Raphael Claus
Brasilien · 355 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 334 av 355 matcher (94 %), frisparkar i 344 och straffar i 332. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som Raphael Claus, Brazil (172), Raphael Claus (163) och R. Claus (21).
Domaren i siffror
4.38 kort per match — 13 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 13 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 15 % färre kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 13 % färre gula och röda kort än snittet i samma ligor.
- Blåser 11 % färre frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
28 av 250 matcher var toppmöten
Han får 2,1 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Fluminense0–0BahiaSerie A | 30 juli 2026 | — | Öppna |
| Fluminense1–2FlamengoSerie A | 12 apr. 2026 | 6 | Öppna |
| Fortaleza EC2–1JuventudeSerie B | 4 apr. 2026 | 3 | Öppna |
| Al-Qadisiyah FC2–2Al-Hilal Saudi FCPro League | 29 jan. 2026 | 6 | Öppna |
| Flamengo1–0FluminenseSerie A | 21 juli 2025 | 4 | Öppna |
| Atletico Paranaense0–1CoritibaSerie B | 28 juni 2025 | 1 | Öppna |
| Flamengo0–2BotafogoSerie A | 28 apr. 2024 | 5 | Öppna |
| Shabab Al Ahli Dubai0–3Al AinPro League | 26 nov. 2023 | 3 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | Serie A | 18 | 17 | 100 | 5.88 |
| 2016 | Serie A | 16 | 15 | 54 | 3.60 |
| 2017 | Serie A | 18 | 18 | 97 | 5.39 |
| 2017 | Copa Do Brasil | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2018 | Serie A | 23 | 22 | 103 | 4.68 |
| 2018 | Copa Do Brasil | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2019 | CONMEBOL Sudamericana | 4 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2019 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 3 | 17 | 5.67 |
| 2019 | Serie A | 17 | 17 | 58 | 3.41 |
| 2019 | Serie B | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2019 | Copa Do Brasil | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2019 | Copa América | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020/21 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2020/21 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 3 | 5 | 1.67 |
| 2020/21 | Serie A | 20 | 13 | 42 | 3.23 |
| 2020/21 | Serie B | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2020/21 | Copa Do Brasil | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2020 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2021 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2021 | Serie A | 14 | 14 | 51 | 3.64 |
| 2021 | Serie B | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2021 | Copa Do Brasil | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021/22 | Pro League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021 | Copa América | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2022 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022 | CONMEBOL Libertadores | 5 | 5 | 25 | 5.00 |
| 2022 | Serie A | 24 | 24 | 120 | 5.00 |
| 2022 | Serie B | 6 | 6 | 28 | 4.67 |
| 2022 | Copa Do Brasil | 5 | 5 | 22 | 4.40 |
| 2022 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2022 | World Cup | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2023 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2023 | CONMEBOL Libertadores | 7 | 6 | 23 | 3.83 |
| 2023 | Serie A | 27 | 26 | 116 | 4.46 |
| 2023 | Copa Do Brasil | 6 | 5 | 21 | 4.20 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2023 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2024 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 4 | 24 | 6.00 |
| 2024 | Serie A | 18 | 18 | 79 | 4.39 |
| 2024 | Copa Do Brasil | 5 | 5 | 16 | 3.20 |
| 2024 | Copa América | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2024 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2025 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2025 | CONMEBOL Libertadores | 6 | 6 | 23 | 3.83 |
| 2025 | Serie A | 22 | 22 | 88 | 4.00 |
| 2025 | Serie B | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2025 | Copa Do Brasil | 5 | 5 | 10 | 2.00 |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2025/26 | Presidents Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2026 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026 | CONMEBOL Libertadores | 5 | 5 | 23 | 4.60 |
| 2026 | Serie A | 13 | 11 | 48 | 4.36 |
| 2026 | Serie B | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026 | Copa Do Brasil | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2026 | World Cup | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 334 matcher med data · 18 svitar bröts av en lucka
sökt i 334 matcher med data · 19 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenPonte Preta–Sao Paulo
- 2015Första gula kortetPonte Preta–Sao Paulo
- 2015Första röda kortetInternacional–Atletico-MG
- 2015Första straffen (första kända)Internacional–Atletico Paranaense
- 201750:e matchenVasco DA Gama–Coritiba
- 2019100:e matchenPalmeiras–Sao Paulo
- 2022200:e matchenFlamengo–Fluminense
- 2025300:e matchenSport Recife–Cruzeiro
- 2026Senaste matchenVitoria–Bahia
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | River Plate2–0Boca JuniorsCONMEBOL Libertadores | 2 okt. 2019 | 7 | 1 | 1 | 44 | Öppna |
| 90 | Sao Paulo3–2SantosSerie A | 10 aug. 2019 | 7 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 88 | Palmeiras5–0Sao PauloSerie A | 26 okt. 2023 | 7 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 88 | Vitoria1–2FlamengoSerie A | 11 feb. 2026 | 7 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 87 | Flamengo0–2VitoriaSerie A | 6 aug. 2017 | 6 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 86 | Deportivo Pereira1–1Colo ColoCONMEBOL Libertadores | 6 apr. 2023 | 8 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 84 | Palmeiras5–1RB BragantinoSerie A | 16 okt. 2025 | 6 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 83 | Ceara1–3BotafogoSerie A | 18 apr. 2022 | 5 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 80 | Fluminense2–1InternacionalSerie A | 16 aug. 2020 | 4 | 0 | 2 | 37 | Öppna |
| 79 | Cerro Porteno0–1OlimpiaCONMEBOL Libertadores | 26 maj 2022 | 6 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
När korten kommer
1 464 kort i 334 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 32:e minuten (median 28), räknat på de 320 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest straffar emot sig
Club Nacional har fått 2 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 11 matcher med två eller fler röda kort — av 334 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
14 av 334 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 4 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 26 % av matcherna — 87 av 332 med straffdata.
Korten kommer sent
48 % av hans kort delas ut efter timmen — 699 av 1464. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Bruno Henrique9på 24 matcher
- Gabriel Barbosa8på 30 matcher
- Zé Rafael8på 18 matcher
- Samuel Xavier7på 29 matcher
- Allan7på 23 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Edílson Mendes Guimarães2på 9 matcher
- David Braz2på 9 matcher
- Everton1på 30 matcher
- Gabriel Barbosa1på 30 matcher
- Samuel Xavier1på 29 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- G. de Arrascaeta39inga kort
- Fábio382 gula
- Éverton Ribeiro32inga kort
- Gabriel Barbosa308 gula, 1 rött
- Everton301 gult, 1 rött
Fick matchens första gula
flest gånger
- Bruno Henrique3på 24 matcher
- Fabrício Bruno2på 26 matcher
- PH Ganso2på 22 matcher
- Zé Rafael2på 18 matcher
- Renê2på 17 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- Bruno Henrique37på 22 matcher
- Samuel Xavier34på 23 matcher
- Zé Rafael34på 16 matcher
- R. Saravia30på 15 matcher
- Éverton Ribeiro29på 29 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- G. de Arrascaeta62på 37 matcher
- Éverton Ribeiro57på 29 matcher
- Hulk47på 16 matcher
- Marinho46på 20 matcher
- Bruno Henrique43på 22 matcher
Senaste matcherna
15 av 355| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 aug. 2026 | Serie A | Vitoria–Bahia | 0–2 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 aug. 2026 | CONMEBOL Libertadores | Estudiantes L.P.–U. Catolica | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 aug. 2026 | Serie A | RB Bragantino–Corinthians | 0–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 2 aug. 2026 | Copa Do Brasil | Chapecoense-sc–Cruzeiro | 0–0 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 30 juli 2026 | Serie A | Fluminense–Bahia | 0–0 | — | — | 0 | Öppna |
| 1 juli 2026 | World Cup | USA–Bosnia-Herzegovina | 2–0 | — | — | 0 | Öppna |
| 21 juni 2026 | World Cup | Spain–Saudi Arabia | 4–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 maj 2026 | CONMEBOL Libertadores | Independiente del Valle–Rosario Central | 1–0 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 maj 2026 | Presidents Cup | Al-Jazira–Al Ain | 1–4 | — | — | — | Öppna |
| 15 maj 2026 | Copa Do Brasil | Vitoria–Flamengo | 2–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 maj 2026 | Serie A | Vasco DA Gama–Atletico Paranaense | 1–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 maj 2026 | CONMEBOL Libertadores | Deportes Tolima–Club Nacional | 3–0 | 5 | 0 | 2 | Öppna |
| 2 maj 2026 | Serie A | Palmeiras–Santos | 1–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 26 apr. 2026 | Serie A | Sao Paulo–Mirassol | 1–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 apr. 2026 | Serie A | Cruzeiro–Gremio | 2–0 | 7 | 0 | 0 | Öppna |