Ponte Preta
Serie B 2026 · Moisés Lucarelli · Grundad 1900
- Poäng
- 10
- Matcher
- 25
- V–O–F
- 2–4–19
- Mål
- 16–52
- Målskillnad
- -36
- Poäng/match
- 0.40
- Vinstprocent
- 8 %
- Fabio Moreno
- Alberto Valentim
- Santana Rodrigotill 1 jun
- Edson Boarofrån 1 jun
- Zanardi Marciofrån 1 jul
Beräknad slutplacering
20:e
19,75förväntad placering
- 1:a—
- 2:a—
- 3:e—
- 4:e—
- 5:e—
- 6:e—
- 7:e—
- 8:e—
- 9:e—
- 10:e—
- 11:e—
- 12:e—
- 13:e—
- 14:e—
- 15:e< 0,1 %
- 16:e< 0,1 %
- 17:e0,1 %
- 18:e1,5 %
- 19:e21,4 %
- 20:e77,0 %
- Vinner ligan
- —
- Slutspel
- —
- Nedflyttning
- 100,0 %
Byggd på 249 av säsongens 380 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
4matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 7 poäng av 12
Lika i paus
9matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
12matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.72mål per match, båda lagens · 25 matcher
- 2.31
- Hemma
- 3.17
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 2584 %
- Över 2.5 mål12 av 2548 %
- Över 3.5 mål5 av 2520 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 5 i andra (31 % efter paus). Insläppta: 23 och 29 (56 % efter paus).
Bygger på 16 gjorda och 52 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.96 (-70.5 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.50 (-44.0 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- +0.94 (+82.1 %)
- I ligan
- 20 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.8 %
- Skillnad
- -22.8 % (-74.0 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 30.7 %
- Skillnad
- +17.3 % (+56.2 %)
- I ligan
- 20 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
6 direkt rött · 3 efter två gula
Straffar
2av 367 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.58
- Skillnad
- -1.04 (-66.0 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- -0.88 (-78.0 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 0.45
- Skillnad
- -0.16 (-35.5 %)
- Störst i ligan
- 15 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-2-18 matcher 33 %
- 4-2-3-15 matcher 21 %
- 4-3-2-13 matcher 13 %
- 3-4-32 matcher 8 %
- 3-3-1-31 match 4 %
- 3-5-1-11 match 4 %
- 4-2-2-21 match 4 %
- 4-3-1-21 match 4 %
- 4-3-31 match 4 %
- 4-4-21 match 4 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14 | 1277 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.92 | |
| 1 | 651 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.73 | |
| 0 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.93 |
Försvarare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 18 | 1546 | 0 | 0 | 7 | 0 | 6.55 | |
| 18 | 1106 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.66 | |
| 14 | 1049 | 0 | 1 | 4 | 1 | 6.37 | |
| 15 | 971 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.29 | |
| 12 | 891 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.56 | |
| 11 | 827 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6.50 | |
| 13 | 809 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.70 | |
| 11 | 789 | 0 | 0 | 4 | 1 | 6.27 | |
| 9 | 651 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.68 | |
| 5 | 374 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.28 | |
| 5 | 365 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.83 | |
| 8 | 263 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.24 | |
| 5 | 255 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 | |
| 3 | 233 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.93 | |
| 3 | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.95 | |
| 0 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 |
Mittfältare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17 | 1306 | 0 | 0 | 5 | 0 | 6.71 | |
| 19 | 1280 | 2 | 3 | 3 | 0 | 7.02 | |
| 12 | 847 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.47 | |
| 8 | 711 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.80 | |
| 8 | 580 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.65 | |
| 7 | 477 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6.84 | |
| 12 | 373 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6.56 | |
| 10 | 270 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.38 | |
| 7 | 257 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.69 | |
| 9 | 254 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.52 | |
| 3 | 202 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6.50 | |
| 1 | 109 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 1 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 865 | 2 | 0 | 3 | 0 | 6.83 | |
| 16 | 845 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6.58 | |
| 17 | 809 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.61 | |
| 0 | 689 | 1 | 3 | 2 | 1 | 6.73 | |
| 15 | 629 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6.47 | |
| 8 | 358 | 1 | 1 | 4 | 1 | 6.93 | |
| 9 | 234 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.33 | |
| 5 | 152 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.23 | |
| 2 | 41 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.55 | |
| 1 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7.00 |
1 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.