Athletic Club
Serie B 2026 · Estádio Joaquim Portugal · Grundad 1909
- Poäng
- 34
- Matcher
- 25
- V–O–F
- 8–10–7
- Mål
- 26–27
- Målskillnad
- -1
- Poäng/match
- 1.36
- Vinstprocent
- 32 %
Beräknad slutplacering
14:e
12,03förväntad placering
- 1:a0,1 %
- 2:a0,3 %
- 3:e0,7 %
- 4:e1,3 %
- 5:e1,9 %
- 6:e3,0 %
- 7:e4,1 %
- 8:e5,3 %
- 9:e6,6 %
- 10:e7,8 %
- 11:e9,3 %
- 12:e10,2 %
- 13:e11,1 %
- 14:e11,1 %
- 15:e10,8 %
- 16:e8,8 %
- 17:e5,7 %
- 18:e1,9 %
- 19:e< 0,1 %
- 20:e—
- Vinner ligan
- 0,1 %
- Slutspel
- 6,8 %
- Nedflyttning
- 7,6 %
Byggd på 249 av säsongens 380 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 4
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 1
- Förlust
Tappade 9 poäng av 24
Lika i paus
12matcher
- 3
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.12mål per match, båda lagens · 25 matcher
- 1.92
- Hemma
- 2.33
- Borta
- Över 1.5 mål18 av 2572 %
- Över 2.5 mål8 av 2532 %
- Över 3.5 mål3 av 2512 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 15 i andra (58 % efter paus). Insläppta: 9 och 18 (67 % efter paus).
Bygger på 26 gjorda och 27 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- +0.00 (+0.3 %)
- I ligan
- 12 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.10 (-9.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.06 (-5.4 %)
- I ligan
- 9 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.8 %
- Skillnad
- -6.8 % (-22.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 30.7 %
- Skillnad
- -2.7 % (-8.9 %)
- I ligan
- 6 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
6 direkt rött · 3 efter två gula
Straffar
2av 367 %
1 missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.58
- Skillnad
- -0.12 (-7.6 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.13
- Skillnad
- +0.12 (+10.1 %)
- I ligan
- 9 av 20
- Ligasnitt
- 0.45
- Skillnad
- -0.24 (-52.7 %)
- Störst i ligan
- 17 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-36 matcher 25 %
- 3-4-2-15 matcher 21 %
- 3-4-34 matcher 17 %
- 4-1-4-14 matcher 17 %
- 4-2-3-13 matcher 13 %
- 3-4-1-21 match 4 %
- 4-3-1-21 match 4 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24 | 2120 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.23 | |
| 1 | 99 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.90 |
Försvarare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 1856 | 1 | 2 | 2 | 2 | 6.75 | |
| 20 | 1679 | 0 | 0 | 6 | 1 | 6.83 | |
| 20 | 1503 | 1 | 2 | 7 | 1 | 6.81 | |
| 20 | 1369 | 0 | 2 | 4 | 0 | 6.84 | |
| 12 | 887 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.74 | |
| 13 | 562 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.64 | |
| 0 | 405 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.89 | |
| 0 | 376 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.59 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 | 1888 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6.93 | |
| 17 | 1247 | 4 | 2 | 4 | 2 | 6.58 | |
| 0 | 1162 | 0 | 3 | 3 | 1 | 6.84 | |
| 18 | 839 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.54 | |
| 20 | 814 | 3 | 1 | 2 | 1 | 6.83 | |
| 11 | 510 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.65 | |
| 14 | 460 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.61 | |
| 11 | 322 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.73 | |
| 7 | 312 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.67 | |
| 5 | 249 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.68 | |
| 0 | 211 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
| 5 | 169 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.66 | |
| 3 | 139 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.60 | |
| 3 | 85 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.17 | |
| 2 | 45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 | |
| 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 | 1847 | 2 | 0 | 4 | 0 | 6.83 | |
| 18 | 1175 | 2 | 3 | 4 | 0 | 6.90 | |
| 6 | 460 | 5 | 0 | 1 | 0 | 7.48 | |
| 6 | 320 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7.03 | |
| 5 | 294 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.68 | |
| 0 | 273 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.46 | |
| 6 | 205 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.48 | |
| 4 | 83 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.43 | |
| 2 | 66 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.75 | |
| 2 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
5 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.