Dunkerque
Ligue 2 2023/24 · Stade Marcel-Tribut · Grundad 0
- Poäng
- 46
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 12–10–16
- Mål
- 36–52
- Målskillnad
- -16
- Poäng/match
- 1.21
- Vinstprocent
- 32 %
- B. Rytlewski
- M. Chaberttill 1 sep
- Luís Castrofrån 1 sep
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
6matcher
- 3
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 8 poäng av 18
Lika i paus
18matcher
- 8
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
14matcher
- 1
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Räddade 8 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.32mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.37
- Hemma
- 2.26
- Borta
- Över 1.5 mål24 av 3863 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål9 av 3824 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 23 i andra (61 % efter paus). Insläppta: 20 och 25 (50 % efter paus).
Bygger på 38 gjorda och 50 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 36 gjorda och 52 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.14 (-10.6 %)
- I ligan
- 14 av 20
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- -0.28 (-22.9 %)
- I ligan
- 17 av 20
- Ligasnitt
- 1.23
- Skillnad
- +0.14 (+11.2 %)
- I ligan
- 14 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 31.4 %
- Skillnad
- -5.1 % (-16.2 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 31.5 %
- Skillnad
- +8.0 % (+25.5 %)
- I ligan
- 15 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
4av 4100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.50
- Skillnad
- -0.66 (-43.8 %)
- I ligan
- 20 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- +0.37 (+30.6 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 0.29
- Skillnad
- -1.03 (-355.0 %)
- Störst i ligan
- 20 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-112 matcher 32 %
- 4-4-210 matcher 26 %
- 4-4-1-15 matcher 13 %
- 4-3-34 matcher 11 %
- 3-4-2-13 matcher 8 %
- 3-4-33 matcher 8 %
- 4-5-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Balijon40 år | 24 | 2092 | 0 | — | 1 | 0 | 6.98 |
M. Koné21 år | 15 | 1328 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7.47 |
Försvarare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
B. Youssouf29 år | 37 | 3011 | 2 | 6 | 4 | 0 | 6.81 |
Opa Sanganté32 år | 34 | 2965 | 2 | 1 | 6 | 0 | 6.92 |
Y. Bilingi24 år | 32 | 2843 | 1 | 1 | 4 | 0 | 6.71 |
J. Anziani24 år | 36 | 2475 | 4 | 1 | 7 | 0 | 6.99 |
J. Gbamin27 år | 21 | 1636 | 2 | 1 | 0 | — | 6.87 |
H. Gambor20 år | 19 | 1617 | 0 | — | 5 | 0 | 6.80 |
B. Lagae19 år | 15 | 1317 | 0 | — | 1 | 0 | 6.85 |
N. Fernandez-Veliz18 år | 12 | 1047 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6.82 |
D. Thiam33 år | 10 | 873 | 0 | — | 2 | 0 | 6.61 |
A. Laaziri20 år | 14 | 781 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6.52 |
| 8 | 649 | 0 | — | 3 | 1 | 6.59 | |
D. Trichard28 år | 11 | 426 | 0 | — | 0 | 0 | 6.64 |
A. Ba33 år | 11 | 423 | 0 | — | 1 | 0 | 6.63 |
L. Bessilé24 år | 4 | 219 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7.03 |
J. Senneville32 år | 2 | 30 | 1 | — | 0 | 0 | 7.30 |
Mittfältare5
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Bardeli22 år | 38 | 3006 | 3 | 5 | 4 | 0 | 7.03 |
R. Boissier29 år | 23 | 1410 | 2 | — | 5 | 0 | 6.78 |
T. Keita26 år | 26 | 971 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6.66 |
A. Maurer18 år | 14 | 700 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.65 |
Ibrahima Sy20 år | 3 | 160 | 0 | — | 1 | 0 | 6.63 |
Anfallare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Courtet34 år | 18 | 1604 | 4 | 0 | 5 | 0 | 6.82 |
Gessime Yassine17 år | 19 | 1384 | 2 | 1 | 2 | 0 | 6.93 |
R. Ghrieb24 år | 26 | 1029 | 2 | 6 | 3 | 0 | 6.94 |
A. Gnanduillet31 år | 13 | 755 | 2 | — | 0 | 0 | 6.85 |
S. Baghdadi26 år | 20 | 630 | 2 | — | 1 | 0 | 6.61 |
E. Bah21 år | 18 | 616 | 1 | 1 | 1 | 0 | 6.80 |
Á. Orelién22 år | 16 | 499 | 2 | — | 1 | 0 | 6.78 |
A. Ipiélé25 år | 12 | 440 | 0 | — | 0 | 0 | 6.58 |
A. Ba-Sy22 år | 8 | 239 | 1 | — | 1 | — | 6.63 |
L. Etonde22 år | 3 | 126 | 0 | — | 0 | 0 | 6.27 |
F. Mughe19 år | 5 | 123 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.66 |
M. Guel24 år | 8 | 115 | — | — | 0 | — | 6.50 |
F. Situmona Mbemba20 år | 2 | 35 | 0 | — | 0 | 0 | 6.55 |
15 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.