Chateauroux
Ligue 2 2018/19 · Stade Gaston Petit · Grundad 1883
- Poäng
- 48
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 11–15–12
- Mål
- 37–42
- Målskillnad
- -5
- Poäng/match
- 1.26
- Vinstprocent
- 29 %
- N. Usaïfrån 1 nov
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
5matcher
- 5
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Höll varenda ledning
Lika i paus
22matcher
- 5
- Vann
- 11
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
11matcher
- 1
- Vann
- 4
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Räddade 7 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.08mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.21
- Hemma
- 1.95
- Borta
- Över 1.5 mål23 av 3861 %
- Över 2.5 mål16 av 3842 %
- Över 3.5 mål6 av 3816 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
13 mål i första halvlek, 23 i andra (61 % efter paus). Insläppta: 18 och 21 (51 % efter paus).
Bygger på 38 gjorda och 41 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 37 gjorda och 42 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.09 (-6.8 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.10
- Skillnad
- -0.12 (-11.3 %)
- I ligan
- 11 av 20
- Ligasnitt
- 1.10
- Skillnad
- +0.01 (+0.7 %)
- I ligan
- 11 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 36.6 %
- Skillnad
- -2.4 % (-6.5 %)
- I ligan
- 8 av 20
- Ligasnitt
- 36.6 %
- Skillnad
- -7.6 % (-20.9 %)
- I ligan
- 4 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
8 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
6av 6100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.49
- Skillnad
- -0.28 (-18.7 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 1.22
- Skillnad
- +0.09 (+7.8 %)
- I ligan
- 7 av 20
- Ligasnitt
- 0.27
- Skillnad
- -0.37 (-139.2 %)
- Störst i ligan
- 20 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-19 matcher 24 %
- 4-3-38 matcher 21 %
- 5-3-24 matcher 11 %
- 5-4-13 matcher 8 %
- 3-4-32 matcher 5 %
- 3-5-22 matcher 5 %
- 4-1-4-12 matcher 5 %
- 4-2-2-22 matcher 5 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 3-1-4-21 match 3 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-4-2-11 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter2
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
R. Pillot28 år | 31 | 2790 | 0 | — | 3 | 0 | 6.94 |
J. Contreras23 år | 7 | 630 | 0 | — | 1 | 0 | 7.17 |
Försvarare9
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. M'Boné25 år | 35 | 3150 | 0 | — | 3 | 0 | 6.86 |
Opa Sanganté27 år | 35 | 3121 | 2 | — | 10 | 0 | 6.85 |
Grégory Bourillon34 år | 35 | 3000 | 8 | 1 | 7 | 0 | 6.87 |
S. Condé25 år | 33 | 2836 | 0 | — | 5 | 1 | 6.72 |
N. Fofana28 år | 28 | 2124 | 0 | 2 | 8 | 1 | 6.78 |
C. Operi21 år | 22 | 1791 | 0 | — | 1 | — | 6.87 |
C. Alhadhur26 år | 19 | 1710 | 1 | 1 | 2 | 0 | 7.06 |
Aldo Angoula37 år | 4 | 236 | 1 | — | 2 | 0 | 7.03 |
M. Soumarè20 år | 2 | 35 | 0 | — | 0 | 1 | 5.50 |
Mittfältare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Barthelmé29 år | 38 | 3152 | 3 | 6 | 3 | 0 | 7.06 |
V. Vanbaleghem21 år | 19 | 1267 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.55 |
A. Sissako20 år | 20 | 1117 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6.74 |
A. Raineau32 år | 6 | 489 | 1 | — | 0 | 0 | 6.98 |
S. Sarr22 år | 4 | 202 | 0 | — | 0 | 1 | 6.50 |
L. Leroy18 år | 3 | 176 | 0 | — | 1 | 0 | 6.50 |
S. Niang23 år | 5 | 151 | 0 | — | 1 | 0 | 6.36 |
B. Chevreuil21 år | 4 | 53 | 1 | — | 0 | 0 | 6.72 |
Anfallare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
O. Tounkara28 år | 29 | 2015 | 4 | 1 | 0 | 0 | 6.64 |
K. Yamga21 år | 20 | 1393 | 1 | 3 | 3 | — | 6.60 |
Christophe Mandanne33 år | 26 | 1286 | 3 | 2 | 8 | 0 | 6.65 |
J. Livolant20 år | 28 | 1282 | 1 | 2 | 4 | — | 6.66 |
F. Diarra26 år | 25 | 967 | 3 | 2 | 0 | 0 | 6.72 |
R. Boukari31 år | 17 | 923 | 4 | 1 | 1 | 0 | 6.78 |
I. Chouaref17 år | 11 | 642 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6.70 |
M. Merghem21 år | 10 | 590 | 1 | — | 4 | — | 6.86 |
K. Goba31 år | 9 | 194 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.58 |
H. Hassan16 år | 4 | 106 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
B. Adinany18 år | 1 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | 6.70 |
1 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.