Erzurumspor FK
Süper Lig 2020/21 · Kazım Karabekir Stadyumu · Grundad 2005
- Poäng
- 40
- Matcher
- 40
- V–O–F
- 10–10–20
- Mål
- 44–68
- Målskillnad
- -24
- Poäng/match
- 1.00
- Vinstprocent
- 25 %
- M. Özdilektill 1 nov
- H. Çimşir1 dec–1 dec
- M. Bakkal1 dec–1 mar
- Y. Vural1 mar–1 maj
Säsongens berättelse
Poängsnitt över säsongen
En punkt per omgång. Snittet räknas på alla matcher laget spelat till och med den omgången, så sista punkten är säsongens snitt.
Tabellplacering omgång för omgång
Från paus till slutsignal
Ledde i paus
9matcher
- 4
- Vann
- 3
- Oavgjort
- 2
- Förlust
Tappade 12 poäng av 27
Lika i paus
16matcher
- 5
- Vann
- 5
- Oavgjort
- 6
- Förlust
Låg under i paus
15matcher
- 1
- Vann
- 2
- Oavgjort
- 12
- Förlust
Räddade 5 poäng
Anfall och försvar
Målrika eller målsnåla matcher
2.80mål per match, båda lagens · 40 matcher
- 2.40
- Hemma
- 3.20
- Borta
- Över 1.5 mål31 av 4078 %
- Över 2.5 mål23 av 4057 %
- Över 3.5 mål14 av 4035 %
När mål faller
Talen vid staplarna är antal mål. Tabellen visar andel av lagets mål med minutangivelse, och streckad linje är ligans fördelning.
14 mål i första halvlek, 24 i andra (55 % efter paus). Insläppta: 25 och 41 (60 % efter paus).
Bygger på 44 gjorda och 68 insläppta mål med minutangivelse.
Mot ligan
- Ligasnitt
- 1.36
- Skillnad
- -0.36 (-26.4 %)
- I ligan
- 18 av 21
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- -0.25 (-18.7 %)
- I ligan
- 16 av 21
- Ligasnitt
- 1.35
- Skillnad
- +0.35 (+25.7 %)
- I ligan
- 18 av 21
Stabilitet
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- -11.2 % (-42.7 %)
- I ligan
- 19 av 21
- Ligasnitt
- 26.2 %
- Skillnad
- +3.8 % (+14.5 %)
- I ligan
- 13 av 21
Disciplin
Kort och straffar
Gula kort
Utvisningar
5 direkt rött · andra gult saknas i källan
Straffar
5av 5100 %
Ingen missad.
Hemmaplan, sviter och spelstil
Hemma mot borta
- Ligasnitt
- 1.52
- Skillnad
- -0.82 (-53.8 %)
- I ligan
- 21 av 21
- Ligasnitt
- 1.20
- Skillnad
- +0.10 (+8.1 %)
- I ligan
- 7 av 21
- Ligasnitt
- 0.31
- Skillnad
- -0.91 (-290.9 %)
- Störst i ligan
- 20 av 21
Sviter
Ytterligheter
Formationer
- 4-2-3-120 matcher 50 %
- 4-3-38 matcher 20 %
- 4-1-4-16 matcher 15 %
- 4-4-22 matcher 5 %
- 3-4-1-21 match 3 %
- 3-4-31 match 3 %
- 4-3-1-21 match 3 %
- 4-3-2-11 match 3 %
Hur laget presterat i varje formation går inte att säga med den data vi har.
Truppen
Målvakter5
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
J. Szumski28 år | 21 | 1757 | 0 | — | 1 | — | 6.72 |
F. Farnolle35 år | 13 | 1126 | 0 | — | 0 | 0 | 6.65 |
K. Erdoğan32 år | 6 | 437 | 0 | — | 1 | 0 | 6.77 |
G. Bakırbaş24 år | 14 | 220 | 0 | — | 0 | — | 6.40 |
Batuhan Ünsal23 år | 1 | 57 | 0 | — | 0 | 0 | 6.30 |
Försvarare13
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
L. Schwechlen31 år | 27 | 2430 | 1 | 2 | 3 | 0 | 6.85 |
M. Uçar29 år | 36 | 2177 | 0 | 1 | 9 | — | 6.60 |
C. Alkılıç32 år | 29 | 2118 | 3 | 4 | 5 | 0 | 6.74 |
H. Hatipoğlu31 år | 26 | 1958 | 1 | — | 6 | 1 | 6.72 |
A. Teikeu30 år | 18 | 1508 | 0 | — | 3 | 0 | 6.79 |
O. Çelik28 år | 39 | 1467 | 1 | 1 | 5 | — | 6.67 |
| 14 | 1260 | 2 | — | 1 | 1 | 6.87 | |
K. Kanak29 år | 13 | 1078 | 1 | — | 4 | 0 | 6.70 |
G. Kardeş23 år | 13 | 926 | 0 | — | 3 | 0 | 6.80 |
A. Mina29 år | 9 | 714 | 0 | — | 4 | 0 | 6.59 |
B. Butko29 år | 10 | 706 | 0 | — | 1 | 0 | 6.49 |
Z. Bergdich31 år | 6 | 412 | 0 | — | 4 | 0 | 6.48 |
M. Albayrak29 år | 18 | 256 | 0 | — | 0 | — | 6.48 |
Mittfältare14
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
E. Başsan28 år | 38 | 2293 | 7 | 7 | 4 | — | 7.06 |
P. Boumal27 år | 31 | 2102 | 0 | — | 8 | 1 | 6.81 |
A. Novikovas29 år | 31 | 1968 | 4 | 4 | 3 | — | 6.75 |
G. Obertan31 år | 28 | 1918 | 2 | 2 | 1 | 0 | 6.68 |
J. Omolo31 år | 20 | 1477 | 0 | 1 | 4 | 0 | 6.56 |
| 18 | 1372 | 0 | — | 6 | — | 6.89 | |
Aatif Chahechouhe34 år | 15 | 1298 | 4 | 1 | 3 | 0 | 7.01 |
M. Donald31 år | 16 | 868 | 1 | — | 2 | 0 | 6.66 |
Ibrahim Sissoko28 år | 13 | 509 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.70 |
B. Çağıran25 år | 19 | 315 | 1 | 1 | 0 | — | 6.75 |
J. Hamroun31 år | 7 | 145 | 0 | — | 0 | 0 | 6.47 |
Ö. Sert19 år | 13 | 95 | 1 | 1 | 0 | — | 6.80 |
Y. Ackah21 år | 2 | 54 | 0 | — | 2 | — | 6.10 |
M. Ba20 år | 1 | 1 | 0 | — | 0 | — | — |
Anfallare8
| Spelare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ricardo Gomes28 år | 31 | 2215 | 5 | — | 3 | — | 6.67 |
R. Muhammed26 år | 13 | 671 | 1 | — | 2 | 0 | 6.47 |
Moestafa El Kabir31 år | 11 | 524 | 0 | — | 2 | 0 | 6.55 |
E. Rashani27 år | 12 | 497 | 3 | — | 2 | — | 6.73 |
O. Karakullukçu29 år | 18 | 493 | 4 | 2 | 5 | 0 | 6.86 |
Ö. Şişmanoğlu31 år | 12 | 239 | 0 | — | 1 | 0 | 6.31 |
A. Sadiku29 år | 5 | 102 | 0 | — | 1 | 1 | 6.32 |
B. Darri25 år | 4 | 48 | 0 | — | 0 | 0 | 6.60 |
avviker betyder att källan ger spelaren nästan samma siffror hos ytterligare en klubb den här säsongen. Båda kan inte stämma. Vilken som gör det går inte att avgöra ur statistiken, så vi säger det i stället för att välja åt dig — och ingen rad tas bort. 1 av 54 rader är märkta.
14 till stod i truppen utan att spela, eller saknar speltid i källan.