FootSam
FOOTBALL DATA

Grant Samuel McCann

Aktiv

Northern Ireland · 46 år · Doncaster

493 matcher, 3 klubbar mellan 2016 och 2026.

ConnectionsVilka spelare han lett flest matcher
01

Hur har han presterat?

493matcher
204–108–181V–O–F
1.46poäng/match
41 %vinstprocent
720poäng
728–668mål
+60målskillnad
124hållna nollor
204108181
Bäst iDoncaster1.57 p/m219 matcher
Svagast iHull City1.36 p/m130 matcher
Bästa säsong20201.86 p/m51 matcher
Flest matcherDoncaster219 matcher

485 av 493 matcher är knutna till honom av en källa som namngav tränaren för just den matchen. Resten är härledda ur hans daterade klubbperioder.

02

Var har han varit, och var lyckades han?

20152026
Peterborough2015–2018
Doncaster2018–2019
Hull City2019–2022
Peterborough2022–2023
Doncaster2023–2025
Doncaster2025–nu

Poäng per match, period för period

Doncaster 2023–20251.67105
Doncaster 2018–20191.6456
Peterborough 2015–20181.4595
Hull City 2019–20221.36126
Peterborough 2022–20231.3244
Doncaster 2025–nu1.3158
KlubbPeriodMVOFMålPP/M
PeterboroughEngland2015–2018953921351531361381.45
DoncasterEngland2018–2019562614169971921.64
Hull CityEngland2019–20221264827511721681711.36
PeterboroughEngland2022–202344177206461581.32
DoncasterEngland2023–20251055122321621351751.67
DoncasterEngland2025–nu582113246886761.31

Perioderna kommer ur källans egna karriäruppgifter och går längre bak än vår matchdata. En period utan matcher står kvar med sin tid — att utelämna den vore att korta hans karriär. Poängsnittet visas från tio matcher.

03

Var har han satt sina avtryck?

Högsta poängsnitt1.57 p/mDoncasterpå 219 matcher
Bästa målskillnad+0.17 per matchDoncaster329–292 på 219 matcher
Flest matcher219Doncaster98–49–72
Flest vinster98Doncasterpå 219 matcher
Flest poäng343Doncasterpå 219 matcher
Längsta sejour126 matcherHull City2019–2022

Snittmåtten kräver minst tjugo matcher i klubben. Summamåtten gör det inte: flest matcher är flest matcher även när de är sex.

04

Hur har karriären utvecklats?

0123151617181920212223242526

Lodräta streck är klubbyten. En säsong under tio matcher ritas som en mindre punkt och binds inte in i kurvan.

05

När var han som starkast?

Hans poängsnitt över de senaste 38 matcherna, räknat om efter varje match genom hela karriären. 38 matcher är en full ligasäsong — enheten fotbollen redan tänker i — och sträckan får spänna över både säsongsgränser och klubbyten. Det är hela poängen: en tränares bästa period är hans, inte kalenderns.

0123DoncasterHull CityPeterboroughDoncastersnitt 1.46match 1493
Starkaste sträckan2.08 p/m+0.62 mot karriärsnittetMatch 364401 · 2024-02-032024-11-09Doncaster24 vinster av 38 · 6738
Svagaste sträckan0.89 p/m0.57 mot karriärsnittetMatch 174211 · 2019-11-092020-09-22Hull City9 vinster av 38 · 4377

Lodräta streck är klubbyten. Kurvan börjar vid match 38, den första sträckan som finns — dessförinnan har han inte lett 38 matcher. Ligger två sträckor på exakt samma snitt visas den tidigaste.

06

Hur brukar han spela?

4-2-3-1 är hans vanligaste uppställning, men hans bästa poängsnitt kommer i 4-3-3 1.59 mot 1.55.

4-2-3-1148 40.2 %1.55 p/m
4-3-363 17.1 %1.59 p/m
4-1-4-138 10.3 %1.42 p/m
3-4-1-235 9.5 %1.46 p/m
3-5-217 4.6 %0.94 p/m
4-4-216 4.3 %1.31 p/m
4-4-1-112 3.3 %1.00 p/m
3-4-2-111 3 %1.09 p/m
4-3-1-29 2.4 %
5-3-29 2.4 %
3-4-35 1.4 %
3-5-1-12 0.5 %
4-2-2-21 0.3 %
4-5-11 0.3 %
5-4-11 0.3 %

Håller han fast vid ett system, eller byter han?

Varje klubbs matcher fördelade på formation, vanligast först. Ett obrutet fält betyder ett system; många fält betyder att han rörde sig mellan flera.

Doncaster
4-2-3-14-1-4-1
172
Hull City
4-2-3-14-3-3
127
Peterborough
3-4-1-2
69

Talet till höger är klubbens matcher med känd formation. En klubb under 8 sådana matcher visas inte — den ser ut att ha ett solitt system oavsett vad han gjorde där. Namnet skrivs bara i fält som rymmer det; hovra för resten.

Startformationen som källan skrev den, för 368 matcher mellan 2016 och 2026. Poängsnittet visas från tio matcher. Formationen finns bara i de matcher källan skrivit den för — en match utan den räknas ingenstans, aldrig som en formation vi gissat.

07

Klubbens resultat före, under och efter uppdraget

Vad klubben tog för resultat före, under och efter honom. Talen står bredvid varandra — en tränare som tar över ett lag i fritt fall ärver en svag serie, och att den vänder är inte med säkerhet hans förtjänst.

Peterborough2016-04-022018-02-24

UnderHan1.42 100
EfterS. Evans1.49 47+0.07

Doncaster2018-08-042019-05-17

FöreDarren Ferguson1.42 139
UnderHan1.64 56+0.22
EfterDarren Mark Moore1.63 71−0.01

Hull City2019-08-032022-01-22

FöreN. Adkins1.27 78
UnderHan1.36 130+0.09
EfterShota Arveladze1.06 31−0.30

Peterborough2022-02-262023-01-01

UnderHan1.32 44
EfterDarren Ferguson1.51 129+0.19

Doncaster2023-08-052026-09-01

FöreD. Schofield1.03 33
UnderHan1.54 163+0.51

En granne visas bara när han lett minst fem matcher i klubben — ett snitt på två matcher är inte en period — och när klubben inte spelat en enda match däremellan som vi inte vet vem som ledde. Därför saknar vissa uppdrag sin företrädare eller efterträdare helt, och andra visas inte alls: satt någon okänd emellan är den vi känner inte grannen.

Talet till höger är förändringen mot läget före, i måttets egen enhet. Den saknar färg med flit: ett grönt plustecken hade sagt att förändringen var hans förtjänst, och det vet vi inte.

08

Vad har han vunnit, och när?

1titel och 0 andraplatser sedan 2015
  • League OneEngland2020/2021Vinnare
2 meriter före hans första kända tränarjobb

Källan skiljer inte på vad en person vunnit som spelare och som tränare. De här ligger före 2015 — de flesta är spelarkarriären, men en del kan vara tränarjobb källan inte känner till. Vi vet inte vilket, och gissar därför inte.

  • PremiershipNorthern-Ireland2014/2015Tvåa
  • EFL TrophyEngland2013/2014Vinnare
09

Hur jämn är han mellan klubbarna?

0.21 p/mmellan hans bästa och sämsta klubbjämn jämfört med andra

Varje klubb han lett minst 20 matcher i, placerad efter sitt poängsnitt. Punktens storlek är antalet matcher. Ligger de tätt har han tagit ungefär samma resultat överallt; ligger de utspridda sitter karriären i vissa uppdrag.

1.21snitt 1.461.72
HögstDoncaster1.57 p/m på 219
LägstHull City1.36 p/m på 130
Spann0.21 p/mmellan högsta och lägsta

Spridningen mellan hans 3 klubbar är 0.10 poäng per match, vilket är jämnbland den fjärdedel som varierar minst mellan sina klubbar. Ordet säger var han ligger bland tränare med minst tre klubbar, och är inget betyg: en hög spridning kan lika gärna betyda svåra uppdrag som ojämna insatser.

Bara klubbar med minst 20 matcher räknas — ett poängsnitt på sex matcher är en tillfällighet, och en enda sådan klubb hade kunnat göra en jämn karriär till en ojämn. Snittet är därför de här klubbarnas, inte hela karriärens.

10

Vad kännetecknar honom?

Grant Samuel McCann
  • Rutinerad493 matcher — bland de tio procent som lett flest
  • Klubbyggare164 matcher per klubb i 3 klubbar

Etiketterna är räkneregler, inte omdömen. Gränserna är percentiler mätta över de 969 tränare som har minst femtio matcher, och varje etikett bär talet som utlöste den.

11

Vilka matcher har han lett?

12

Hur står han sig mot andra?

Jämför Grant Samuel McCann med en annan tränare — resultat, karriärens form, meriter och var de ligger bland alla andra.

Jämför med andra tränare