Doncaster
League Two 2023/24 · Eco-Power Stadium · Grundad 1879
- Poäng
- 71
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 21–8–17
- Mål
- 73–68
- Målskillnad
- +5
- Poäng/match
- 1.54
- Vinstprocent
- 46 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
17matcher
- 15
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 51
Lika i paus
14matcher
- 5
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 13
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.07mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.96
- Hemma
- 3.17
- Borta
- Över 1.5 mål38 av 4683 %
- Över 2.5 mål30 av 4665 %
- Över 3.5 mål18 av 4639 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
36 mål i första halvlek, 34 i andra (43 % efter paus). Insläppta: 29 och 34 (47 % efter paus).
Bygger på 80 gjorda och 72 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 75 gjorda och 70 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.38
- Skillnad
- +0.16 (+11.7 %)
- I ligan
- 6 av 24
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- +0.07 (+4.9 %)
- I ligan
- 8 av 24
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.03 (-2.2 %)
- I ligan
- 10 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 23.1 %
- Skillnad
- +4.0 % (+17.4 %)
- I ligan
- 9 av 24
- Ligasnitt
- 23.1 %
- Skillnad
- -0.2 % (-0.7 %)
- I ligan
- 13 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 3 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
9av 1182 %
2 missade.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.58
- Skillnad
- +0.25 (+16.0 %)
- I ligan
- 5 av 24
- Ligasnitt
- 1.18
- Skillnad
- +0.07 (+5.8 %)
- I ligan
- 10 av 24
- Ligasnitt
- 0.40
- Skillnad
- +0.18 (+46.2 %)
- Störst i ligan
- 8 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-117 matcher 35 %
- 5-3-29 matcher 19 %
- 4-3-38 matcher 17 %
- 3-5-23 matcher 6 %
- 4-4-23 matcher 6 %
- 3-4-1-22 matcher 4 %
- 3-5-1-12 matcher 4 %
- 4-1-4-12 matcher 4 %
- 4-3-1-21 match 2 %
- 5-4-11 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Lo-Tutala20 år | 20 | 1795 | 0 | — | 4 | 1 | 7.05 |
L. Jones24 år | 20 | 1687 | 0 | — | 2 | 0 | 6.88 |
I. Lawlor28 år | 10 | 867 | 0 | — | 2 | 0 | 6.91 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
T. Anderson29 år | 36 | 2905 | 1 | 2 | 6 | 1 | 6.87 |
J. Olowu23 år | 38 | 2524 | 0 | 2 | 7 | 0 | 6.78 |
R. Wood38 år | 27 | 2360 | 0 | — | 1 | 0 | 6.84 |
J. Sterry27 år | 28 | 2207 | 0 | 3 | 7 | 0 | 6.80 |
J. Senior26 år | 23 | 1797 | 0 | 1 | 8 | 0 | 6.77 |
T. Nixon20 år | 25 | 1794 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.86 |
J. Maxwell21 år | 24 | 1746 | 2 | 3 | 5 | 0 | 7.00 |
J. McGrath20 år | 5 | 226 | 0 | — | 1 | 0 | 6.07 |
B. Faulkner19 år | 2 | 9 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
O. Bailey24 år | 48 | 4245 | 2 | 2 | 8 | 0 | 7.02 |
L. Molyneux25 år | 47 | 3575 | 10 | 8 | 4 | 0 | 7.00 |
H. Biggins27 år | 39 | 2228 | 6 | 4 | 6 | 0 | 6.78 |
T. Rowe34 år | 38 | 1991 | 4 | 2 | 3 | 1 | 6.82 |
H. Adelakun27 år | 21 | 1709 | 9 | 6 | 3 | 0 | 6.99 |
B. Close26 år | 20 | 1651 | 3 | 1 | 4 | 0 | 7.17 |
M. Craig20 år | 20 | 1631 | 1 | 2 | 5 | 0 | 6.91 |
Z. Westbrooke26 år | 28 | 1541 | 1 | 3 | 5 | 0 | 6.84 |
G. Broadbent22 år | 32 | 1329 | 0 | 3 | 4 | 0 | 6.65 |
J. Taylor31 år | 3 | 83 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
W. Flint17 år | 2 | 50 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
Sam Straughan Brown16 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Ironside29 år | 47 | 3864 | 20 | 6 | 6 | 0 | 7.07 |
M. Faal20 år | 25 | 1752 | 7 | — | 0 | 0 | 6.92 |
K. Hurst21 år | 23 | 559 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.71 |
B. Waters28 år | 11 | 412 | 0 | — | 2 | 0 | 6.46 |
M. Biamou32 år | 7 | 251 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.97 |
T. Roberts19 år | 10 | 221 | 0 | — | 1 | 0 | 6.71 |
D. Sotona20 år | 6 | 220 | 1 | — | 1 | 0 | 6.52 |
L. Marsh19 år | 6 | 214 | 0 | — | 0 | 0 | 6.78 |
G. Miller24 år | 3 | 79 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
C. Carty21 år | 3 | 63 | 0 | — | 0 | 0 | 6.23 |
J. Goodman18 år | 7 | 62 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
26 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.