CF Montreal
Major League Soccer 2026 · Stade Saputo · Grundad 2010
- Poäng
- 21
- Matcher
- 22
- V–O–F
- 5–6–11
- Mål
- 30–46
- Målskillnad
- -16
- Poäng/match
- 0.95
- Vinstprocent
- 23 %
Beräknad slutplacering
15:e
12,99förväntad placering
- 1:a—
- 2:a—
- 3:e< 0,1 %
- 4:e< 0,1 %
- 5:e0,2 %
- 6:e0,5 %
- 7:e1,3 %
- 8:e2,3 %
- 9:e3,9 %
- 10:e5,6 %
- 11:e7,9 %
- 12:e11,0 %
- 13:e15,1 %
- 14:e20,7 %
- 15:e31,3 %
- Vinner Eastern Conference
- —
- Slutspel
- 8,3 %
Byggd på 329 av säsongens 510 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 8 poäng av 18
Lika i paus
7matcher
- 2
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
9matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 7
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.45mål per match, båda lagens · 22 matcher
- 2.55
- Hemma
- 4.36
- Borta
- Över 1.5 mål18 av 2282 %
- Över 2.5 mål15 av 2268 %
- Över 3.5 mål9 av 2241 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
18 mål i första halvlek, 15 i andra (45 % efter paus). Insläppta: 17 och 26 (60 % efter paus).
Bygger på 33 gjorda och 43 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 30 gjorda och 46 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.42 (-30.7 %)
- I ligan
- 27 av 30
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.24 (-14.9 %)
- I ligan
- 22 av 30
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- +0.49 (+30.7 %)
- I ligan
- 26 av 30
Stabilitet
- Ligasnitt
- 20.7 %
- Skillnad
- -2.5 % (-12.0 %)
- I ligan
- 13 av 30
- Ligasnitt
- 20.6 %
- Skillnad
- +11.2 % (+54.1 %)
- I ligan
- 27 av 30
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.64
- Skillnad
- -0.37 (-22.6 %)
- I ligan
- 22 av 30
- Ligasnitt
- 1.10
- Skillnad
- -0.47 (-42.2 %)
- I ligan
- 26 av 30
- Ligasnitt
- 0.54
- Skillnad
- +0.09 (+17.2 %)
- Störst i ligan
- 15 av 30
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-315 matcher 68 %
- 4-2-3-17 matcher 32 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 | 1746 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.75 | |
| 3 | 278 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.83 |
Försvarare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 | 1839 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.52 | |
| 20 | 1727 | 1 | 1 | 5 | 1 | 6.69 | |
| 18 | 1351 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.51 | |
| 14 | 1112 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.78 | |
| 12 | 910 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.77 | |
| 10 | 389 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.62 | |
| 4 | 267 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.23 | |
| 4 | 221 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6.50 | |
| 3 | 113 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.77 | |
| 1 | 63 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 1768 | 2 | 3 | 5 | 0 | 6.97 | |
| 21 | 1719 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.70 | |
| 15 | 952 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.73 | |
| 0 | 925 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.57 | |
| 12 | 835 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.96 | |
| 13 | 824 | 4 | 2 | 1 | 0 | 7.10 | |
| 14 | 704 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.75 | |
| 10 | 637 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.69 | |
| 7 | 427 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.73 | |
| 1 | 31 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.00 | |
| 1 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | 1735 | 13 | 6 | 6 | 0 | 7.19 | |
| 18 | 670 | 3 | 0 | 2 | 0 | 6.59 | |
| 12 | 449 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6.78 | |
| 18 | 409 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.51 | |
| 5 | 116 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.62 | |
| 3 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 | |
| 1 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.