Sander van der Eijk
Nederländerna · 137 matcher · 2019–2026
Kort är kända i 130 av 137 matcher (95 %), frisparkar i 130 och straffar i 128. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som S. van der Eijk (113) och Sander van der Eijk, Netherlands (24).
Domaren i siffror
3.59 kort per match — 7 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 73 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Visar 66 % fler röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
2 av 106 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018/19 | Eredivisie | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2019/20 | Eredivisie | 7 | 7 | 21 | 3.00 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 2 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020/21 | Eredivisie | 10 | 10 | 34 | 3.40 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Eredivisie | 12 | 12 | 48 | 4.00 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | Eredivisie | 14 | 14 | 41 | 2.93 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | Eredivisie | 18 | 18 | 66 | 3.67 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Eredivisie | 18 | 18 | 58 | 3.22 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 3 | 3 | 6 | 2.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 18 | 4.50 |
| 2025/26 | Eredivisie | 21 | 21 | 74 | 3.52 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 4 | 4 | 12 | 3.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2026/27 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2026 | Friendly | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 130 matcher med data · 5 svitar bröts av en lucka
sökt i 130 matcher med data · 6 svitar bröts av en lucka
- 2019Första matchenHeracles–Willem II
- 2019Första gula kortetHeracles–Willem II
- 2019Första straffen (första kända)ADO Den Haag–Heerenveen
- 2020Första röda kortet (första kända)Heracles–ADO Den Haag
- 202350:e matchenRKC Waalwijk–Groningen
- 2025100:e matchenNAC Breda–Willem II
- 2026Senaste matchenBrighton–Tromso
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Heracles1–1GroningenEredivisie | 28 jan. 2025 | 6 | 1 | 1 | 32 | Öppna |
| 89 | Heracles0–2TwenteEredivisie | 18 jan. 2026 | 6 | 1 | 1 | 26 | Öppna |
| 89 | Twente1–0CambuurEredivisie | 6 mars 2022 | 6 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 86 | Fortuna Sittard0–0AjaxEredivisie | 3 sep. 2023 | 5 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 78 | Ferencvarosi TC1–1PlzenUEFA Europa League | 25 sep. 2025 | 6 | 1 | 0 | 38 | Öppna |
| 77 | NEC Nijmegen2–0PEC ZwolleEredivisie | 20 aug. 2021 | 7 | 1 | 0 | 30 | Öppna |
| 77 | NEC Nijmegen2–1AZ AlkmaarEredivisie | 28 sep. 2025 | 7 | 1 | 0 | 30 | Öppna |
| 77 | Feyenoord2–0NAC BredaEredivisie | 22 sep. 2024 | 4 | 0 | 1 | 25 | Öppna |
| 76 | NEC Nijmegen1–3VitesseEredivisie | 1 okt. 2023 | 7 | 0 | 0 | 30 | Öppna |
| 73 | PEC Zwolle1–2CambuurEredivisie | 6 nov. 2021 | 9 | 0 | 0 | 25 | Öppna |
När korten kommer
467 kort i 130 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 38:e minuten (median 39), räknat på de 126 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
ADO Den Haag har fått 3.40 gula kort per match av honom — 17 på 5 matcher.
Flest straffar för sig
Sparta Rotterdam har fått 5 straffar tilldömda på 14 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Cambuur har fått 2 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 5 matcher med två eller fler röda kort — av 130 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
4 av 130 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 3 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 20 % av matcherna — 25 av 128 med straffdata.
Korten kommer sent
49 % av hans kort delas ut efter timmen — 227 av 467. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- B. van Rooij4på 15 matcher
- O. Braude4på 9 matcher
- J. Kramer3på 11 matcher
- J. Clasie3på 9 matcher
- S. Berghuis3på 9 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- J. Kramer1på 11 matcher
- S. Kersten1på 11 matcher
- A. Verschueren1på 11 matcher
- D. Proper1på 11 matcher
- S. El Karouani1på 10 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- B. van Rooij154 gula
- P. Clement132 gula
- S. Mijnans131 gult
- J. Kramer113 gula, 1 rött
- S. Kersten112 gula, 1 rött
Fick matchens första gula
flest gånger
- O. Braude3på 9 matcher
- R. Thomas2på 5 matcher
- P. van Amersfoort2på 3 matcher
- B. van Rooij1på 15 matcher
- J. Kramer1på 11 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- V. van Crooij15på 10 matcher
- R. van Wolfswinkel15på 8 matcher
- C. Verdonk15på 8 matcher
- M. Kramer15på 5 matcher
- B. van Rooij14på 14 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- V. Pavlidis22på 9 matcher
- M. Deijl20på 8 matcher
- B. van Rooij17på 14 matcher
- P. Clement14på 10 matcher
- K. Hlynsson14på 7 matcher
Senaste matcherna
15 av 137| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 27 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | Brighton–Tromso | 4–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 23 aug. 2026 | Eredivisie | GO Ahead Eagles–ADO Den Haag | 3–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 13 aug. 2026 | UEFA Europa League | Heart Of Midlothian–Benfica | 1–1 | — | — | — | Öppna |
| 9 aug. 2026 | Eredivisie | Sparta Rotterdam–Feyenoord | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2026 | Eredivisie | NEC Nijmegen–GO Ahead Eagles | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 maj 2026 | Eredivisie | NAC Breda–Heerenveen | 2–0 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Eredivisie | AZ Alkmaar–Twente | 2–2 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 26 apr. 2026 | Eredivisie | Excelsior–Utrecht | 5–0 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Eredivisie | Ajax–Twente | 1–2 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 mars 2026 | Friendly | Austria–South Korea | 1–0 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 mars 2026 | UEFA Europa Conference League | Shakhtar Donetsk–Lech Poznan | 1–2 | 3 | 1 | 1 | Öppna |
| 14 mars 2026 | Eredivisie | Heerenveen–Telstar | 3–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Eredivisie | PSV Eindhoven–AZ Alkmaar | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 mars 2026 | Eredivisie | PEC Zwolle–Ajax | 0–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 feb. 2026 | Eredivisie | Feyenoord–Telstar | 2–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |