FootSam
FOOTBALL DATA

Motala

Ettan - Norra 2023 · Motala Idrottspark · Grundad 1907

14i tabellen
Poäng
35
Matcher
30
V–O–F
11–2–17
Mål
36–49
Målskillnad
-13
Poäng/match
1.17
Vinstprocent
37 %
FormVFFFFF
Hemma
Poäng/match
1.07
V–O–F
5–1–9
Mål
17–22
Borta
Poäng/match
1.27
V–O–F
6–1–8
Mål
19–27
Placering under säsongen
Högsta
8
Lägsta
16
Räknad ur matchresultaten.

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

35 poäng på 30 matcher1.17 poäng per match
0123VFFFFFVVFVFFFOVVFOFVFFVVFFFFVV151015202530

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 14:a av 16Högsta placering 8, lägsta 16
12468101214168:a14:aVFFFFFVVFVFFFOVVFOFVFFVVFFFFVV151015202530

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

11matcher

8
Vann
1
Oavgjort
2
Förlust

Tappade 8 poäng av 33

Lika i paus

8matcher

2
Vann
0
Oavgjort
6
Förlust

Låg under i paus

11matcher

1
Vann
1
Oavgjort
9
Förlust

Räddade 4 poäng

Anfall och försvar

Målrika eller målsnåla matcher

2.83mål per match, båda lagens · 30 matcher

2.60
Hemma
3.07
Borta
  • Över 1.5 mål26 av 3087 %
  • Över 2.5 mål18 av 3060 %
  • Över 3.5 mål8 av 3027 %

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan630–1516 %6 %13 %4516–3011 %10 %15 %5531–4514 %10 %15 %51646–6014 %33 %21 %6761–7516 %15 %14 %8976–9022 %19 %16 %3391–1058 %6 %6 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

15 mål i första halvlek, 19 i andra (51 % efter paus). Insläppta: 13 och 32 (67 % efter paus).

Bygger på 37 gjorda och 48 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 36 gjorda och 49 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.

Mot ligan

Poäng per match
1.17
Ligasnitt
1.42
Skillnad
-0.26 (-18.0 %)
I ligan
13 av 16
Gjorda mål per match
1.20
Ligasnitt
1.48
Skillnad
-0.28 (-18.9 %)
I ligan
12 av 16
Insläppta mål per match
1.63
Ligasnitt
1.48
Skillnad
+0.15 (+10.4 %)
I ligan
11 av 16

Stabilitet

Hållna nollor
30.0 %
Ligasnitt
24.4 %
Skillnad
+5.6 % (+23.1 %)
I ligan
3 av 16
Matcher utan mål
30.0 %
Ligasnitt
24.4 %
Skillnad
+5.6 % (+23.1 %)
I ligan
12 av 16

Hemmaplan, sviter och spelstil

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
1.07
Ligasnitt
1.42
Skillnad
-0.35 (-24.7 %)
I ligan
14 av 16
Poäng per bortamatch
1.27
Ligasnitt
1.43
Skillnad
-0.16 (-11.4 %)
I ligan
8 av 16
Hemmafördel
-0.20
Ligasnitt
-0.01
Skillnad
-0.19 (+1500.0 %)
Störst i ligan
10 av 16

Sviter

Längsta vinstsvit
2 matcher
Slutade i omgång 8
Längsta obesegrade svit
3 matcher
Slutade i omgång 16
Längsta förlustsvit
5 matcher
Slutade i omgång 6

Ytterligheter

Största segrarna
30Bodenhemma · 2023-05-18
30Täbyborta · 2023-07-29
30Sylviahemma · 2023-09-30
Värsta förlusterna
06Sandvikenborta · 2023-10-28
03Vasalundborta · 2023-06-03
03Umeå FCborta · 2023-10-15

Formationer

Ingen formationsdata för säsongen.

Truppen

Vi saknar spelardata för den här säsongen.