Tom Nield
England · 240 matcher · 2016–2026
Kort är kända i 202 av 240 matcher (84 %), frisparkar i 202 och straffar i 196. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som T. Nield (188) och Tom Nield, England (53).
Domaren i siffror
3.68 kort per match — 1 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 47 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Visar 48 % färre röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
9 av 214 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Southampton0–0MillwallChampionship | 1 jan. 2026 | 4 | Öppna |
| Millwall0–3MiddlesbroughChampionship | 16 aug. 2025 | 9 | Öppna |
| Southampton2–1West BromChampionship | 11 nov. 2023 | 3 | Öppna |
| Carlisle United1–1Stockport CountyLeague Two | 28 maj 2023 | 3 | Öppna |
| Swindon Town1–1Bristol RoversLeague Two | 22 jan. 2022 | 7 | Öppna |
| Blackpool1–0SunderlandLeague One | 17 apr. 2021 | 3 | Öppna |
| Hull City1–2PeterboroughLeague One | 24 okt. 2020 | 4 | Öppna |
| Plymouth2–1CreweLeague Two | 15 feb. 2020 | 1 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | League One | 7 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2017/18 | League Two | 14 | 4 | 9 | 2.25 |
| 2018/19 | League One | 8 | 0 | — | — |
| 2018/19 | League Two | 7 | 0 | — | — |
| 2018/19 | FA Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | League One | 13 | 13 | 43 | 3.31 |
| 2019/20 | League Two | 12 | 10 | 41 | 4.10 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | League One | 13 | 13 | 48 | 3.69 |
| 2020/21 | League Two | 13 | 13 | 47 | 3.62 |
| 2020/21 | FA Cup | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2021/22 | League One | 10 | 10 | 51 | 5.10 |
| 2021/22 | League Two | 14 | 14 | 52 | 3.71 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | Championship | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2022/23 | League One | 11 | 11 | 34 | 3.09 |
| 2022/23 | League Two | 11 | 11 | 25 | 2.27 |
| 2022/23 | FA Cup | 3 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2022/23 | League Cup | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2023/24 | Championship | 12 | 12 | 49 | 4.08 |
| 2023/24 | League One | 8 | 8 | 38 | 4.75 |
| 2023/24 | League Two | 4 | 4 | 10 | 2.50 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2023/24 | League Cup | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2024/25 | Championship | 21 | 21 | 82 | 3.90 |
| 2024/25 | League One | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2024/25 | League Two | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | League Cup | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2025/26 | Championship | 24 | 24 | 88 | 3.67 |
| 2025/26 | League One | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | League Cup | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2026/27 | Championship | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2026/27 | League Two | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 202 matcher med data · 8 svitar bröts av en lucka
sökt i 202 matcher med data · 8 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenStourbridge–Whitehawk
- 2017Första gula kortet (första kända)Cambridge United–Carlisle United
- 2017Första röda kortet (första kända)Cheltenham–Colchester
- 2018Första straffen (första kända)Hampton & Richmond–Oldham
- 201950:e matchenSouthend–Oxford United
- 2021100:e matchenWigan–Doncaster
- 2025200:e matchenDerby–Sheffield Utd
- 2026Senaste matchenWolves–Stoke City
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 87 | Crewe1–2StevenageLeague Two | 3 sep. 2022 | 5 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 84 | Sheffield Utd3–1IpswichChampionship | 24 jan. 2026 | 6 | 1 | 1 | 26 | Öppna |
| 84 | Crawley Town0–1Sutton UnitedLeague Two | 16 okt. 2021 | 6 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 83 | Mansfield Town0–1BarrowLeague Two | 2 okt. 2021 | 8 | 1 | 1 | 25 | Öppna |
| 83 | Norwich4–0Hull CityChampionship | 5 okt. 2024 | 8 | 0 | 1 | 25 | Öppna |
| 82 | Stevenage1–1CharltonLeague Cup | 8 nov. 2022 | 5 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 82 | Wolves4–1Stoke CityChampionship | 29 aug. 2026 | 5 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 81 | Portsmouth1–1Fleetwood TownLeague One | 23 dec. 2023 | 4 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 79 | Hampton & Richmond1–2OldhamFA Cup | 12 nov. 2018 | 4 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 77 | Preston1–3Bristol CityChampionship | 2 nov. 2024 | 7 | 0 | 0 | 31 | Öppna |
När korten kommer
743 kort i 202 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 36:e minuten (median 31), räknat på de 193 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Sunderland har fått 3.40 gula kort per match av honom — 17 på 5 matcher.
Flest utvisningar
Exeter City har fått 2 röda kort av honom på 6 matcher.
Flest straffar för sig
Stevenage har fått 2 straffar tilldömda på 5 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Stevenage har fått 3 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.16 gånger fler gula kort av honom — 1.67 hemma mot 1.94 borta, på 202 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 1 matcher med två eller fler röda kort — av 202 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
9 av 202 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 4 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 17 % av matcherna — 33 av 196 med straffdata.
Korten kommer sent
52 % av hans kort delas ut efter timmen — 390 av 743. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- M. Harness4på 10 matcher
- S. Raggett4på 9 matcher
- L. Sutton4på 6 matcher
- E. Harrison4på 5 matcher
- S. Finley4på 5 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- D. Charles2på 5 matcher
- A. Hartridge1på 6 matcher
- E. Adams1på 6 matcher
- P. Bamford1på 5 matcher
- K. Bartley1på 5 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- M. Sykes131 gult
- M. Harness104 gula
- J. Key103 gula
- S. Twine101 gult
- R. Dickie10inga kort
Fick matchens första gula
flest gånger
- E. Harrison3på 5 matcher
- M. Harness2på 10 matcher
- S. Long2på 6 matcher
- J. Whatmough2på 6 matcher
- C. Piergianni2på 5 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- M. Harness17på 10 matcher
- C. Lang15på 6 matcher
- J. Labadie15på 5 matcher
- J. Marquis14på 7 matcher
- R. McCrorie14på 5 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. Sheehan21på 7 matcher
- A. Grant18på 4 matcher
- S. Twine17på 10 matcher
- J. Eccles16på 5 matcher
- Ronald16på 5 matcher
Senaste matcherna
15 av 240| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | Championship | Wolves–Stoke City | 4–1 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | Championship | Swansea–Sheffield Utd | 0–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 aug. 2026 | League Two | York–Bristol Rovers | 3–2 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 2 maj 2026 | Championship | Derby–Sheffield Utd | 1–2 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Championship | Charlton–Hull City | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | Championship | Millwall–QPR | 2–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 apr. 2026 | Championship | Coventry–Derby | 3–2 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 13 mars 2026 | Championship | Wrexham–Swansea | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 mars 2026 | Championship | Leicester–Bristol City | 2–0 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Championship | Blackburn–Portsmouth | 1–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 feb. 2026 | Championship | QPR–Sheffield Utd | 0–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 6 feb. 2026 | Championship | Charlton–QPR | 0–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 30 jan. 2026 | Championship | Bristol City–Derby | 0–5 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 jan. 2026 | Championship | Sheffield Utd–Ipswich | 3–1 | 6 | 1 | 1 | Öppna |
| 17 jan. 2026 | Championship | Swansea–Birmingham | 1–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |