William Collum
Skottland · 263 matcher · 2015–2024
Kort är kända i 172 av 263 matcher (65 %), frisparkar i 174 och straffar i 140. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som W. Collum (177) och William Collum, Scotland (87).
Domaren i siffror
3.94 kort per match — 2 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 40 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Dömer 20 % fler straffar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
13 av 131 matcher var toppmöten
Han får dubbelt så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Celtic2–1RangersPremiership | 11 maj 2024 | 4 | Öppna |
| Heart Of Midlothian0–1RangersPremiership | 6 dec. 2023 | 4 | Öppna |
| Celtic4–0AberdeenPremiership | 18 feb. 2023 | 0 | Öppna |
| Aberdeen2–3RangersPremiership | 20 dec. 2022 | 10 | Öppna |
| Rangers1–2CelticPremiership | 3 apr. 2022 | 5 | Öppna |
| Rangers5–0Heart Of MidlothianPremiership | 6 feb. 2022 | 4 | Öppna |
| Hibernian0–0CelticPremiership | 15 maj 2021 | 3 | Öppna |
| Celtic1–1RangersPremiership | 21 mars 2021 | 4 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 21 | 4.20 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2015/16 | Premiership | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 25 | 5.00 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2016/17 | Premiership | 11 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2016 | Euro | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 19 | 4.75 |
| 2017/18 | Premiership | 16 | 5 | 21 | 4.20 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 24 | 6.00 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2018/19 | Premiership | 18 | 5 | 20 | 4.00 |
| 2018 | Friendly | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 12 | 3.00 |
| 2019/20 | Premiership | 16 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Challenge Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | League Cup | 7 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2020/21 | Premiership | 24 | 24 | 67 | 2.79 |
| 2020/21 | FA Cup | 3 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | League Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 14 | 7.00 |
| 2021/22 | Premiership | 20 | 19 | 71 | 3.74 |
| 2021/22 | FA Cup | 5 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2021 | League Cup | 5 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2022/23 | Premiership | 19 | 19 | 69 | 3.63 |
| 2022/23 | FA Cup | 3 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2022/23 | League Cup | 5 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2022 | Friendly | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2022 | UEFA Nations League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 17 | 5.67 |
| 2023/24 | Premiership | 18 | 18 | 57 | 3.17 |
| 2023/24 | FA Cup | 4 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2023 | League Cup | 6 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2023 | Friendly | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 172 matcher med data · 48 svitar bröts av en lucka
sökt i 172 matcher med data · 40 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenRapid Vienna–Ajax
- 2015Första gula kortetRapid Vienna–Ajax
- 2015Första röda kortetRapid Vienna–Ajax
- 2015Första straffen (första kända)Gent–Lyon
- 201850:e matchenRangers–Celtic
- 2019100:e matchenLask Linz–Sporting CP
- 2022200:e matchenLivingston–Heart Of Midlothian
- 2024Senaste matchenCeltic–Rangers
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 94 | Hapoel Beer Sheva1–2VillarrealUEFA Europa Conference League | 15 sep. 2022 | 7 | 0 | 2 | 32 | Öppna |
| 87 | AS Roma1–1Borussia MönchengladbachUEFA Europa League | 24 okt. 2019 | 6 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
| 84 | Slavia Praha1–0Bayer LeverkusenUEFA Europa League | 29 okt. 2020 | 5 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 82 | Hamilton Academical1–0KilmarnockPremiership | 5 dec. 2020 | 5 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 80 | Switzerland1–1SpainUEFA Nations League | 14 nov. 2020 | 4 | 1 | 2 | 29 | Öppna |
| 79 | Rangers2–0ST JohnstonePremiership | 28 jan. 2023 | 6 | 1 | 1 | 27 | Öppna |
| 78 | Hibernian2–2RangersPremiership | 20 aug. 2022 | 6 | 2 | 1 | 26 | Öppna |
| 78 | Hibernian0–3ST MirrenPremiership | 3 feb. 2024 | 6 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 78 | Moldova1–1AlbaniaUEFA Euro qualification | 17 nov. 2023 | 4 | 0 | 1 | 40 | Öppna |
| 77 | Livingston0–3CelticPremiership | 30 okt. 2022 | 5 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
När korten kommer
678 kort i 172 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 35:e minuten (median 32), räknat på de 161 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Hamilton Academical har fått 2 röda kort av honom på 7 matcher.
Flest straffar för sig
Aberdeen har fått 7 straffar tilldömda på 18 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 2 matcher med två eller fler röda kort — av 172 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
11 av 172 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 6 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 34 % av matcherna — 47 av 140 med straffdata.
Korten kommer sent
50 % av hans kort delas ut efter timmen — 338 av 678. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Scott Brown5på 11 matcher
- A. Morelos5på 9 matcher
- I. Vigurs5på 6 matcher
- S. O'Donnell4på 9 matcher
- L. Gordon4på 8 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- J. Lundstram2på 11 matcher
- A. Power1på 12 matcher
- Scott Brown1på 11 matcher
- S. McMann1på 10 matcher
- A. Morelos1på 9 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- C. McGregor193 gula
- G. Taylor163 gula
- J. Hayes162 gula
- D. Turnbull151 gult
- R. McCrorie132 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- J. McGrath3på 9 matcher
- A. Power2på 12 matcher
- C. Carter-Vickers2på 11 matcher
- A. Gogić2på 10 matcher
- P. McGinn2på 10 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- A. Power30på 12 matcher
- J. McGrath27på 9 matcher
- R. Kent25på 11 matcher
- R. McCrorie21på 11 matcher
- G. Taylor19på 15 matcher
Senaste matcherna
15 av 263| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11 maj 2024 | Premiership | Celtic–Rangers | 2–1 | 3 | 1 | 1 | Öppna |
| 27 apr. 2024 | Premiership | Livingston–Ross County | 2–0 | 1 | 0 | 1 | Öppna |
| 13 apr. 2024 | Premiership | Motherwell–Hibernian | 1–1 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 30 mars 2024 | Premiership | Heart Of Midlothian–Kilmarnock | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 16 mars 2024 | Premiership | Motherwell–Aberdeen | 0–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 mars 2024 | UEFA Europa Conference League | Plzen–Servette FC | 0–0 | 9 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 mars 2024 | FA Cup | Celtic–Livingston | 4–2 | 5 | 0 | — | Öppna |
| 25 feb. 2024 | Premiership | Motherwell–Celtic | 1–3 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 feb. 2024 | UEFA Europa Conference League | Maccabi Haifa–Gent | 1–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 feb. 2024 | FA Cup | Rangers–Ayr Utd | 2–0 | 4 | 0 | — | Öppna |
| 3 feb. 2024 | Premiership | Hibernian–ST Mirren | 0–3 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 20 jan. 2024 | FA Cup | Spartans–Heart Of Midlothian | 1–2 | — | — | — | Öppna |
| 16 dec. 2023 | Premiership | Livingston–Kilmarnock | 0–0 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 14 dec. 2023 | UEFA Europa League | Sporting CP–Sturm Graz | 3–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 6 dec. 2023 | Premiership | Heart Of Midlothian–Rangers | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |