FootSam
FOOTBALL DATA

C. Streich

Uppdrag avslutade

Germany · 61 år

451 matcher, 1 klubb mellan 2011 och 2024.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

451matcher
181–118–152V–O–F
1.47poäng/match
40 %vinstprocent
661poäng
660–650mål
+10målskillnad
126hållna nollor
181118152
Bäst iSC Freiburg1.47 p/m451 matcher
Bästa säsong20152.08 p/m36 matcher
Flest matcherSC Freiburg451 matcher

400 av 451 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20112026
SC Freiburg2011–2024
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
SC FreiburgGermany2011–20244511811181526606506611.47

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.47 p/mSC Freiburgpå 451 matcher
Bästa målskillnad+0.02 per matchSC Freiburg660–650 på 451 matcher
Flest matcher451SC Freiburg181–118–152
Flest vinster181SC Freiburgpå 451 matcher
Flest poäng661SC Freiburgpå 451 matcher
Längsta sejour451 matcherSC Freiburg2011–2024

Alla rekord pekar på samma klubb. Det är inte en slump — den klubben är hans karriär i vår data.

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

01232011 · SC Freiburg · 1.40 p/m på 20 matcher112012 · SC Freiburg · 1.70 p/m på 27 matcher2013 · SC Freiburg · 1.07 p/m på 30 matcher2014 · SC Freiburg · 1.32 p/m på 22 matcher2015 · SC Freiburg · 2.08 p/m på 36 matcher2016 · SC Freiburg · 1.44 p/m på 36 matcher2017 · SC Freiburg · 1.15 p/m på 39 matcher2018 · SC Freiburg · 1.03 p/m på 36 matcher2019 · SC Freiburg · 1.42 p/m på 36 matcher2020 · SC Freiburg · 1.33 p/m på 36 matcher2021 · SC Freiburg · 1.73 p/m på 40 matcher2022 · SC Freiburg · 1.81 p/m på 47 matcher2023 · SC Freiburg · 1.39 p/m på 46 matcher23

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123snitt 1.47match 1451
Starkaste sträckan2.05 p/m+0.58 mot karriärsnittetMatch 99136 · 2015-05-232016-08-20SC Freiburg24 vinster av 38 · 8544
Svagaste sträckan0.97 p/m0.50 mot karriärsnittetMatch 196233 · 2018-01-272019-02-09SC Freiburg8 vinster av 38 · 4464

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-4-2 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-2-3-1 1.84 mot 1.48.

4-4-291 28.9 %1.48 p/m
3-4-353 16.8 %1.36 p/m
4-2-3-144 14 %1.84 p/m
3-4-2-142 13.3 %1.29 p/m
4-2-2-232 10.2 %1.56 p/m
4-4-1-115 4.8 %1.27 p/m
3-5-27 2.2 %
5-3-27 2.2 %
3-4-1-26 1.9 %
4-1-3-25 1.6 %
3-1-4-24 1.3 %
4-1-4-14 1.3 %
4-3-32 0.6 %
5-4-12 0.6 %
4-3-1-21 0.3 %

Startformationen som källan skrev den, för 315 matcher mellan 2016 och 2023. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

SC Freiburg2015-05-232024-05-18

FöreJulian Schuster1.00 5
UnderHan1.49 353+0.49
EfterJulian Schuster1.67 95+0.18

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 1 andraplats sedan 2011
15
16
17
18
19
20
21

Ett steg per år från 2015 till 2021, också de utan meriter — en tidslinje som hoppar över de tomma åren är bara listan en gång till. Fyllda markörer är titlar, tomma är andraplatser.

  • DFB PokalGermany2021/2022Tvåa
  • 2. BundesligaGermany2015/2016Vinnare
09

Vad kännetecknar honom?

C. Streich
  • Rutinerad451 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare451 matcher per klubb i 1 klubb

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

10

Vilka matcher har han lett?

11

Hur står han sig mot andra?

Jämför C. Streich med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare

Vad sidan inte kan svara på om honom

De här frågorna ställer vi på varje tränarsida. För honom räcker inte underlaget, och då visar vi hellre ingenting än ett tal som ser exakt ut.

  • Hur jämn är han mellan klubbarna?Kräver två klubbar med minst 20 matcher var. Han har en.