SC Freiburg
Bundesliga 2018/19 · Europa-Park Stadion · Grundad 1904
- Poäng
- 36
- Matcher
- 34
- V–O–F
- 8–12–14
- Mål
- 46–61
- Målskillnad
- -15
- Poäng/match
- 1.06
- Vinstprocent
- 24 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 27
Lika i paus
15matcher
- 2
- Vann
- 10
- Oavgjort
- 3
- Förlust
Låg under i paus
10matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.15mål per match, båda lagens · 34 matcher
- 3.47
- Hemma
- 2.82
- Borta
- Över 1.5 mål30 av 3488 %
- Över 2.5 mål19 av 3456 %
- Över 3.5 mål14 av 3441 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
22 mål i första halvlek, 19 i andra (43 % efter paus). Insläppta: 25 och 35 (56 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 63 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 46 gjorda och 61 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.32 (-23.3 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- -0.24 (-14.9 %)
- I ligan
- 13 av 18
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- +0.21 (+13.1 %)
- I ligan
- 13 av 18
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.1 %
- Skillnad
- -8.4 % (-36.4 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 23.1 %
- Skillnad
- +3.4 % (+14.8 %)
- I ligan
- 10 av 18
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.59
- Skillnad
- -0.12 (-7.5 %)
- I ligan
- 12 av 18
- Ligasnitt
- 1.17
- Skillnad
- -0.52 (-44.8 %)
- I ligan
- 15 av 18
- Ligasnitt
- 0.42
- Skillnad
- +0.40 (+96.7 %)
- Störst i ligan
- 3 av 18
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-4-210 matcher 29 %
- 4-2-3-15 matcher 15 %
- 3-4-34 matcher 12 %
- 4-2-2-24 matcher 12 %
- 4-4-1-13 matcher 9 %
- 3-1-4-22 matcher 6 %
- 4-1-4-12 matcher 6 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Schwolow26 år | 33 | 2970 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.78 |
M. Flekken25 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Heintz25 år | 34 | 3054 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.79 |
C. Günter25 år | 32 | 2880 | 0 | 5 | 4 | 1 | 6.73 |
R. Koch22 år | 24 | 1898 | 1 | — | 3 | 0 | 6.72 |
M. Gulde27 år | 21 | 1714 | 1 | — | 3 | 0 | 6.87 |
P. Stenzel22 år | 21 | 1452 | 0 | 2 | 5 | 1 | 6.86 |
L. Kübler25 år | 16 | 1187 | 0 | 2 | 2 | 0 | 7.01 |
K. Schlotterbeck21 år | 9 | 772 | 0 | — | 1 | 0 | 6.78 |
P. Lienhart22 år | 14 | 609 | 0 | — | 0 | 0 | 6.79 |
R. Sallai21 år | 10 | 526 | 2 | — | 3 | — | 6.55 |
N. Schlotterbeck18 år | 4 | 224 | 0 | — | 1 | 0 | 7.00 |
C. Okoroji21 år | 2 | 104 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Haberer24 år | 27 | 2343 | 1 | 3 | 5 | 1 | 6.80 |
M. Frantz31 år | 31 | 2233 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.72 |
N. Höfler28 år | 18 | 1616 | 0 | — | 6 | 0 | 6.73 |
V. Grifo25 år | 16 | 1431 | 6 | 3 | 1 | 0 | 7.39 |
J. Gondorf30 år | 25 | 1292 | 2 | 2 | 3 | 0 | 6.85 |
A. Abrashi28 år | 10 | 791 | 0 | — | 5 | 0 | 6.71 |
Yoric Ravet28 år | 4 | 71 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
P. Kammerbauer21 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
N. Petersen29 år | 24 | 1927 | 10 | 3 | 0 | 0 | 7.03 |
L. Waldschmidt22 år | 30 | 1716 | 9 | 1 | 1 | — | 6.95 |
L. Höler24 år | 26 | 1001 | 4 | — | 0 | 0 | 6.55 |
F. Niederlechner27 år | 24 | 970 | 4 | 1 | 3 | 0 | 6.71 |
M. Terrazzino27 år | 13 | 519 | 1 | — | 0 | 0 | 6.69 |
T. Kleindienst22 år | 4 | 199 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
C. Daferner20 år | 1 | 24 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
5 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.