Sandro Scharer
Schweiz · 265 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 228 av 265 matcher (86 %), frisparkar i 238 och straffar i 182. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som S. Schärer (168), Sandro Scharer, Switzerland (68), S. Scharer (16) och Sandro Schärer, Switzerland (13).
Domaren i siffror
4.44 kort per match — 3 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 38 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
19 av 165 matcher var toppmöten
Han får 1,9 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| BSC Young Boys3–3FC Basel 1893Super League | 29 aug. 2026 | 5 | Öppna |
| Al-Hilal Saudi FC3–1Al-Ittihad FCPro League | 21 sep. 2024 | 3 | Öppna |
| FC Lugano0–1Servette FCSuper League | 8 okt. 2023 | 2 | Öppna |
| BSC Young Boys6–1Servette FCSuper League | 22 apr. 2023 | 3 | Öppna |
| FC Lugano1–4BSC Young BoysSuper League | 19 okt. 2022 | 8 | Öppna |
| Al-Nassr1–3Al-Ittihad FCPro League | 18 sep. 2021 | 7 | Öppna |
| FC Basel 18931–1BSC Young BoysSuper League | 29 aug. 2021 | 9 | Öppna |
| FC Basel 18935–0Servette FCSuper League | 18 apr. 2021 | 3 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Europa League | 2 | 0 | — | — |
| 2015/16 | Bundesliga | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 2 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Super League | 14 | 12 | 41 | 3.42 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2017/18 | Ligue 1 | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2017/18 | Super League | 18 | 16 | 53 | 3.31 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2018/19 | Super League | 14 | 10 | 40 | 4.00 |
| 2018 | Friendly | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Super League | 21 | 19 | 102 | 5.37 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2020/21 | Super League | 17 | 17 | 67 | 3.94 |
| 2020/21 | Schweizer Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2020 | UEFA Nations League | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 18 | 4.50 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 6 | 4 | 19 | 4.75 |
| 2021/22 | Super League | 19 | 19 | 94 | 4.95 |
| 2021/22 | Schweizer Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | Pro League | 4 | 4 | 27 | 6.75 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 20 | 3.33 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2022/23 | Super League | 11 | 11 | 67 | 6.09 |
| 2022/23 | Schweizer Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Pro League | 4 | 4 | 17 | 4.25 |
| 2022/22 | King's Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2023/24 | Super League | 12 | 11 | 41 | 3.73 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 24 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 20 | 5.00 |
| 2024/25 | Super League | 12 | 11 | 35 | 3.18 |
| 2024/25 | Schweizer Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024/25 | Pro League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024 | UEFA Super Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | Euro | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 6 | 5 | 17 | 3.40 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2025/26 | Super League | 10 | 10 | 47 | 4.70 |
| 2025/26 | Schweizer Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2026/27 | Super League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
Rekord och milstolpar
sökt i 228 matcher med data · 30 svitar bröts av en lucka
sökt i 228 matcher med data · 27 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenIF Elfsborg–Lahti
- 2016Första gula kortet (första kända)Sturm Graz–SV Mattersburg
- 2016Första röda kortet (första kända)FC Thun–Lausanne
- 2016Första straffen (första kända)Nice–FC Krasnodar
- 201850:e matchenVorskla–Qarabag
- 2020100:e matchenGent–1899 Hoffenheim
- 2024200:e matchenFC Winterthur–Yverdon Sport
- 2026Senaste matchenBSC Young Boys–FC Basel 1893
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Manchester United5–4LyonUEFA Europa League | 17 apr. 2025 | 8 | 1 | 2 | 31 | Öppna |
| 91 | FC Sion1–1FC ZurichSuper League | 20 feb. 2022 | 11 | 1 | 1 | 33 | Öppna |
| 89 | BSC Young Boys1–2FC ThunSuper League | 8 mars 2026 | 8 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 88 | FC Basel 18933–2FC ST. GallenSuper League | 1 okt. 2022 | 10 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 86 | Scotland2–1Republic of IrelandUEFA Nations League | 24 sep. 2022 | 8 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 86 | Romania3–1KazakhstanFIFA World Cup qualification | 5 okt. 2017 | 7 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 85 | Al Taawon2–1Al-HazmPro League | 7 jan. 2022 | 5 | 1 | 1 | 38 | Öppna |
| 84 | FC Sion2–2FC ZurichSuper League | 22 nov. 2020 | 6 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
| 81 | FC ST. Gallen3–2FC LuganoSuper League | 25 aug. 2019 | 7 | 1 | 1 | 27 | Öppna |
| 81 | Stade Lausanne-Ouchy2–2LausanneSuper League | 21 okt. 2023 | 8 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
När korten kommer
1 013 kort i 228 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 30:e minuten (median 27), räknat på de 225 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Al-Ittihad FC har fått 2.80 gula kort per match av honom — 14 på 5 matcher.
Flest utvisningar
FC Winterthur har fått 2 röda kort av honom på 6 matcher.
Flest straffar för sig
Al-Ittihad FC har fått 2 straffar tilldömda på 5 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 228 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
3 av 228 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 30 % av matcherna — 55 av 182 med straffdata.
Korten kommer sent
50 % av hans kort delas ut efter timmen — 505 av 1013. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- O. Custodio8på 14 matcher
- Baltazar Costa7på 9 matcher
- C. Zesiger6på 17 matcher
- L. Görtler6på 16 matcher
- Jordi Quintillà6på 16 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- O. Custodio2på 14 matcher
- F. Frei1på 20 matcher
- M. Kryeziu1på 14 matcher
- M. Elia1på 12 matcher
- M. Bottani1på 11 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Y. Brecher251 gult
- A. Marchesano234 gula
- C. Fassnacht215 gula
- F. Frei204 gula, 1 rött
- C. Zesiger176 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- S. Rouiller4på 14 matcher
- C. Zesiger3på 17 matcher
- O. Custodio3på 14 matcher
- Jordi Quintillà2på 16 matcher
- P. Schürpf2på 15 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- C. Fassnacht28på 15 matcher
- J. Guillemenot27på 14 matcher
- C. Zesiger24på 16 matcher
- Jordi Quintillà22på 14 matcher
- Joël Monteiro22på 8 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- L. Görtler33på 16 matcher
- F. Lustenberger31på 15 matcher
- P. Kasami29på 10 matcher
- A. Marchesano27på 18 matcher
- B. Džemaili24på 6 matcher
Senaste matcherna
15 av 265| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | Super League | BSC Young Boys–FC Basel 1893 | 3–3 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | Super League | FC Luzern–Lausanne | 1–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 aug. 2026 | UEFA Champions League | Celtic–Lask Linz | 3–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Super League | BSC Young Boys–FC Basel 1893 | 3–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 apr. 2026 | UEFA Champions League | Paris Saint Germain–Bayern München | 5–4 | 3 | 0 | 2 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | Schweizer Cup | Stade Lausanne-Ouchy–Grasshoppers | 2–0 | — | — | — | Öppna |
| 9 apr. 2026 | UEFA Europa League | Bologna–Aston Villa | 1–3 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 mars 2026 | UEFA Champions League | Sporting CP–Bodo/Glimt | 5–0 | 7 | 0 | 1 | Öppna |
| 8 mars 2026 | Super League | BSC Young Boys–FC Thun | 1–2 | 8 | 0 | 1 | Öppna |
| 3 mars 2026 | Super League | FC Winterthur–Servette FC | 1–1 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 19 feb. 2026 | UEFA Europa League | Fenerbahçe–Nottingham Forest | 0–3 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 feb. 2026 | Super League | FC Luzern–Grasshoppers | 4–3 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 21 jan. 2026 | UEFA Champions League | Qarabag–Eintracht Frankfurt | 3–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 14 jan. 2026 | Super League | Servette FC–Lausanne | 0–1 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 31 dec. 2025 | Pro League | Al Shabab–Al-Qadisiyah FC | 2–3 | 5 | 0 | 2 | Öppna |