.86 |
| 1899 Hoffenheim | 7 | 2 | 3 | 2 | 11 | 10 | +1 | 9 | 1.29 |
| Bayer Leverkusen | 7 | 1 | 4 | 2 | 13 | 12 | +1 | 7 | 1.00 |
| VfB Stuttgart | 7 | 1 | 4 | 2 | 10 | 10 | 0 | 7 | 1.00 |
| Eintracht Frankfurt | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 7 | 0 | 6 | 1.00 |
Visa alla29 klubbar
| FC Augsburg | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 6 | +3 | 10 | 1.67 |
| Hamburger SV | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 12 | -9 | 0 | 0.00 |
| Hannover 96 | 5 | 0 | 2 | 3 | 6 | 12 | -6 | 2 | 0.40 |
| FC Schalke 04 | 5 | 3 | 2 | 0 | 10 | 4 | +6 | 11 | 2.20 |
| 1. FC Nürnberg | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 6 | +2 | 8 | 2.00 |
| 1. FC Köln | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 8 | -2 | 4 | 1.00 |
| Hertha BSC | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| FC St. Pauli | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.33 |
| RB Leipzig | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | +1 | 4 | 2.00 |
| 1. FC Heidenheim | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Union Berlin | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| 1. FC Kaiserslautern | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Fortuna Düsseldorf | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfL Bochum | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SpVgg Greuther Fürth | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| SV Darmstadt 98 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SC Paderborn 07 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Holstein Kiel | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Eintracht Braunschweig | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 123 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 370 mål, 172 av hemmalaget och 198 av gästen
Klockan bygger på 123 av arenans 123 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 370 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Werder Bremen på arenan.
- 1C. Pizarro16mål
- 2A. Hunt14mål
- 3N. Petersen10mål
- 4Hugo Almeida8mål
- 5F. Di Santo8mål
- 6Z. Junuzović7mål
- 7J. Stage7mål
- 8M. Arnautović6mål
- 9M. Rosenberg5mål
- 10M. Grüll5mål
Listorna bygger på 123 av arenans 123 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 370 mål.