Wilton Pereira Sampaio
Brasilien · 352 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 325 av 352 matcher (92 %), frisparkar i 335 och straffar i 315. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som Wilton Pereira Sampaio (181) och Wilton Pereira Sampaio, Brazil (171).
Domaren i siffror
5.03 kort per match — 1 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 51 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
23 av 233 matcher var toppmöten
Han får 1,9 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Al-Qadisiyah FC0–1Al-Ittihad FCPro League | 21 aug. 2026 | 4 | Öppna |
| Flamengo3–2PalmeirasSerie A | 19 okt. 2025 | 6 | Öppna |
| Cruzeiro2–1FlamengoSerie A | 4 maj 2025 | 6 | Öppna |
| Sharjah FC2–0Al Wahda FCPro League | 14 dec. 2024 | 4 | Öppna |
| Palmeiras1–3BotafogoSerie A | 27 nov. 2024 | 7 | Öppna |
| Sport Recife2–1CearaSerie B | 8 okt. 2024 | 11 | Öppna |
| Flamengo1–1PalmeirasSerie A | 11 aug. 2024 | 6 | Öppna |
| Fortaleza EC1–1BotafogoSerie A | 12 maj 2024 | 10 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | Serie A | 18 | 15 | 62 | 4.13 |
| 2016 | Serie A | 16 | 15 | 69 | 4.60 |
| 2016 | Copa Do Brasil | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2016 | Copa América | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2017 | Serie A | 14 | 14 | 58 | 4.14 |
| 2017 | Copa Do Brasil | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2018 | Serie A | 18 | 18 | 82 | 4.56 |
| 2018 | Copa Do Brasil | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2019 | CONMEBOL Libertadores | 5 | 4 | 20 | 5.00 |
| 2019 | Serie A | 17 | 16 | 72 | 4.50 |
| 2019 | Serie B | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019 | Copa Do Brasil | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2019 | Copa América | 2 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2020/21 | CONMEBOL Sudamericana | 4 | 3 | 17 | 5.67 |
| 2020/21 | CONMEBOL Libertadores | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2020/21 | Serie A | 17 | 11 | 67 | 6.09 |
| 2020/21 | Copa Do Brasil | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2020 | Supercopa do Brasil | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2021 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 4 | 25 | 6.25 |
| 2021 | Serie A | 11 | 10 | 41 | 4.10 |
| 2021 | Serie B | 3 | 3 | 17 | 5.67 |
| 2021 | Copa Do Brasil | 4 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2021 | Arab Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2021 | Copa América | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2022 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2022 | CONMEBOL Libertadores | 6 | 6 | 27 | 4.50 |
| 2022 | Serie A | 21 | 21 | 109 | 5.19 |
| 2022 | Serie B | 8 | 8 | 42 | 5.25 |
| 2022 | Copa Do Brasil | 6 | 6 | 30 | 5.00 |
| 2022 | FIFA World Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2022 | World Cup | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2023 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2023 | CONMEBOL Libertadores | 7 | 7 | 41 | 5.86 |
| 2023 | Serie A | 22 | 22 | 104 | 4.73 |
| 2023 | Serie B | 4 | 4 | 22 | 5.50 |
| 2023 | Copa Do Brasil | 6 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023 | Supercopa do Brasil | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2024 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2024 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2024 | Serie A | 19 | 19 | 103 | 5.42 |
| 2024 | Serie B | 4 | 4 | 26 | 6.50 |
| 2024 | Copa Do Brasil | 4 | 4 | 23 | 5.75 |
| 2024/25 | Pro League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2024 | Copa América | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2025 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 4 | 23 | 5.75 |
| 2025 | FIFA Club World Cup | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2025 | Serie A | 23 | 22 | 118 | 5.36 |
| 2025 | Copa Do Brasil | 7 | 5 | 27 | 5.40 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2026 | Serie A | 11 | 11 | 56 | 5.09 |
| 2026 | Serie B | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2026/27 | Pro League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026 | World Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
Rekord och milstolpar
sökt i 325 matcher med data · 20 svitar bröts av en lucka
sökt i 325 matcher med data · 16 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenSport Recife–Figueirense
- 2015Första gula kortet (första kända)Joinville–Palmeiras
- 2015Första straffen (första kända)Palmeiras–Gremio
- 2015Första röda kortet (första kända)Sport Recife–Atletico-MG
- 201750:e matchenVasco DA Gama–Chapecoense-sc
- 2019100:e matchenBoca Juniors–River Plate
- 2022200:e matchenSantos–Sao Paulo
- 2025300:e matchenRemo–Criciuma
- 2026Senaste matchenCorinthians–Santos
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | Flamengo4–4Vasco DA GamaSerie A | 14 nov. 2019 | 11 | 0 | 1 | 48 | Öppna |
| 90 | Corinthians1–2FlamengoSerie A | 29 sep. 2025 | 8 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 87 | Argentina1–1ParaguayCopa América | 19 juni 2019 | 6 | 0 | 2 | 39 | Öppna |
| 85 | Gremio0–1CorinthiansSerie A | 25 juni 2017 | 9 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 84 | Sao Paulo2–1SantosSerie A | 20 apr. 2025 | 9 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 82 | Botafogo1–3PalmeirasSerie A | 4 okt. 2022 | 7 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 80 | Atletico-MG1–2America MineiroSerie A | 7 maj 2022 | 9 | 1 | 1 | 29 | Öppna |
| 79 | Vasco DA Gama2–1Sao PauloSerie A | 16 aug. 2020 | 7 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 78 | Santos0–1FlamengoSerie A | 30 aug. 2020 | 12 | 0 | 0 | 40 | Öppna |
| 78 | Fluminense2–0CruzeiroSerie A | 17 juli 2016 | 6 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
När korten kommer
1 634 kort i 325 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 29:e minuten (median 29), räknat på de 318 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest straffar för sig
Gremio har fått 7 straffar tilldömda på 18 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Criciuma har fått 3 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 11 matcher med två eller fler röda kort — av 325 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
7 av 325 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 23 % av matcherna — 71 av 315 med straffdata.
Korten kommer sent
44 % av hans kort delas ut efter timmen — 727 av 1634. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Zé Rafael10på 20 matcher
- G. Gómez9på 23 matcher
- Gabriel Barbosa8på 26 matcher
- W. Kannemann8på 13 matcher
- Willian Arão7på 18 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Zé Rafael2på 20 matcher
- Fabinho2på 11 matcher
- Gabriel Barbosa1på 26 matcher
- Marcos Rocha1på 23 matcher
- Y. Soteldo1på 16 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Weverton291 gult
- G. de Arrascaeta271 gult
- Gabriel Barbosa268 gula, 1 rött
- R. Arboleda266 gula
- Cássio264 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- Felipe Melo3på 11 matcher
- A. Franco3på 10 matcher
- Kanu3på 7 matcher
- Yuri3på 7 matcher
- Carlinhos3på 7 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- Zé Rafael50på 20 matcher
- G. Gómez38på 22 matcher
- Thiago Santos36på 14 matcher
- G. de Arrascaeta34på 25 matcher
- Thiago Maia33på 14 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- G. de Arrascaeta55på 25 matcher
- Dudu53på 19 matcher
- Gerson51på 13 matcher
- Zé Rafael43på 20 matcher
- Éverton Ribeiro42på 21 matcher
Senaste matcherna
15 av 352| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 aug. 2026 | Serie A | Corinthians–Santos | 0–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 aug. 2026 | Pro League | Al-Qadisiyah FC–Al-Ittihad FC | 0–1 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 10 aug. 2026 | Serie A | Flamengo–Vitoria | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 juni 2026 | World Cup | Norway–Senegal | 3–2 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 juni 2026 | World Cup | Mexico–South Africa | 2–0 | 3 | 3 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2026 | Serie A | Fluminense–Sao Paulo | 2–1 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Serie A | Flamengo–Vasco DA Gama | 2–2 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Serie A | Remo–Cruzeiro | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 apr. 2026 | Serie A | Santos–Fluminense | 2–3 | 8 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 apr. 2026 | Serie B | Ceara–Nautico Recife | 1–0 | 8 | 0 | 0 | Öppna |
| 2 apr. 2026 | Serie A | Botafogo–Mirassol | 3–2 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 20 mars 2026 | Serie A | Chapecoense-sc–Corinthians | 0–0 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 mars 2026 | Serie A | Remo–Fluminense | 0–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 feb. 2026 | Serie A | Coritiba–Sao Paulo | 0–1 | 7 | 0 | 1 | Öppna |
| 6 feb. 2026 | Serie A | Vasco DA Gama–Chapecoense-sc | 1–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |