FootSam
FOOTBALL DATA

Grenoble

Ligue 2 2026/27 · Stade des Alpes · Grundad 1917

i tabellen
15
Poäng
4
Matcher
5
V–O–F
1–1–3
Mål
6–10
Form
FVFOF
Viss detaljdata saknas för 2026/27.
Lagstatistiken och spelarstatistiken har ännu inte uppdaterats efter de senaste matcherna.
Säsongen

Hur går det?

Säsongen i siffror

Målskillnad
-4
Poäng/match
0.80
Vinstprocent
20 %
Hemma
Poäng/match
0.50
V–O–F
0–1–1
Mål
1–2
Borta
Poäng/match
1.00
V–O–F
1–0–2
Mål
5–8
Placering under säsongen
Högsta
13
Lägsta
17
Räknad ur matchresultaten.

Beräknad slutplacering

18:e

11,51förväntad placering

  • 1:a1,2 %
  • 2:a2,1 %
  • 3:e2,7 %
  • 4:e3,3 %
  • 5:e3,8 %
  • 6:e4,4 %
  • 7:e4,8 %
  • 8:e5,2 %
  • 9:e5,7 %
  • 10:e6,0 %
  • 11:e6,4 %
  • 12:e6,9 %
  • 13:e7,1 %
  • 14:e7,4 %
  • 15:e7,8 %
  • 16:e8,2 %
  • 17:e8,3 %
  • 18:e8,5 %
Vinner ligan
1,2 %
Slutspel
9,9 %
Nedflyttning
25,1 %

Byggd på 44 av säsongens 306 matcher, med lagens styrka räknad ur de fem föregående säsongerna och årets resultat. Lag som slutar på samma poäng delar placering: ligans skiljeregel går inte att fastställa ur tabellhistoriken, och en gissad ordning vore ett påstående. Modellen känner inte till skador, avstängningar eller övergångar.

Sviter

Längsta vinstsvit
1 matcher
Slutade i omgång 4
Längsta obesegrade svit
1 matcher
Slutade i omgång 2
Längsta förlustsvit
1 matcher
Slutade i omgång 1

Ytterligheter

Största segrarna
30Lavalborta · 2026-08-28
Värsta förlusterna
04Saint Etienneborta · 2026-08-22
24Dunkerqueborta · 2026-08-08
12Annecyhemma · 2026-09-04

Säsongens berättelse

Poängsnitt över säsongen

4 poäng på 5 matcher0.80 poäng per match

En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.

Tabellplacering omgång för omgång

Slutade som 15:a av 18Högsta placering 13, lägsta 17

Från paus till slutsignal

Ledde i paus

1match

1
Vann
0
Oavgjort
0
Förlust

Höll varenda ledning

Lika i paus

3matcher

0
Vann
1
Oavgjort
2
Förlust

Låg under i paus

1match

0
Vann
0
Oavgjort
1
Förlust

Tog inga poäng

Spelstil

Hur spelar laget?

Formationer

  • 4-1-4-15 matcher 100 %

Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.

Målrika eller målsnåla matcher

3.20mål per match, båda lagens · 5 matcher

1.50
Hemma
4.33
Borta
  • Över 1.5 mål4 av 580 %
  • Över 2.5 mål4 av 580 %
  • Över 3.5 mål2 av 540 %

Kort och straffar

Gula kort

122.40 per match

Utvisningar

00.00 per match

0 direkt rött · 0 efter två gula

Straffar

Laget fick ingen straff under säsongen.

När mål faller

GjordaInsläpptaLigan10–1510 %11 %1216–3017 %20 %11 %2131–4533 %10 %20 %246–6020 %19 %2261–7533 %20 %18 %1176–9017 %10 %18 %191–10510 %1 %106–1200 %

Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.

3 mål i första halvlek, 3 i andra (50 % efter paus). Insläppta: 4 och 5 (50 % efter paus).

Bygger på 6 gjorda och 10 insläppta mål med minutangivelse.

Mot ligan

Poäng per match
0.80
Ligasnitt
1.29
Skillnad
-0.49 (-37.9 %)
I ligan
13 av 18
Gjorda mål per match
1.20
Ligasnitt
1.29
Skillnad
-0.09 (-7.1 %)
I ligan
9 av 18
Insläppta mål per match
2.00
Ligasnitt
1.30
Skillnad
+0.70 (+53.8 %)
I ligan
15 av 18

Stabilitet

Hållna nollor
40.0 %
Ligasnitt
28.6 %
Skillnad
+11.4 % (+39.8 %)
I ligan
4 av 18
Matcher utan mål
40.0 %
Ligasnitt
28.6 %
Skillnad
+11.4 % (+39.8 %)
I ligan
12 av 18

Hemma mot borta

Poäng per hemmamatch
0.50
Ligasnitt
1.26
Skillnad
-0.76 (-60.3 %)
I ligan
14 av 18
Poäng per bortamatch
1.00
Ligasnitt
1.29
Skillnad
-0.29 (-22.3 %)
I ligan
8 av 18
Hemmafördel
-0.50
Ligasnitt
-0.03
Skillnad
-0.47 (+1700.0 %)
Störst i ligan
12 av 18
Spelarna

Truppen

26 spelare i truppen, varav 23 kom in på planen. Grupperad på position, mest spelade först. Tankstreck betyder att källan inte har måttet — aldrig att det är noll.

Målvakter1

Truppen
Spelare
1A. Olliero30 år
545000006.58

Försvarare8

Truppen
Spelare
5C. Vidal26 år
545000206.80
27M. Xantippe24 år
545001106.72
19N. Zahui23 år
544900006.72
43A. Pelon22 år
218000106.39
33E. Sarıkaya20 år
218000105.95
3F. Limouri23 år
19000006.90
46J. Mouton21 år
34000006.47
48S. Niakaté20 år
1100000.00

Mittfältare8

Truppen
Spelare
6Y. Magnin29 år
543801206.75
537910106.32
533300206.44
10B. Mouazan24 år
431510106.70
526800006.48
30S. Diba22 år
423020107.01
7Y. Diaby25 år
322620007.37
14M. Corboz31 år
321500006.67

Anfallare6

Truppen
Spelare
17L. Cerri23 år
312100006.50
12U. Bonnet32 år
411101006.59
23D. Hoogewerf23 år
32200004.33
11M. Bangré25 år
21200006.39
110000
37M. Bechikh21 år
1100000.00

3 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.

Klubben

Historik

Hemmaarenor

  1. 2010–2027Stade des Alpes194 matcher·
  2. 2021Stade Jean Laville2 matcher·