Vitoria
Serie A 2026 · Estádio Manoel Barradas · Grundad 1899
- Poäng
- 29
- Matcher
- 25
- V–O–F
- 8–5–12
- Mål
- 24–37
- Målskillnad
- -13
- Poäng/match
- 1.16
- Vinstprocent
- 32 %
Beräknad slutplacering
15:e
14,03förväntad placering
- 1:a—
- 2:a—
- 3:e< 0,1 %
- 4:e0,1 %
- 5:e0,3 %
- 6:e0,7 %
- 7:e1,3 %
- 8:e2,2 %
- 9:e3,4 %
- 10:e5,0 %
- 11:e7,0 %
- 12:e9,1 %
- 13:e11,0 %
- 14:e12,4 %
- 15:e12,7 %
- 16:e12,1 %
- 17:e10,5 %
- 18:e7,9 %
- 19:e3,9 %
- 20:e0,4 %
- Vinner ligan
- —
- Europaspel
- 19,9 %
- Nedflyttning
- 22,7 %
Byggd på 245 av säsongens 380 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 6
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
8matcher
- 2
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 0
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 10
- Förlust
Räddade 1 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.44mål per match, båda lagens · 25 matcher
- 2.08
- Hemma
- 2.77
- Borta
- Över 1.5 mål20 av 2580 %
- Över 2.5 mål9 av 2536 %
- Över 3.5 mål6 av 2524 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
11 mål i första halvlek, 15 i andra (58 % efter paus). Insläppta: 18 och 17 (49 % efter paus).
Bygger på 26 gjorda och 35 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 24 gjorda och 37 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.19 (-14.3 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- -0.36 (-27.3 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.32
- Skillnad
- +0.16 (+12.0 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.4 %
- Skillnad
- +12.6 % (+53.9 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 23.5 %
- Skillnad
- +12.5 % (+53.3 %)
- I ligan
- 20 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
3 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.69
- Skillnad
- +0.39 (+23.2 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 1.02
- Skillnad
- -0.71 (-69.7 %)
- I ligan
- 19 av 20
- Ligasnitt
- 0.68
- Skillnad
- +1.10 (+163.0 %)
- Störst i ligan
- 1 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-3-38 matcher 32 %
- 4-2-3-17 matcher 28 %
- 4-1-4-14 matcher 16 %
- 5-4-14 matcher 16 %
- 4-4-21 match 4 %
- 5-3-21 match 4 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | 1950 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.20 | |
| 4 | 360 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.08 |
Försvarare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 | 1741 | 2 | 0 | 6 | 0 | 6.55 | |
| 19 | 1667 | 1 | 0 | 5 | 1 | 6.76 | |
| 17 | 1377 | 0 | 2 | 1 | 1 | 6.65 | |
| 13 | 1072 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.69 | |
| 13 | 807 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.75 | |
| 20 | 790 | 2 | 2 | 2 | 0 | 6.75 | |
| 8 | 609 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 | |
| 6 | 416 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.60 | |
| 5 | 202 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.78 | |
| 2 | 192 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.20 | |
| 4 | 187 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 | |
| 6 | 182 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 2 | 159 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.25 | |
| 2 | 127 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.00 | |
| 2 | 90 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.40 | |
| 1 | 71 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.90 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 | 1600 | 0 | 0 | 8 | 0 | 6.70 | |
| 20 | 1583 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.82 | |
| 18 | 1580 | 2 | 3 | 4 | 0 | 6.87 | |
| 23 | 1396 | 3 | 1 | 4 | 0 | 6.81 | |
| 16 | 1102 | 1 | 0 | 4 | 0 | 6.91 | |
| 9 | 383 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6.51 | |
| 8 | 349 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.51 | |
| 8 | 336 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 7 | 170 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 | |
| 3 | 169 | 1 | 0 | 0 | 0 | 7.30 | |
| 4 | 87 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.73 | |
| 2 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.55 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 | 1615 | 3 | 4 | 1 | 0 | 7.10 | |
| 18 | 1183 | 5 | 1 | 2 | 0 | 6.84 | |
| 17 | 806 | 4 | 1 | 3 | 0 | 6.48 | |
| 13 | 360 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.61 | |
| 10 | 260 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.58 | |
| 6 | 161 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.48 | |
| 1 | 69 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.20 | |
| 4 | 41 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.50 | |
| 2 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.65 | |
| 0 | 12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.