Corinthians
Serie A 2019 · Neo Química Arena · Grundad 1910
- Poäng
- 56
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 14–14–10
- Mål
- 42–34
- Målskillnad
- +8
- Poäng/match
- 1.47
- Vinstprocent
- 37 %
- Fábio Carilletill 1 nov
- Tiago Nunesfrån 1 dec
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
8matcher
- 6
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 4 poäng av 24
Lika i paus
25matcher
- 7
- Vann
- 12
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 1
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 4
- Förlust
Räddade 3 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.00mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.00
- Hemma
- 2.00
- Borta
- Över 1.5 mål21 av 3855 %
- Över 2.5 mål13 av 3834 %
- Över 3.5 mål7 av 3818 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
16 mål i första halvlek, 23 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 13 och 19 (56 % efter paus).
Bygger på 42 gjorda och 34 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.10 (+7.5 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 1.15
- Skillnad
- -0.05 (-4.1 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.15
- Skillnad
- -0.26 (-22.4 %)
- I ligan
- 5 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.2 %
- Skillnad
- +13.6 % (+43.5 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 31.2 %
- Skillnad
- -4.9 % (-15.6 %)
- I ligan
- 7 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
1 direkt rött · 0 efter två gula
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.71
- Skillnad
- +0.24 (+13.8 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 1.03
- Skillnad
- -0.03 (-3.1 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 0.68
- Skillnad
- +0.27 (+39.5 %)
- Störst i ligan
- 4 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-1-4-129 matcher 78 %
- 4-2-3-13 matcher 8 %
- 4-4-1-12 matcher 5 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 4-3-1-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cássio31 år | 32 | 2860 | 0 | — | 6 | 0 | 6.96 |
Walter31 år | 6 | 540 | 0 | — | 0 | 0 | 7.54 |
Caíque França23 år | 1 | 20 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Manoel29 år | 31 | 2790 | 1 | — | 2 | 0 | 6.94 |
Gil31 år | 29 | 2610 | 1 | — | 5 | 0 | 6.89 |
Fágner29 år | 30 | 2559 | 1 | 3 | 8 | 0 | 7.13 |
Carlos Augusto20 år | 15 | 1199 | 1 | — | 2 | 0 | 6.71 |
Míchel Macedo29 år | 10 | 697 | 1 | — | 1 | 1 | 6.79 |
B. Méndez19 år | 6 | 522 | 0 | — | 3 | 0 | 6.54 |
Danilo Avelar29 år | 5 | 450 | 2 | — | 2 | 0 | 6.96 |
Henrique32 år | 5 | 450 | 0 | — | 0 | 0 | 7.08 |
Pedro Henrique23 år | 3 | 270 | 0 | — | 0 | 0 | 6.85 |
Marllon27 år | 2 | 180 | 0 | — | 1 | 0 | 7.03 |
Lucas Piton18 år | 1 | 44 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7.30 |
Mittfältare12
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Júnior Urso30 år | 27 | 2137 | 3 | — | 4 | 0 | 6.75 |
Clayson24 år | 32 | 2013 | 3 | 6 | 6 | 0 | 6.75 |
Mateus Vital21 år | 31 | 1965 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.81 |
Ralf34 år | 23 | 1922 | 1 | — | 1 | 0 | 6.90 |
Gabriel26 år | 17 | 1377 | 0 | — | 4 | 0 | 6.82 |
J. Sornoza25 år | 20 | 1365 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.92 |
Ramiro25 år | 18 | 984 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.58 |
| 18 | 659 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6.78 | |
Matheus Jesus22 år | 6 | 203 | 0 | — | 0 | 0 | 6.85 |
Richard25 år | 3 | 88 | 0 | — | 0 | 0 | 6.43 |
Régis26 år | 5 | 85 | 0 | — | 1 | 0 | 6.55 |
Renê Júnior29 år | 1 | 28 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Anfallare7
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pedrinho21 år | 28 | 2181 | 5 | 4 | 0 | 0 | 7.12 |
Vágner Love34 år | 28 | 1756 | 5 | 1 | 5 | 0 | 6.69 |
M. Boselli33 år | 22 | 1357 | 7 | 2 | 3 | 0 | 6.78 |
Gustavo25 år | 25 | 1004 | 5 | 2 | 2 | 0 | 6.92 |
Janderson20 år | 20 | 969 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.45 |
Everaldo24 år | 9 | 331 | 1 | — | 1 | 0 | 6.94 |
André Luís22 år | 1 | 65 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
9 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.