Hrvatski Dragovoljac
HNL 2021/22 · Stadion Kranjčevićeva · Grundad 1975
- Poäng
- 19
- Matcher
- 36
- V–O–F
- 4–7–25
- Mål
- 31–75
- Målskillnad
- -44
- Poäng/match
- 0.53
- Vinstprocent
- 11 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 3
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 21
Lika i paus
12matcher
- 1
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
17matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 16
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.94mål per match, båda lagens · 36 matcher
- 2.50
- Hemma
- 3.39
- Borta
- Över 1.5 mål28 av 3678 %
- Över 2.5 mål20 av 3656 %
- Över 3.5 mål12 av 3633 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 16 i andra (48 % efter paus). Insläppta: 28 och 42 (58 % efter paus).
Bygger på 33 gjorda och 73 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 31 gjorda och 75 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- -0.85 (-61.8 %)
- I ligan
- 10 av 10
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- -0.54 (-38.5 %)
- I ligan
- 10 av 10
- Ligasnitt
- 1.40
- Skillnad
- +0.68 (+48.8 %)
- I ligan
- 9 av 10
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.1 %
- Skillnad
- -17.8 % (-68.1 %)
- I ligan
- 9 av 10
- Ligasnitt
- 26.1 %
- Skillnad
- +18.3 % (+70.2 %)
- I ligan
- 10 av 10
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · 2 efter två gula
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.86 (-56.2 %)
- I ligan
- 10 av 10
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- -0.85 (-68.6 %)
- I ligan
- 10 av 10
- Ligasnitt
- 0.28
- Skillnad
- -0.01 (-2.0 %)
- Störst i ligan
- 6 av 10
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 5-4-117 matcher 49 %
- 3-4-35 matcher 14 %
- 3-4-2-14 matcher 11 %
- 4-2-3-14 matcher 11 %
- 3-4-1-23 matcher 9 %
- 5-3-22 matcher 6 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Z. Šubarić24 år | 33 | 2925 | 0 | — | 1 | 1 | 6.41 |
M. Marić22 år | 4 | 315 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Vulikić20 år | 30 | 2610 | 0 | — | 4 | 0 | 6.44 |
R. Bagadur25 år | 18 | 1496 | 1 | — | 6 | 1 | 6.33 |
I. Smolčić20 år | 15 | 1350 | 0 | — | 0 | 0 | 6.91 |
R. Jurišić19 år | 15 | 1350 | 0 | 3 | 4 | 0 | 6.81 |
N. Galešić20 år | 15 | 1306 | 2 | — | 1 | 0 | 6.89 |
A. Lukić27 år | 13 | 1145 | 1 | — | 5 | 1 | 6.57 |
P. Mamić25 år | 11 | 748 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.88 |
M. Franić24 år | 10 | 583 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.13 |
T. Valentić27 år | 5 | 450 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6.37 |
B. Markovina20 år | 5 | 443 | 0 | — | 1 | 0 | 7.20 |
V. Vuco25 år | 8 | 339 | 0 | — | 2 | 0 | 6.72 |
T. Hrvoj20 år | 3 | 214 | 0 | — | 1 | 0 | 6.37 |
D. Ivkič23 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
Nue Nreca20 år | 2 | 52 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
Ivan Mamić20 år | 1 | 3 | 0 | — | 0 | 0 | — |
Mittfältare18
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
V. Majstorović25 år | 33 | 2857 | 6 | 1 | 5 | 0 | 6.96 |
B. Mioč26 år | 17 | 1504 | 2 | — | 0 | 0 | 6.54 |
V. Hodža18 år | 16 | 1429 | 1 | — | 0 | 0 | 6.96 |
K. Perić20 år | 26 | 983 | 3 | — | 2 | 0 | 6.72 |
I. Roca25 år | 15 | 965 | 0 | — | 4 | 0 | 6.63 |
M. Ćosić27 år | 13 | 810 | 0 | — | 1 | 0 | 6.48 |
M. Brtan30 år | 8 | 719 | 0 | — | 4 | 0 | 6.90 |
T. Turčin24 år | 12 | 571 | 0 | — | 2 | 0 | 6.34 |
F. Braut19 år | 13 | 481 | 0 | — | 0 | 0 | 6.06 |
L. Pasariček23 år | 10 | 318 | 0 | — | 0 | 1 | 6.42 |
M. Kukoč17 år | 14 | 316 | 0 | — | 1 | 0 | 6.66 |
T. Teklić21 år | 4 | 272 | 0 | — | 2 | 0 | 6.35 |
D. Babin21 år | 6 | 134 | 0 | — | 0 | 0 | 6.85 |
P. Turković24 år | 4 | 109 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
D. Skorup21 år | 3 | 108 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
B. Karoglan24 år | 5 | 68 | 0 | — | 0 | 0 | 6.57 |
F. Jazvić30 år | 1 | 54 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
J. Bašić24 år | 1 | 16 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
V. Petković25 år | 19 | 1263 | 3 | — | 0 | 0 | 6.64 |
M. Frigan18 år | 15 | 1152 | 3 | — | 4 | 0 | 6.81 |
T. Štrkalj24 år | 14 | 1030 | 2 | — | 1 | 0 | 6.97 |
B. Karrica20 år | 14 | 1001 | 3 | 3 | 6 | 1 | 6.71 |
L. Viduka21 år | 17 | 993 | 1 | 2 | 2 | 0 | 6.50 |
A. Bristrić18 år | 14 | 848 | 1 | — | 4 | 0 | 6.49 |
M. Veljača19 år | 12 | 450 | 2 | — | 1 | 0 | 6.79 |
L. Čirjak29 år | 8 | 360 | 0 | — | 1 | 0 | 6.60 |
A. Cvetković24 år | 7 | 65 | 0 | — | 1 | 0 | 6.63 |
A. Kuliš20 år | 6 | 61 | 0 | — | 0 | 0 | — |
D. Martinez21 år | 2 | 51 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
M. Sekulić22 år | 1 | 29 | 0 | — | 1 | 0 | 6.30 |
F. Beloša Fijan18 år | 3 | 15 | 0 | — | 0 | 0 | — |
L. Perić19 år | 1 | 2 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.