Scunthorpe United
League Two 2021/22 · Attis Arena · Grundad 1899
- Poäng
- 26
- Matcher
- 46
- V–O–F
- 4–14–28
- Mål
- 29–90
- Målskillnad
- -61
- Poäng/match
- 0.57
- Vinstprocent
- 9 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 3
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 14 poäng av 27
Lika i paus
18matcher
- 0
- Vann
- 9
- Oavgjort
- 9
- Förlust
Låg under i paus
19matcher
- 1
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 17
- Förlust
Räddade 4 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.59mål per match, båda lagens · 46 matcher
- 2.22
- Hemma
- 2.96
- Borta
- Över 1.5 mål33 av 4672 %
- Över 2.5 mål21 av 4646 %
- Över 3.5 mål13 av 4628 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 14 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 33 och 56 (62 % efter paus).
Bygger på 28 gjorda och 91 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 29 gjorda och 90 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.80 (-58.5 %)
- I ligan
- 24 av 24
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- -0.60 (-48.7 %)
- I ligan
- 24 av 24
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.73 (+58.9 %)
- I ligan
- 24 av 24
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.9 %
- Skillnad
- -16.8 % (-56.3 %)
- I ligan
- 24 av 24
- Ligasnitt
- 30.0 %
- Skillnad
- +17.9 % (+59.6 %)
- I ligan
- 24 av 24
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
2 direkt rött · 3 efter två gula
Straffar
3av 3100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.53
- Skillnad
- -0.83 (-54.5 %)
- I ligan
- 24 av 24
- Ligasnitt
- 1.19
- Skillnad
- -0.76 (-63.5 %)
- I ligan
- 24 av 24
- Ligasnitt
- 0.34
- Skillnad
- -0.08 (-23.3 %)
- Störst i ligan
- 15 av 24
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-1-3-211 matcher 24 %
- 3-5-210 matcher 22 %
- 4-4-28 matcher 17 %
- 4-3-35 matcher 11 %
- 5-3-23 matcher 7 %
- 3-5-1-12 matcher 4 %
- 4-1-4-12 matcher 4 %
- 4-2-3-12 matcher 4 %
- 4-3-1-21 match 2 %
- 4-4-1-11 match 2 %
- 5-4-11 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Watson25 år | 41 | 3644 | 0 | — | 2 | 0 | 6.87 |
K. O'Hara25 år | 3 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 6.83 |
O. Foster16 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
T. Billson20 år | 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Rowe19 år | 38 | 2967 | 1 | — | 12 | 0 | 6.60 |
G. Taft28 år | 34 | 2910 | 1 | — | 2 | 0 | 6.61 |
E. Onariase24 år | 30 | 2584 | 2 | — | 2 | 1 | 6.84 |
M. O'Malley20 år | 25 | 1728 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.86 |
R. Millen26 år | 20 | 1681 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.63 |
R. Delaney24 år | 18 | 1620 | 0 | — | 3 | 0 | 6.67 |
H. Davis29 år | 14 | 1210 | 2 | — | 2 | 0 | 6.73 |
L. Thompson21 år | 14 | 1139 | 0 | — | 5 | 1 | 6.58 |
| 13 | 1023 | 0 | — | 2 | 1 | 6.44 | |
E. Young17 år | 6 | 479 | 0 | — | 0 | 0 | 6.50 |
| 1 | 27 | 0 | — | 0 | 0 | 5.70 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Beestin23 år | 38 | 2446 | 1 | 1 | 4 | 0 | 6.70 |
H. Hackney19 år | 28 | 1718 | 0 | 2 | 12 | 0 | 6.66 |
M. Hippolyte26 år | 22 | 1598 | 4 | 2 | 4 | 0 | 6.90 |
T. Pugh20 år | 24 | 1585 | 0 | — | 9 | 1 | 6.64 |
L. Feeney34 år | 19 | 1575 | 0 | — | 2 | 0 | 6.48 |
| 14 | 1093 | 0 | — | 4 | 0 | 6.47 | |
A. Grant34 år | 13 | 945 | 0 | — | 3 | 1 | 6.31 |
Samuel Gordon Burns18 år | 15 | 897 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.65 |
D. Gallimore18 år | 11 | 709 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
H. Cribb15 år | 8 | 622 | 0 | — | 0 | 0 | 6.35 |
H. Lewis17 år | 11 | 596 | 0 | — | 1 | 0 | 6.47 |
A. Kenyon29 år | 7 | 457 | 0 | — | 1 | 0 | 6.40 |
J. Moore-Billam17 år | 6 | 318 | 0 | — | 0 | 0 | 6.68 |
F. Shrimpton18 år | 4 | 227 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
| 4 | 93 | 0 | — | 0 | 0 | 6.38 | |
C. Wilson18 år | 3 | 45 | 1 | — | 0 | 0 | 6.60 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Scrimshaw20 år | 17 | 1191 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6.56 |
J. Nuttall24 år | 16 | 1136 | 2 | — | 5 | 0 | 6.54 |
D. Green24 år | 16 | 1056 | 0 | — | 0 | 0 | 6.63 |
A. Jarvis23 år | 19 | 996 | 2 | — | 1 | 0 | 6.65 |
H. Bunn28 år | 20 | 982 | 1 | — | 0 | 0 | 6.68 |
R. Loft23 år | 15 | 970 | 4 | — | 3 | 0 | 6.60 |
T. Sinclair20 år | 14 | 921 | 0 | — | 0 | 0 | 6.67 |
H. Wood19 år | 10 | 558 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6.90 |
R. Pyke23 år | 10 | 538 | 0 | — | 0 | 0 | 6.48 |
J. Hallam22 år | 8 | 146 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.47 |
H. Jessop19 år | 2 | 35 | 0 | — | 0 | 0 | 6.45 |
6 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.