Coritiba
Serie A 2020/21 · Estádio Major Antônio Couto Pereira · Grundad 1909
- Poäng
- 31
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 7–10–21
- Mål
- 31–54
- Målskillnad
- -23
- Poäng/match
- 0.82
- Vinstprocent
- 18 %
- Marcio Goiano
- Pachequinho
- Robson Gomes
- Jorginhotill 1 okt
- Rodrigo Santana1 nov–1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 3
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 21
Lika i paus
15matcher
- 4
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
16matcher
- 0
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 14
- Förlust
Räddade 2 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.24mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 1.68
- Hemma
- 2.79
- Borta
- Över 1.5 mål22 av 3858 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
15 mål i första halvlek, 16 i andra (47 % efter paus). Insläppta: 27 och 23 (45 % efter paus).
Bygger på 34 gjorda och 51 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 31 gjorda och 54 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.54 (-39.9 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- -0.43 (-34.3 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- +0.18 (+14.4 %)
- I ligan
- 16 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 27.9 %
- Skillnad
- -4.2 % (-15.1 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 27.9 %
- Skillnad
- +11.6 % (+41.5 %)
- I ligan
- 17 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
4 direkt rött · 4 efter två gula
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- -0.69 (-42.0 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 1.08
- Skillnad
- -0.40 (-36.7 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 0.55
- Skillnad
- -0.29 (-52.4 %)
- Störst i ligan
- 16 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-117 matcher 49 %
- 4-3-311 matcher 31 %
- 4-4-22 matcher 6 %
- 5-4-12 matcher 6 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-1-4-11 match 3 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
Försvarare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sabino23 år | 31 | 2726 | 4 | — | 2 | 0 | 7.11 |
William Matheus30 år | 24 | 2160 | 1 | 3 | 3 | 0 | 6.80 |
Jonathan27 år | 24 | 1561 | 1 | — | 3 | 0 | 6.93 |
Nathan Silva23 år | 19 | 1480 | 1 | 1 | 8 | 0 | 6.85 |
| 17 | 1346 | 0 | — | 3 | 1 | 6.97 | |
Natanael18 år | 17 | 1040 | 1 | — | 0 | 1 | 6.61 |
Rodolfo Filemon25 år | 14 | 1007 | 0 | — | 6 | 1 | 6.70 |
Guilherme Biro20 år | 9 | 652 | 0 | — | 2 | 0 | 6.71 |
Maílton22 år | 8 | 608 | 0 | — | 3 | 0 | 6.36 |
| 7 | 586 | 0 | — | 2 | 0 | 6.53 | |
Henrique Vermudt21 år | 8 | 494 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
Patrick29 år | 4 | 318 | 0 | — | 1 | 0 | 6.53 |
Márcio Silva19 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Angelo19 år | 2 | 79 | 0 | — | 0 | 0 | 6.15 |
Mittfältare17
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hugo Moura22 år | 28 | 2164 | 1 | 3 | 5 | 0 | 6.82 |
Matheus Sales25 år | 21 | 1705 | 0 | — | 4 | 0 | 6.80 |
Matheus Galdezani28 år | 24 | 1542 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.83 |
Matheus Bueno22 år | 27 | 1319 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
Giovanni Augusto30 år | 20 | 1278 | 4 | 5 | 2 | 0 | 7.25 |
| 9 | 677 | 0 | — | 3 | 0 | 6.88 | |
Mattheus Oliveira26 år | 12 | 672 | 1 | — | 0 | 0 | 6.63 |
Yan Sasse23 år | 18 | 597 | 0 | — | 3 | 1 | 6.38 |
M. Sarrafiore23 år | 16 | 540 | 1 | — | 3 | 0 | 6.74 |
Luiz Henrique21 år | 15 | 511 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.74 |
Gabriel30 år | 8 | 457 | 0 | — | 0 | 0 | 6.66 |
R. Martínez24 år | 9 | 207 | 0 | — | 1 | 0 | 6.51 |
Ruy31 år | 3 | 133 | 0 | — | 1 | 0 | 6.43 |
Renê Júnior30 år | 3 | 108 | 0 | — | 1 | 1 | 6.23 |
Thiago Lopes23 år | 2 | 72 | 0 | — | 0 | 0 | 6.25 |
Biel18 år | 1 | 70 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Giovanni26 år | 2 | 51 | 0 | — | 0 | 0 | 6.80 |
Anfallare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Robson29 år | 32 | 2476 | 8 | 1 | 7 | 1 | 6.66 |
Neilton26 år | 24 | 1464 | 1 | 4 | 4 | 0 | 6.86 |
Ricardo de Oliveira40 år | 18 | 963 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.67 |
Sassá26 år | 10 | 711 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.57 |
Igor Jesus19 år | 10 | 504 | 0 | — | 1 | 1 | 6.67 |
Nathan Fogaça21 år | 12 | 344 | 0 | — | 0 | 0 | 6.52 |
E. Cerutti28 år | 7 | 307 | 0 | — | 0 | 0 | 6.59 |
Osman27 år | 7 | 286 | 0 | — | 2 | 0 | 6.69 |
Pablo Thomaz20 år | 13 | 280 | 0 | — | 0 | 0 | 6.53 |
Rodrigo Muniz19 år | 6 | 237 | 1 | — | 1 | 0 | 6.62 |
B. Lucumí26 år | 4 | 81 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
Wellissol22 år | 4 | 67 | 0 | — | 2 | 0 | 6.50 |
Cristiano18 år | 2 | 37 | 0 | — | 0 | 0 | 6.25 |
| 1 | 17 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.