Stephanie Frappart
Frankrike · 236 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 210 av 236 matcher (89 %), frisparkar i 213 och straffar i 203. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som S. Frappart (146) och Stephanie Frappart, France (91).
Domaren i siffror
3.97 kort per match — precis som sina ligor i övrigt. Mer kortbenägen än 50 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
8 av 188 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Lens2–1MarseilleLigue 1 | 25 okt. 2025 | 6 | Öppna |
| Le Mans2–2Estac TroyesLigue 2 | 3 okt. 2025 | 4 | Öppna |
| Rennes2–3MonacoLigue 1 | 15 apr. 2022 | 4 | Öppna |
| Auxerre1–2ToulouseLigue 2 | 19 mars 2022 | 3 | Öppna |
| Monaco0–2MarseilleLigue 1 | 11 sep. 2021 | 5 | Öppna |
| Monaco0–0LilleLigue 1 | 14 mars 2021 | 6 | Öppna |
| Lyon1–1MarseilleLigue 1 | 4 okt. 2020 | 4 | Öppna |
| Rennes0–1ReimsLigue 1 | 6 okt. 2019 | 4 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Ligue 2 | 5 | 5 | 22 | 4.40 |
| 2015/16 | Ligue 2 | 15 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2016/17 | Ligue 2 | 15 | 13 | 47 | 3.62 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 17 | 16 | 48 | 3.00 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 14 | 14 | 65 | 4.64 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 11 | 11 | 42 | 3.82 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2019/20 | Coupe de France | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Super League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2019 | UEFA Super Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2020/21 | Ligue 1 | 16 | 15 | 55 | 3.67 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2020/21 | Coupe de France | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 17 | 17 | 70 | 4.12 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Coupe de France | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 20 | 20 | 72 | 3.60 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2022/23 | Coupe de France | 4 | 4 | 12 | 3.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2022 | UEFA Nations League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2022 | World Cup | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 14 | 14 | 50 | 3.57 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | Coupe de France | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023 | Friendly | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Ligue 1 | 16 | 16 | 64 | 4.00 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 0 | — | — |
| 2024 | Friendly | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 13 | 13 | 52 | 4.00 |
| 2025/26 | Ligue 2 | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025/26 | Coupe de France | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2025 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 210 matcher med data · 11 svitar bröts av en lucka
sökt i 210 matcher med data · 10 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenSochaux–Arles
- 2015Första gula kortetSochaux–Arles
- 2015Första röda kortetSochaux–Arles
- 2017Första straffen (första kända)Orleans–Bourg-en-bresse 01
- 201850:e matchenAuxerre–Reims
- 2020100:e matchenReims–Nice
- 2024200:e matchenSlovan Bratislava–Struga
- 2026Senaste matchenStade Brestois 29–Lens
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Nice2–2Stade Brestois 29Ligue 1 | 1 feb. 2026 | 8 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 90 | Strasbourg3–1AjaccioLigue 1 | 16 apr. 2023 | 7 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 89 | Strasbourg1–2LilleLigue 1 | 1 feb. 2020 | 6 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
| 88 | Clermont Foot0–1LorientLigue 2 | 22 feb. 2019 | 5 | 1 | 2 | 30 | Öppna |
| 88 | Monaco2–0AngersLigue 1 | 30 okt. 2022 | 6 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 88 | Strasbourg2–2LensLigue 1 | 6 okt. 2024 | 6 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 87 | Chateauroux3–1ReimsLigue 2 | 13 okt. 2017 | 7 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 87 | SC Braga3–1FC MidtjyllandUEFA Europa League | 30 sep. 2021 | 7 | 1 | 3 | 27 | Öppna |
| 86 | Lyon0–2MonacoCoupe de France | 21 apr. 2021 | 8 | 1 | 1 | 29 | Öppna |
| 86 | Metz2–1NiceLigue 1 | 9 nov. 2025 | 6 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
När korten kommer
833 kort i 210 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 30:e minuten (median 29), räknat på de 206 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Clermont Foot har fått 5 röda kort av honom på 13 matcher.
Flest straffar för sig
Metz har fått 6 straffar tilldömda på 13 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Valenciennes har fått 5 straffar emot sig på 10 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.31 gånger fler gula kort av honom — 1.63 hemma mot 2.14 borta, på 210 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 5 matcher med två eller fler röda kort — av 210 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
4 av 210 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 25 % av matcherna — 50 av 203 med straffdata.
Korten kommer sent
45 % av hans kort delas ut efter timmen — 373 av 833. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- H. Boudaoui6på 9 matcher
- J. Ferri6på 8 matcher
- F. Medina5på 9 matcher
- Y. Salmier4på 9 matcher
- J. Laporte4på 9 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Dante1på 9 matcher
- S. Diomandé1på 9 matcher
- M. Terrier1på 8 matcher
- C. Avinel1på 8 matcher
- A. Rouault1på 8 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- L. Blas162 gula
- A. Thomasson162 gula
- R. Del Castillo161 gult
- Mathias Pereira Lage152 gula
- R. Aguilar152 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- J. Ferri3på 8 matcher
- L. Ajorque2på 14 matcher
- D. Ćaleta-Car2på 10 matcher
- H. Boudaoui2på 9 matcher
- C. Bayala2på 9 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- L. Ajorque38på 14 matcher
- A. Thomasson25på 15 matcher
- V. Rongier22på 11 matcher
- L. Blas20på 13 matcher
- H. Diallo17på 9 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- L. Ajorque23på 14 matcher
- M. Camara22på 13 matcher
- R. Del Castillo20på 13 matcher
- A. Fulgini20på 9 matcher
- H. Diallo19på 9 matcher
Senaste matcherna
15 av 236| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 24 apr. 2026 | Ligue 1 | Stade Brestois 29–Lens | 3–3 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 apr. 2026 | Ligue 1 | Marseille–Metz | 3–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 mars 2026 | Ligue 1 | Lens–Angers | 5–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 feb. 2026 | Ligue 1 | Rennes–Toulouse | 1–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 feb. 2026 | Ligue 1 | Lorient–Angers | 2–0 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 feb. 2026 | Ligue 1 | Nice–Stade Brestois 29 | 2–2 | 8 | 0 | 1 | Öppna |
| 18 jan. 2026 | Ligue 1 | Rennes–Le Havre | 1–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 jan. 2026 | Coupe de France | Orleans–Monaco | 1–3 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 21 dec. 2025 | Coupe de France | Bourg-en-bresse 01–Marseille | 0–6 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 dec. 2025 | Ligue 1 | Angers–Nantes | 4–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 6 dec. 2025 | Ligue 1 | Toulouse–Strasbourg | 1–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 nov. 2025 | Ligue 1 | Metz–Nice | 2–1 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 25 okt. 2025 | Ligue 1 | Lens–Marseille | 2–1 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 9 okt. 2025 | FIFA World Cup qualification | Finland–Lithuania | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 okt. 2025 | Ligue 2 | Le Mans–Estac Troyes | 2–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |