Deportivo Pereira
Primera A 2023 · Estadio Hernán Ramírez Villegas · Grundad 1944
- Poäng
- 25
- Matcher
- 20
- V–O–F
- 6–7–7
- Mål
- 24–25
- Målskillnad
- -1
- Poäng/match
- 1.25
- Vinstprocent
- 30 %
- A. Bulleri
- A. Restrepotill 1 nov
- L. Álvarezfrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 22 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 24 och 25 (48 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 52 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 43 gjorda och 53 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.31
- Skillnad
- -0.21 (-15.8 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- -0.04 (-3.2 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.15
- Skillnad
- +0.18 (+15.6 %)
- I ligan
- 16 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.4 %
- Skillnad
- -7.9 % (-25.9 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 31.7 %
- Skillnad
- +5.8 % (+18.3 %)
- I ligan
- 15 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
7av 7100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.74
- Skillnad
- -0.39 (-22.5 %)
- I ligan
- 18 av 20
- Ligasnitt
- 0.87
- Skillnad
- -0.02 (-2.4 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 0.87
- Skillnad
- -0.37 (-42.6 %)
- Störst i ligan
- 19 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-1-4-214 matcher 35 %
- 3-5-214 matcher 35 %
- 3-4-1-211 matcher 28 %
- 3-4-31 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Quintana28 år | 34 | 3060 | 0 | — | 4 | 0 | 6.65 |
S. Londoño27 år | 4 | 360 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
F. Mosquera23 år | 19 | 90 | — | — | 0 | — | 6.90 |
S. Castaño27 år | 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.00 |
Försvarare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Velasco31 år | 36 | 2760 | 1 | 2 | 12 | — | 6.90 |
C. Ramírez34 år | 30 | 2464 | 9 | — | 7 | 1 | 6.79 |
J. Zuluaga29 år | 29 | 2096 | 2 | 2 | 7 | — | 7.04 |
G. Perea31 år | 26 | 2000 | 1 | — | 2 | 0 | 6.96 |
D. Hernández22 år | 26 | 1964 | 1 | — | 8 | 0 | 6.87 |
Eber Moreno21 år | 29 | 1827 | 1 | — | 5 | 0 | 6.69 |
Y. Súarez25 år | 30 | 1714 | 1 | 1 | 6 | — | 6.90 |
J. Quintero27 år | 22 | 1535 | 0 | — | 4 | 0 | 6.89 |
Y. Velásquez23 år | 17 | 1187 | 1 | — | 5 | 0 | 6.71 |
J. Monroy27 år | 17 | 1094 | 0 | — | 2 | 0 | 6.71 |
J. Murillo29 år | 10 | 482 | 0 | — | 1 | 0 | 6.85 |
E. Restrepo26 år | 7 | 313 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.77 |
J. Moreno21 år | 6 | 134 | 0 | — | 1 | 0 | 6.63 |
T. Gutiérrez22 år | 1 | 63 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Mittfältare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Bocanegra24 år | 33 | 1815 | 1 | 4 | 2 | 0 | 6.84 |
M. Medina25 år | 27 | 1592 | 2 | 1 | 4 | 1 | 6.73 |
J. Fory20 år | 18 | 1318 | — | 2 | 2 | — | 6.85 |
Jhonny Vásquez35 år | 15 | 963 | 0 | — | 5 | 0 | 6.73 |
K. Aladesanmi24 år | 18 | 909 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6.72 |
E. Murillo22 år | 14 | 850 | 1 | — | 5 | 0 | 6.30 |
C. Blanco23 år | 10 | 649 | 0 | — | 0 | 1 | 6.35 |
Y. Congo24 år | 11 | 608 | 0 | — | 1 | 0 | 6.64 |
L. Angulo27 år | 13 | 558 | 1 | — | 3 | — | 6.68 |
Ederson Moreno29 år | 10 | 531 | — | 1 | 0 | — | 6.56 |
K. Palacios22 år | 9 | 396 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.76 |
Y. Cabrera32 år | 8 | 314 | — | — | 1 | — | 6.83 |
D. Santacruz27 år | 7 | 190 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.67 |
J. Peñaloza22 år | 2 | 66 | 0 | — | 1 | 0 | 6.70 |
| 1 | 27 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Anfallare6
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
F. Gil27 år | 33 | 2516 | 1 | 6 | 5 | — | 6.86 |
Ángelo Rodríguez33 år | 30 | 2033 | 7 | 1 | 12 | 0 | 6.79 |
Arley Rodríguez29 år | 32 | 1814 | 4 | 2 | 10 | 2 | 6.69 |
K. Valencia21 år | 18 | 919 | 2 | 1 | 1 | — | 6.65 |
A. Balboa29 år | 12 | 835 | 4 | — | 3 | 0 | 7.13 |
J. Mena17 år | 8 | 141 | — | 1 | 0 | — | 6.77 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 54 rader är märkta.
15 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.