Serdar Gozubuyuk
Nederländerna · 378 matcher · 2015–2026
- Matcher
- 3782015–2026
- Kort/match
- 3.741 360 på 364 matcher
- Gula/röda
- 1 304/561 360 på 364 matcher
- Straffar
- 8989 på 356 matcher
- Säsonger
- 122015–2026
Källan skriver honom som S. Gözübüyük (188), Serdar Gozubuyuk, Netherlands (155), S. Gozubuyuk (34) och Serdar Gozubuyuk (3).
Hur dömer han?
Domaren i siffror
3.74 kort per match — 6 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 70 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Blåser 7 % fler frisparkar än snittet i samma ligor.
När korten kommer
1 360 kort i 364 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 36:e minuten (median 32), räknat på de 341 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Vad han sätts på
Toppmötena
40 av 274 matcher var toppmöten
Han får 2,3 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| NEC Nijmegen1–1FeyenoordEredivisie | 12 apr. 2026 | 7 | Öppna |
| Ajax2–0FeyenoordEredivisie | 14 dec. 2025 | 3 | Öppna |
| Twente2–3AjaxEredivisie | 26 okt. 2025 | 2 | Öppna |
| PSV Eindhoven2–2AjaxEredivisie | 21 sep. 2025 | 7 | Öppna |
| PSV Eindhoven0–2AjaxEredivisie | 30 mars 2025 | 3 | Öppna |
| PSV Eindhoven2–2UtrechtEredivisie | 15 feb. 2025 | 4 | Öppna |
| PSV Eindhoven3–0FeyenoordEredivisie | 22 dec. 2024 | 4 | Öppna |
| Ajax2–2UtrechtEredivisie | 4 dec. 2024 | 0 | Öppna |
Har han förändrats?
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 12 | 3.00 |
| 2015/16 | Eredivisie | 23 | 23 | 75 | 3.26 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 20 | 5.00 |
| 2016/17 | Eredivisie | 26 | 26 | 94 | 3.62 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2017/18 | Eredivisie | 25 | 25 | 86 | 3.44 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2018/19 | Eredivisie | 24 | 24 | 58 | 2.42 |
| 2018/19 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2019/20 | Eredivisie | 15 | 15 | 34 | 2.27 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2019/20 | Pro League | 4 | 4 | 11 | 2.75 |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2020/21 | Eredivisie | 18 | 18 | 68 | 3.78 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2020 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 20 | 4.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2021/22 | Eredivisie | 26 | 26 | 99 | 3.81 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 4 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2022/23 | Eredivisie | 24 | 24 | 80 | 3.33 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2022 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 28 | 5.60 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | Eredivisie | 23 | 23 | 91 | 3.96 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024/25 | Eredivisie | 28 | 28 | 93 | 3.32 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2024/25 | Pro League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 14 | 4.67 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 7 | 6 | 26 | 4.33 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2025/26 | Eredivisie | 27 | 27 | 101 | 3.74 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2025/26 | Pro League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2025 | Super Cup | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2026/27 | Eredivisie | 3 | 3 | 5 | 1.67 |
Rekord och milstolpar
sökt i 364 matcher med data · 12 svitar bröts av en lucka
sökt i 364 matcher med data · 10 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenIFK Göteborg–Slask Wroclaw
- 2015Första gula kortet (första kända)İnter Bakı–Athletic Club
- 2015Första straffen (första kända)Feyenoord–Vitesse
- 2015Första röda kortet (första kända)Villarreal–Plzen
- 201750:e matchenTwente–Heerenveen
- 2018100:e matchenEintracht Frankfurt–Lazio
- 2021200:e matchenHeracles–Groningen
- 2024300:e matchenFortuna Sittard–Twente
- 2026Senaste matchenExcelsior–Sparta Rotterdam
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Heerenveen0–4AjaxEredivisie | 1 okt. 2017 | 8 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 93 | Rangers3–0FK Crvena ZvezdaUEFA Europa League | 10 mars 2022 | 6 | 0 | 2 | 36 | Öppna |
| 92 | Bologna2–1Borussia DortmundUEFA Champions League | 21 jan. 2025 | 8 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 89 | Estonia1–3ItalyFIFA World Cup qualification | 11 okt. 2025 | 7 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 88 | PSV Eindhoven2–2AjaxEredivisie | 21 sep. 2025 | 7 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 87 | SC Freiburg0–2JuventusUEFA Europa League | 16 mars 2023 | 6 | 1 | 1 | 29 | Öppna |
| 87 | Utrecht1–7PSV EindhovenEredivisie | 24 sep. 2017 | 4 | 1 | 3 | 31 | Öppna |
| 87 | Latvia0–3SwitzerlandFIFA World Cup qualification | 3 sep. 2017 | 5 | 0 | 2 | 32 | Öppna |
| 85 | FC Copenhagen2–0Sheriff TiraspolUEFA Europa League | 7 dec. 2017 | 5 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 85 | Czechia1–2ScotlandUEFA Nations League | 7 sep. 2020 | 6 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
Vem han möter
Visste du att…
Mest varnade klubben
Cambuur har fått 2.83 gula kort per match av honom — 17 på 6 matcher.
Flest straffar emot sig
VVV har fått 4 straffar emot sig på 7 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.23 gånger fler gula kort av honom — 1.61 hemma mot 1.98 borta, på 364 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 7 matcher med två eller fler röda kort — av 364 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
23 av 364 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 6 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 22 % av matcherna — 79 av 356 med straffdata.
Korten kommer sent
49 % av hans kort delas ut efter timmen — 663 av 1360. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- M. Hilgers8på 16 matcher
- B. Linssen7på 25 matcher
- D. Dumfries6på 19 matcher
- K. Taylor6på 16 matcher
- R. Bazoer6på 15 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- B. Martins Indi2på 11 matcher
- D. Doekhi2på 9 matcher
- N. Viergever1på 28 matcher
- J. Clasie1på 23 matcher
- J. Veerman1på 23 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- J. Toornstra364 gula
- G. Til332 gula
- S. Berghuis293 gula
- N. Viergever283 gula, 1 rött
- L. de Jong282 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- B. Linssen3på 25 matcher
- J. Teze3på 18 matcher
- K. Taylor3på 16 matcher
- R. Bazoer3på 15 matcher
- C. Kum3på 14 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- D. Dumfries40på 18 matcher
- D. de Wit40på 18 matcher
- B. Linssen38på 20 matcher
- G. Til34på 26 matcher
- M. Seuntjens34på 19 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- L. de Jong36på 26 matcher
- H. Ziyech31på 19 matcher
- D. Dumfries29på 18 matcher
- S. Haller29på 17 matcher
- F. Midtsjø29på 17 matcher
Senaste matcherna
15 av 378| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | Eredivisie | Excelsior–Sparta Rotterdam | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | Eredivisie | Fortuna Sittard–AZ Alkmaar | 0–2 | 1 | 1 | 0 | Öppna |
| 18 aug. 2026 | UEFA Champions League | Dinamo Zagreb–Viking | 2–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 aug. 2026 | Eredivisie | Willem II–NEC Nijmegen | 1–4 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 4 aug. 2026 | UEFA Champions League | Sparta Praha–Olympique Lyonnais | 2–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 2 aug. 2026 | Super Cup | PSV Eindhoven–AZ Alkmaar | 0–4 | 5 | 1 | 1 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Eredivisie | Telstar–Heracles | 3–0 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Eredivisie | Volendam–Heerenveen | 0–2 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Eredivisie | NAC Breda–Ajax | 0–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 apr. 2026 | Eredivisie | NEC Nijmegen–Feyenoord | 1–1 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Eredivisie | PSV Eindhoven–Utrecht | 4–3 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 mars 2026 | Eredivisie | Feyenoord–Excelsior | 2–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 mars 2026 | UEFA Champions League | Atletico Madrid–Tottenham | 5–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Eredivisie | Groningen–Ajax | 3–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 mars 2026 | KNVB Beker | NEC Nijmegen–PSV Eindhoven | 3–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |