Valenciennes
Ligue 2 2022/23 · Stade du Hainaut · Grundad 1913
- Poäng
- 45
- Matcher
- 38
- V–O–F
- 10–15–13
- Mål
- 42–49
- Målskillnad
- -7
- Poäng/match
- 1.18
- Vinstprocent
- 26 %
- A. Kantari1 apr–1 jun
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
7matcher
- 6
- Vann
- 1
- Oavgjort
- 0
- Förlust
Tappade 2 poäng av 21
Lika i paus
26matcher
- 4
- Vann
- 14
- Oavgjort
- 8
- Förlust
Låg under i paus
5matcher
- 0
- Vann
- 0
- Oavgjort
- 5
- Förlust
Tog inga poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.39mål per match, båda lagens · 38 matcher
- 2.63
- Hemma
- 2.16
- Borta
- Över 1.5 mål25 av 3866 %
- Över 2.5 mål14 av 3837 %
- Över 3.5 mål10 av 3826 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
19 mål i första halvlek, 22 i andra (51 % efter paus). Insläppta: 16 och 31 (65 % efter paus).
Bygger på 43 gjorda och 48 insläppta mål med minutangivelse. Lagstatistiken anger 42 gjorda och 49 insläppta totalt. Talen går inte ihop i källdatan, och vi rättar dem inte.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.18 (-13.2 %)
- I ligan
- 15 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- -0.10 (-8.4 %)
- I ligan
- 13 av 20
- Ligasnitt
- 1.21
- Skillnad
- +0.08 (+6.9 %)
- I ligan
- 12 av 20
Stabilitet
- Ligasnitt
- 30.9 %
- Skillnad
- -1.9 % (-6.3 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 30.9 %
- Skillnad
- +0.7 % (+2.3 %)
- I ligan
- 11 av 20
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
minst 0 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
7av 7100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.60
- Skillnad
- -0.07 (-4.3 %)
- I ligan
- 10 av 20
- Ligasnitt
- 1.14
- Skillnad
- -0.29 (-25.8 %)
- I ligan
- 16 av 20
- Ligasnitt
- 0.46
- Skillnad
- +0.22 (+48.7 %)
- Störst i ligan
- 7 av 20
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-123 matcher 61 %
- 4-4-27 matcher 18 %
- 4-1-4-13 matcher 8 %
- 4-3-1-22 matcher 5 %
- 4-3-32 matcher 5 %
- 5-4-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter4
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. Larsonneur25 år | 17 | 1530 | 0 | — | 1 | 0 | 6.99 |
S. Bajić20 år | 11 | 990 | 0 | — | 0 | 0 | 6.43 |
| 8 | 720 | 0 | — | 0 | 0 | 6.89 | |
H. Konaté27 år | 35 | 180 | — | — | 0 | — | 6.20 |
Försvarare11
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
A. Linguet22 år | 35 | 2772 | 1 | 1 | 4 | — | 6.78 |
Q. Lecoeuche28 år | 31 | 2662 | — | 4 | 4 | — | 6.88 |
J. Cuffaut34 år | 26 | 2194 | 4 | 1 | 3 | 0 | 7.02 |
Jonathan Buatu28 år | 24 | 2014 | 2 | — | 3 | — | 6.80 |
M. Debuchy37 år | 24 | 1783 | 1 | — | 4 | 1 | 6.94 |
J. Poha19 år | 9 | 722 | — | 1 | 2 | — | 7.16 |
M. Rabuel22 år | 29 | 495 | — | — | 0 | — | 6.39 |
É. Vandenabeele30 år | 4 | 360 | 0 | — | 1 | 0 | 7.03 |
N. Innocenti20 år | 20 | 337 | — | — | 1 | — | 6.64 |
B. Mpata Lama18 år | 2 | 180 | 0 | — | 0 | 0 | 7.00 |
G. Zrankeon20 år | 1 | 26 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Mittfältare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
M. Kaba20 år | 32 | 2824 | 5 | 1 | 6 | — | 7.09 |
N. Diliberto20 år | 31 | 1881 | 3 | 3 | 2 | 0 | 6.89 |
J. Masson24 år | 23 | 1696 | — | 1 | 7 | — | 6.76 |
M. Picouleau22 år | 29 | 1484 | 1 | 1 | 5 | — | 6.60 |
J. Berthomier32 år | 20 | 1279 | 2 | — | 3 | 0 | 6.88 |
S. Ben Seghir19 år | 18 | 442 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6.34 |
F. Martin32 år | 14 | 325 | 0 | — | 0 | 0 | 6.59 |
S. Boudraa19 år | 7 | 238 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6.60 |
M. Touré20 år | 3 | 79 | 0 | — | 1 | 0 | 6.40 |
Edson Ceita21 år | 1 | 7 | 0 | — | 0 | 0 | 6.20 |
Anfallare10
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
I. Hamache19 år | 32 | 2237 | 3 | — | 3 | — | 6.59 |
A. Boutoutaou21 år | 30 | 2160 | 4 | 4 | 1 | — | 6.99 |
U. Bonnet28 år | 37 | 2016 | 3 | 1 | 3 | 0 | 6.66 |
A. Grbić25 år | 14 | 1134 | 9 | — | 1 | 0 | 7.06 |
M. Noubissi25 år | 20 | 838 | 2 | — | 1 | — | 6.51 |
A. Zinga22 år | 17 | 517 | 1 | 1 | 0 | — | 6.53 |
F. Ayité33 år | 15 | 514 | 1 | — | 0 | 0 | 6.57 |
L. Nomel24 år | 15 | 431 | 0 | — | 0 | 0 | 6.57 |
Y. Haouari19 år | 7 | 374 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.69 |
Y. El Amri18 år | 7 | 170 | 0 | — | 0 | 0 | 6.33 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 42 rader är märkta.
7 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.