FootSam
FOOTBALL DATA

Motala Idrottspark

Motala, Sverige·Motala

1.51poäng per match
44 %hemmavinster
111spelade matcher
Kapacitet
8 500
Underlag
Naturgräs

Division 2 - Södra Svealand, Ettan - Norra, Division 2 - Norra Götaland och 1 tävling till, april 2016 till oktober 2025. 111 spelade matcher.

14 matcherobesegrade i rad här 2021–2022 för Motala. 12 vinster, 2 oavgjorda.
14–1mot Konyaspor 2016 — den största segern platsen sett.

Motala har ytterligare 9 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Motala på sin hemmaplan2016–2025

1.51poäng per match
44 %vinstprocent
492141V–O–F på 111 matcher
245179målskillnad +66
29hållna nollor
18matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016–2025
Visa säsong för säsong8 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016Division 2 - Södra Svealand135174028+12161.231
2017Division 2 - Södra Svealand136162624+2191.462
2020Ettan - Södra151592336-1380.531
2021Division 2 - Södra Svealand148424210+32282.009
2022Ettan - Norra159243322+11291.933
2023Ettan - Norra155191722-5161.075
2024Division 2 - Norra Götaland137423121+10251.924
2025Division 2 - Norra Götaland138323316+17272.084
Totalt111492141245179+661681.5129
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Motala på den här arenan

14obesegrad i följd14 aug. 2021 – 4 juni 202212 vinster, 2 oavgjorda
11raka segrar29 aug. 2021 – 25 maj 2022
5hållna nollor i följd14 aug. 2021 – 9 okt. 2021
4raka förluster13 aug. 2016 – 24 sep. 2016

Största segrar

1 okt. 2016Motala141Konyaspor+13 mål
8 apr. 2017Motala70Haninge+7 mål
9 okt. 2021Motala50Tyresö+5 mål

Största förluster

13 aug. 2016Motala03Arameiska Syrianska+3 mål emot
12 aug. 2017Motala03Södertälje+3 mål emot
26 juni 2022Motala03Piteå+3 mål emot
17 okt. 2020Motala35Eskilsminne+2 mål emot
25 maj 2017Motala13Linköping City+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Motala vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

3
3 sep. 2022Haninge21låg under med 1
19 apr. 2024Forward21låg under med 1
28 sep. 2025Vänersborgs IF42låg under med 1

Räddade en poäng

7
18 maj 2024Stenungsund33låg under med 3
17 juni 2020Skövde AIK22låg under med 2
30 sep. 2022Sylvia22låg under med 2
8 aug. 2020Torns22låg under med 1
3 okt. 2020Oskarshamns AIK11låg under med 1

och 2 till

Tappade ledningen

18
15 okt. 2022Sandviken34ledde med 3
4 maj 2024Grebbestad55ledde med 3
20 nov. 2020Linköping City23ledde med 2
25 juni 2023Umeå FC22ledde med 2
3 maj 2025Herrestads22ledde med 2

och 13 till

Läst ur målen i 71 matcher. 40 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Motala här

72klubbar har gästat
34av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Sylvia421188071.75
Värmbols3003311-800.00
Örebro Syrianska320155062.00
Linköping City320175+262.00
Huddinge301247-310.33
Kumla311177041.33
Grebbestad201158-310.50
Haninge200219-800.00
Rynninge210135-231.50
Sandviken220074+363.00
Visa alla72 klubbar
Sollentuna200203-300.00
Umeå FC201136-310.50
Vasalund220052+363.00
Vänersborgs IF200236-300.00
IF Karlstad210133031.50
Karlslund211065+142.00
Täby211031+242.00
Forward200216-500.00
Arameiska Syrianska210146-231.50
Piteå220051+463.00
Ahlafors201116-510.50
Lidköping201101-110.50
Vänersborgs FK210112-131.50
Stockholm Internazionale210132+131.50
Assyriska IF210144031.50
Eskilstuna City220075+263.00
Södertälje210133031.50
Smedby200216-500.00
Hammarby Talang200213-200.00
United Nordic211020+242.00
Herrestads211032+142.00
Kongahälla200238-500.00
Dalkurd110020+233.00
Gefle IF100115-400.00
IFK Värnamo100135-200.00
Syrianska FC101000011.00
Landskrona BoIS110031+233.00
Eskilsminne110053+233.00
Gauthiod100113-200.00
Karlskrona110031+233.00
Lindome110021+133.00
Lund101000011.00
Nyköping101000011.00
Oskarshamns AIK101011011.00
Qviding FIF110020+233.00
Skövde AIK101022011.00
Stocksund110020+233.00
Torns101022011.00
Trollhättan110031+233.00
Tvååker101011011.00
Utsikten110031+233.00
Umea FF100112-100.00
Boden100103-300.00
Sleipner110032+133.00
Assyriska Turabdin110032+133.00
Stenungsund101033011.00
IFK Eskilstuna100103-300.00
Trosa-Vagnhärad SK100107-700.00
Tord101022011.00
FBK Karlstad100134-100.00
Aspudden-Tellus110032+133.00
Boo100124-200.00
Värmdö101011011.00
Tyresö100105-500.00
Konyaspor1001114-1300.00
Vimmerby110021+133.00
Mjölby110032+133.00
IFK Skövde100101-100.00
Säffle SK110020+233.00
Haga100125-300.00
Tidaholms GoIF100104-400.00
Skara100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 111 färdigspelade matcher

3.82mål per match
424mål totalt
63 %båda lagen målat
74 %över 2,5 mål
51 %över 3,5 mål
6mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

1–3109 %
1–287 %
2–187 %
0–276 %
2–276 %

Målrikaste matcherna

1 okt. 2016Motala141Konyaspor15 mål
4 maj 2024Motala55Grebbestad10 mål
6 juni 2024Motala55Kumla10 mål
23 sep. 2020Motala53IFK Värnamo8 mål
17 okt. 2020Motala35Eskilsminne8 mål

Målklockan

När målen faller här — 245 mål, 134 av hemmalaget och 111 av gästen

37
15 %1–15
28
11 %16–30
44
18 %31–45
41
17 %46–60
42
17 %61–75
53
22 %76–90
Hemmalaget 134 Gästen 111Flest mål i 76–9053 stycken

Klockan bygger på 71 av arenans 111 spelade matcher (64 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 245 mål. De 40 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Motala på arenan.

  1. 1G. Hana28mål
  2. 2A. Mutic10mål
  3. 3A. Bark9mål
  4. 4P. Åslund6mål
  5. 5S. Karlsson5mål
  6. 6V. Silka5mål
  7. 7A. Ödberg4mål
  8. 8A. A. Qasem4mål
  9. 9L. Eek3mål
  10. 10H. Östlund-Rödlund3mål

Listorna bygger på 71 av arenans 111 spelade matcher (64 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 245 mål. De 40 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.