Gremio
Serie A 2023 · Arena do Grêmio · Grundad 1903
- Poäng
- 68
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 21–5–12
- Mål
- 63–56
- Målskillnad
- +7
- Poäng/match
- 1.79
- Vinstprocent
- 55 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
10matcher
- 10
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
17matcher
- 8
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 3
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 11 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
3.13mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.63
- Hemma
- 3.63
- Borta
- Över 1.5 mål29 av 3876 %
- Över 2.5 mål24 av 3863 %
- Över 3.5 mål11 av 3829 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
25 mål i första halvlek, 35 i andra (56 % efter paus). Insläppta: 25 och 28 (49 % efter paus).
Bygger på 62 gjorda och 57 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 63 gjorda och 56 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.37
- Skillnad
- +0.42 (+30.5 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- +0.41 (+33.2 %)
- I ligan
- 2 av 20
- Ligasnitt
- 1.24
- Skillnad
- +0.23 (+18.4 %)
- I ligan
- 17 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 29.9 %
- Skillnad
- -8.8 % (-29.5 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 29.9 %
- Skillnad
- -6.2 % (-20.7 %)
- I ligan
- 7 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.66
- Skillnad
- +0.65 (+39.2 %)
- I ligan
- 1 av 20
- Ligasnitt
- 1.08
- Skillnad
- +0.18 (+17.1 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 0.58
- Skillnad
- +0.47 (+80.2 %)
- Störst i ligan
- 3 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-110 matcher 26 %
- 4-3-310 matcher 26 %
- 3-4-2-15 matcher 13 %
- 3-4-1-23 matcher 8 %
- 3-4-33 matcher 8 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 5-4-12 matcher 5 %
- 4-1-3-21 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 5-3-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gabriel Grando23 år | 31 | 2790 | 0 | — | 5 | 0 | 6.96 |
Caíque25 år | 19 | 360 | — | — | 0 | — | 7.28 |
| 1 | 90 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Reinaldo33 år | 30 | 2594 | 2 | 5 | 11 | — | 7.00 |
| 29 | 2450 | 0 | — | 3 | 1 | 6.79 | |
W. Kannemann32 år | 27 | 2277 | — | 1 | 16 | — | 6.76 |
João Pedro26 år | 29 | 1986 | 3 | 1 | 1 | — | 6.66 |
Bruno Uvini31 år | 20 | 1447 | 1 | — | 4 | 0 | 6.73 |
Fábio32 år | 15 | 879 | 0 | 2 | 5 | 0 | 6.68 |
João Lucas25 år | 31 | 741 | — | 1 | 1 | — | 6.58 |
Gustavo Martins20 år | 17 | 677 | 1 | 1 | 5 | 0 | 6.76 |
Rodrigo Ely29 år | 11 | 665 | — | — | 4 | — | 6.68 |
Geromel37 år | 7 | 469 | 0 | — | 2 | 0 | 6.74 |
Cuiabano20 år | 24 | 463 | 1 | — | 3 | — | 6.83 |
Diogo Barbosa30 år | 6 | 385 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.72 |
Thomas Luciano21 år | 6 | 311 | 0 | — | 0 | 0 | 6.57 |
Wesley19 år | 8 | 90 | — | — | 0 | — | 5.70 |
Natã21 år | 18 | 25 | — | — | 1 | — | 6.50 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Villasanti26 år | 29 | 2557 | 4 | 5 | 8 | — | 6.99 |
F. Cristaldo26 år | 34 | 2087 | 7 | 5 | 0 | — | 7.04 |
Dodi26 år | 33 | 1597 | — | — | 8 | — | 6.57 |
Bitello23 år | 19 | 1557 | 4 | 1 | 1 | 0 | 7.18 |
F. Carballo26 år | 22 | 1461 | 1 | 1 | 3 | — | 6.65 |
Pepê25 år | 18 | 1404 | 1 | 1 | 1 | — | 6.96 |
Nathan27 år | 29 | 684 | 1 | 1 | 3 | — | 6.70 |
Vina32 år | 14 | 655 | 1 | — | 2 | 0 | 6.72 |
Ronald20 år | 18 | 437 | 1 | — | 1 | — | 6.75 |
Lucas Mila20 år | 8 | 304 | 0 | — | 2 | 0 | 6.54 |
Zinho19 år | 7 | 238 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.39 |
Lucas Silva30 år | 4 | 224 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7.18 |
Josué17 år | 6 | 129 | — | — | 1 | — | 6.60 |
Darlan24 år | 1 | 44 | 0 | — | 1 | 0 | 6.20 |
Gustavinho21 år | 2 | 30 | 0 | — | 0 | 0 | 6.35 |
Araújo17 år | 5 | 15 | — | — | 0 | — | 6.70 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Suárez36 år | 32 | 2812 | 17 | 11 | 8 | — | 7.36 |
Everton Galdino26 år | 28 | 1203 | 6 | 2 | 2 | 0 | 6.67 |
Ferreira25 år | 25 | 1133 | 4 | 2 | 2 | 0 | 6.87 |
J. Galvão31 år | 14 | 621 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.52 |
L. Besozzi20 år | 12 | 397 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.61 |
Nathan Fernandes18 år | 17 | 385 | 1 | 1 | 1 | — | 6.61 |
André Henrique21 år | 21 | 350 | 3 | — | 1 | 0 | 6.70 |
J. Iturbe29 år | 5 | 65 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
Luan30 år | 5 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
F. Noguera19 år | 1 | 29 | — | — | 0 | — | 6.30 |
Lian17 år | 4 | 8 | — | — | 0 | — | 6.20 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 60 rader är märkta.
15 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.