Doncaster
League Two 2022/23 · Eco-Power Stadium · Grundad 1879
- Poäng
- 55
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 16–7–23
- Mål
- 46–65
- Målskillnad
- -19
- Poäng/match
- 1.20
- Vinstprocent
- 35 %
- G. McSheffrey
- D. Schofield1 okt–1 maj
- G. McCannfrån 1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
11matcher
- 7
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 10 poäng av 33
Lika i paus
20matcher
- 8
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.41mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.48
- Hemma
- 2.35
- Borta
- Över 1.5 mål32 av 4670 %
- Över 2.5 mål21 av 4646 %
- Över 3.5 mål9 av 4620 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
17 mål i första halvlek, 26 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 23 och 40 (63 % efter paus).
Bygger på 47 gjorda och 64 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 46 gjorda och 65 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.16 (-11.6 %)
- I ligan
- 16 av 24
- Ligasnitt
- 1.17
- Skillnad
- -0.17 (-14.5 %)
- I ligan
- 18 av 24
- Ligasnitt
- 1.17
- Skillnad
- +0.24 (+20.4 %)
- I ligan
- 20 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.5 %
- Skillnad
- -11.0 % (-35.9 %)
- I ligan
- 22 av 24
- Ligasnitt
- 30.7 %
- Skillnad
- +8.5 % (+27.6 %)
- I ligan
- 21 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 1 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.54
- Skillnad
- -0.06 (-4.1 %)
- I ligan
- 15 av 24
- Ligasnitt
- 1.16
- Skillnad
- -0.25 (-21.5 %)
- I ligan
- 16 av 24
- Ligasnitt
- 0.38
- Skillnad
- +0.19 (+49.2 %)
- Störst i ligan
- 9 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 3-4-325 matcher 54 %
- 4-2-3-17 matcher 15 %
- 4-4-25 matcher 11 %
- 3-4-2-14 matcher 9 %
- 4-3-33 matcher 7 %
- 3-4-1-21 match 2 %
- 5-3-21 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Mitchell27 år | 43 | 3690 | — | — | 2 | — | 6.82 |
L. Jones23 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 7.65 |
S. Moore27 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Williams23 år | 32 | 2704 | 1 | 1 | 6 | 0 | 6.75 |
J. Maxwell20 år | 32 | 2264 | 2 | 1 | 4 | — | 6.71 |
K. Knoyle25 år | 25 | 2161 | 1 | 6 | 2 | 0 | 6.80 |
T. Anderson28 år | 25 | 2091 | 1 | — | 9 | 0 | 6.68 |
J. Sterry26 år | 25 | 1872 | 2 | 1 | 3 | — | 6.55 |
J. Brown24 år | 17 | 1364 | 0 | — | 2 | 0 | 6.52 |
A. Long21 år | 20 | 1347 | 0 | — | 1 | 0 | 6.46 |
C. Seaman22 år | 20 | 1319 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.48 |
B. Faulkner17 år | 28 | 1269 | 2 | 1 | 2 | — | 6.73 |
B. Nelson18 år | 15 | 1255 | 0 | — | 2 | 0 | 6.69 |
| 17 | 1216 | 1 | — | 1 | 0 | 6.71 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
H. Clifton24 år | 44 | 3381 | 7 | 2 | 7 | — | 6.87 |
B. Close25 år | 36 | 2987 | 2 | 3 | 4 | 0 | 6.88 |
L. Molyneux24 år | 39 | 2921 | 3 | 3 | 3 | — | 6.72 |
H. Biggins26 år | 36 | 2697 | 5 | 2 | 2 | 0 | 6.76 |
T. Rowe33 år | 28 | 2213 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.64 |
A. Clayton33 år | 21 | 1641 | 0 | 3 | 6 | 0 | 7.15 |
A. Barlow22 år | 27 | 625 | 2 | 1 | 0 | — | 6.66 |
C. Lakin23 år | 10 | 577 | — | 1 | 2 | — | 6.66 |
Z. Westbrooke25 år | 8 | 505 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.81 |
J. Taylor30 år | 11 | 251 | 0 | — | 0 | 0 | 6.39 |
J. Degruchy18 år | 10 | 98 | — | — | 0 | — | 6.45 |
L. Ravenhill19 år | 1 | 15 | 0 | — | 1 | 0 | 6.47 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
K. Hurst20 år | 45 | 3115 | 6 | 1 | 3 | 0 | 6.64 |
G. Miller23 år | 34 | 2855 | 11 | 5 | 1 | 0 | 6.77 |
K. Agard32 år | 27 | 750 | 3 | 2 | 0 | 0 | 6.48 |
Lee Tomlin33 år | 9 | 652 | 1 | 2 | 4 | 1 | 6.77 |
C. Lavery29 år | 12 | 478 | 1 | — | 0 | 0 | 6.68 |
T. Miller19 år | 11 | 405 | 0 | — | 1 | 0 | 6.37 |
Max Reuben Woltman18 år | 13 | 372 | 0 | — | 0 | 0 | 6.52 |
J. Goodman17 år | 7 | 184 | 0 | — | 0 | 0 | 6.44 |
R. Griffiths22 år | 4 | 169 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
J. Andrews20 år | 5 | 131 | — | — | 0 | — | 6.57 |
T. Kuleya18 år | 3 | 22 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.80 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 51 rader är märkta.
14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.