Millonarios
Primera A 2024 · Estadio Nemesio Camacho El Campín · Grundad 1946
- Poäng
- 8
- Matcher
- 6
- V–O–F
- 2–2–2
- Mål
- 6–5
- Målskillnad
- +1
- Poäng/match
- 1.33
- Vinstprocent
- 33 %
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per match, placerad på speldagen. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den dagen, så sista punkten är säsongens snitt.
Anfall och försvar
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
32 mål i första halvlek, 31 i andra (46 % efter paus). Insläppta: 15 och 26 (62 % efter paus).
Bygger på 68 gjorda och 42 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.33
- Skillnad
- +0.39 (+28.9 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.07
- Skillnad
- +0.29 (+27.4 %)
- I ligan
- 3 av 20
- Ligasnitt
- 1.11
- Skillnad
- -0.27 (-24.2 %)
- I ligan
- 3 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 33.0 %
- Skillnad
- +7.0 % (+21.3 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 34.3 %
- Skillnad
- -12.3 % (-35.8 %)
- I ligan
- 2 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.63
- Skillnad
- +0.37 (+22.8 %)
- I ligan
- 4 av 20
- Ligasnitt
- 1.04
- Skillnad
- +0.40 (+38.4 %)
- I ligan
- 5 av 20
- Ligasnitt
- 0.59
- Skillnad
- -0.03 (-4.8 %)
- Störst i ligan
- 11 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-128 matcher 57 %
- 4-4-214 matcher 29 %
- 5-3-24 matcher 8 %
- 5-4-12 matcher 4 %
- 4-3-2-11 match 2 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter3
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Á. Montero28 år | 38 | 3415 | 0 | 1 | 6 | 1 | 7.03 |
D. Novoa34 år | 33 | 527 | — | 0 | 0 | — | 6.84 |
I. Arboleda27 år | 11 | 379 | — | 0 | 0 | — | 6.40 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
S. Vega25 år | 38 | 2894 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.83 |
D. Alfonzo23 år | 33 | 2860 | — | 2 | 7 | — | 6.67 |
A. Llinás26 år | 36 | 2834 | 1 | 3 | 10 | 0 | 6.91 |
J. Vargas28 år | 28 | 2451 | 3 | 2 | 3 | — | 7.16 |
J. Arias31 år | 26 | 1845 | — | 1 | 6 | — | 6.88 |
N. Giraldo30 år | 29 | 1788 | — | 1 | 5 | — | 6.72 |
J. Hernández17 år | 11 | 897 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6.91 |
| 11 | 549 | — | — | 1 | — | 6.74 | |
O. Bertel27 år | 9 | 483 | — | 0 | 1 | — | 6.84 |
A. Moreno21 år | 8 | 435 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.62 |
C. Sarabia18 år | 6 | 405 | — | 0 | 1 | — | 6.60 |
O. Vanegas27 år | 3 | 265 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6.50 |
D. Cortés17 år | 1 | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.70 |
Mittfältare16
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
D. Giraldo31 år | 36 | 2123 | 1 | 0 | 13 | 1 | 6.78 |
Á. Castro29 år | 31 | 2022 | 3 | 2 | 8 | — | 6.88 |
D. Silva37 år | 28 | 1973 | 3 | 4 | 3 | — | 7.28 |
J. Córdoba23 år | 25 | 1616 | 5 | 2 | 4 | 0 | 6.67 |
D. Banguero34 år | 21 | 1577 | 2 | 1 | 5 | — | 6.89 |
J. Pereira30 år | 26 | 1346 | 3 | 3 | 1 | — | 6.91 |
E. Rodríguez23 år | 16 | 1068 | 2 | 1 | 3 | 0 | 6.78 |
L. Vásquez32 år | 17 | 1029 | 1 | 1 | 2 | 0 | 7.13 |
D. Cataño32 år | 16 | 968 | 4 | 4 | 6 | — | 7.13 |
F. Charrupí22 år | 13 | 873 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7.12 |
| 10 | 588 | — | 2 | 1 | — | 6.81 | |
J. RamÃrez21 år | 12 | 559 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7.07 |
K. Palacios23 år | 9 | 277 | 2 | 0 | 1 | — | 6.88 |
N. Villareal18 år | 8 | 102 | — | 1 | 1 | — | 6.58 |
E. Guerra22 år | 1 | 65 | 3 | — | 1 | 0 | 9.30 |
N. Árevalo21 år | 6 | 48 | — | 0 | 0 | — | 6.53 |
Anfallare15
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Castro31 år | 27 | 2100 | 16 | 2 | 7 | — | 7.30 |
D. Ruiz22 år | 31 | 1719 | 2 | 7 | 1 | — | 7.02 |
S. Giordana28 år | 31 | 1323 | 4 | 1 | 7 | — | 6.86 |
J. Valencia24 år | 14 | 655 | 1 | 1 | 3 | 0 | 6.90 |
B. Castro20 år | 14 | 616 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.84 |
R. Falcao37 år | 11 | 571 | 4 | 0 | 3 | — | 6.95 |
J. Carvajal20 år | 13 | 556 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6.56 |
S. Navarro20 år | 20 | 552 | — | 1 | 0 | — | 6.54 |
J. Largacha22 år | 12 | 512 | 1 | 1 | 2 | 0 | 6.60 |
J. Quiñones21 år | 8 | 244 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.96 |
L. Paredes22 år | 4 | 75 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.95 |
J. Welch24 år | 3 | 57 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.50 |
R. Brochero23 år | 7 | 50 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.36 |
| 1 | 46 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 | |
R. Rosales22 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | 0 | — |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 2 av 63 rader är märkta.
16 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.