Coritiba
Serie B 2019 · Estádio Major Antônio Couto Pereira · Grundad 1909
- Poäng
- 66
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 18–12–8
- Mål
- 48–34
- Målskillnad
- +14
- Poäng/match
- 1.74
- Vinstprocent
- 47 %
- Marcio Goiano
- Pachequinho
- Robson Gomes
- Umberto Louzertill 1 sep
- Jorginhofrån 1 sep
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
13matcher
- 9
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 39
Lika i paus
14matcher
- 7
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Räddade 10 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.16mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.00
- Hemma
- 2.32
- Borta
- Över 1.5 mål27 av 3871 %
- Över 2.5 mål12 av 3832 %
- Över 3.5 mål4 av 3811 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
20 mål i första halvlek, 24 i andra (52 % efter paus). Insläppta: 16 och 18 (50 % efter paus).
Bygger på 46 gjorda och 36 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 48 gjorda och 34 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- +0.40 (+30.3 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.04
- Skillnad
- +0.22 (+21.4 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.04
- Skillnad
- -0.15 (-14.0 %)
- I ligan
- 5 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 35.0 %
- Skillnad
- +4.5 % (+12.8 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 35.0 %
- Skillnad
- -16.6 % (-47.4 %)
- I ligan
- 1 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.55
- Skillnad
- +0.56 (+35.8 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.12
- Skillnad
- +0.25 (+22.6 %)
- I ligan
- 6 av 20
- Ligasnitt
- 0.43
- Skillnad
- +0.30 (+69.7 %)
- Störst i ligan
- 4 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-112 matcher 33 %
- 4-1-4-111 matcher 31 %
- 4-4-211 matcher 31 %
- 4-2-2-22 matcher 6 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alex Muralha29 år | 28 | 2474 | 0 | — | 5 | 0 | 7.03 |
Wilson35 år | 10 | 856 | 1 | — | 1 | 0 | 6.93 |
| 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sabino22 år | 30 | 2700 | 4 | — | 5 | 0 | 7.25 |
Diogo Mateus26 år | 29 | 2378 | 0 | 4 | 8 | 1 | 6.96 |
William Matheus29 år | 28 | 2357 | 2 | 4 | 1 | 0 | 6.88 |
Romércio22 år | 17 | 1486 | 0 | — | 2 | 0 | 6.97 |
Patrick Brey21 år | 17 | 1205 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.78 |
| 10 | 741 | 0 | — | 2 | 0 | 6.89 | |
Walisson Maia27 år | 9 | 713 | 0 | — | 3 | 0 | 6.78 |
Alan Costa28 år | 7 | 630 | 0 | — | 0 | 0 | 6.87 |
| 7 | 630 | 0 | — | 1 | 0 | 7.10 | |
Rafael Lima33 år | 8 | 558 | 0 | — | 1 | 0 | — |
Fabiano29 år | 8 | 480 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.77 |
Sávio22 år | 3 | 239 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
Thalisson Kelven20 år | 1 | 90 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Juan Alano22 år | 33 | 2562 | 5 | 5 | 7 | 0 | 7.04 |
Matheus Sales23 år | 30 | 2540 | 0 | — | 7 | 1 | 6.88 |
Giovanni25 år | 30 | 1859 | 2 | 4 | 7 | 0 | 7.00 |
Thiago Lopes22 år | 26 | 1720 | 2 | — | 3 | 1 | 6.59 |
| 22 | 1535 | 2 | 3 | 9 | 1 | 6.81 | |
Vitor Carvalho21 år | 12 | 890 | — | — | 4 | — | 6.51 |
Luiz Henrique19 år | 12 | 801 | 0 | — | 4 | 0 | 6.56 |
| 11 | 668 | 1 | — | 2 | — | 6.77 | |
| 5 | 315 | 0 | — | 3 | 0 | 6.88 | |
Elyeser28 år | 2 | 66 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Matheus Bueno20 år | 2 | 31 | — | — | 0 | — | 6.45 |
Júlio Rusch21 år | 1 | 11 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 33 | 2676 | 13 | 3 | 9 | 0 | 7.05 | |
Robson27 år | 21 | 1817 | 8 | 3 | 10 | 0 | 6.83 |
Igor Jesus18 år | 24 | 771 | 3 | 1 | 4 | 0 | 6.70 |
Welinton Júnior25 år | 6 | 419 | — | 2 | 0 | — | 6.52 |
Kelvin25 år | 9 | 399 | 1 | — | 1 | — | 6.67 |
Wellissol21 år | 10 | 229 | 0 | — | 0 | 0 | 6.69 |
Nathan Fogaça19 år | 7 | 217 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.46 |
Igor Paixão18 år | 6 | 134 | 0 | — | 0 | 0 | 6.67 |
Lucas Tocantins24 år | 5 | 87 | 0 | — | 0 | 0 | 6.42 |
| 5 | 64 | 0 | — | 0 | 0 | 6.40 | |
| 4 | 62 | 2 | — | 1 | 0 | 6.93 | |
Iago Dias26 år | 1 | 5 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 46 rader är märkta.
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.