Piero Maza
Chile · 218 matcher · 2018–2026
- Matcher
- 2182018–2026
- Kort/match
- 5.921 202 på 203 matcher
- Gula/röda
- 1 117/851 202 på 203 matcher
- Straffar
- 8585 på 201 matcher
- Säsonger
- 92018–2026
Källan skriver honom som P. Maza (131) och Piero Maza, Chile (87).
Hur dömer han?
Domaren i siffror
5.92 kort per match — 12 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 86 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Dömer 32 % fler straffar än snittet i samma ligor.
- Delar ut 18 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 12 % fler gula och röda kort än snittet i samma ligor.
När korten kommer
1 202 kort i 203 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 28:e minuten (median 25), räknat på de 201 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Vad han sätts på
Toppmötena
9 av 127 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Deportes Iquique3–0Universidad de ChilePrimera División | 29 sep. 2024 | 9 | Öppna |
| Deportes Iquique0–3Colo ColoPrimera División | 25 maj 2024 | 2 | Öppna |
| Huachipato2–1CobresalPrimera División | 29 jan. 2023 | 7 | Öppna |
| Unión Española3–2Union La CaleraPrimera División | 14 nov. 2020 | — | Öppna |
| Palestino1–2Universidad CatólicaPrimera División | 20 apr. 2019 | 3 | Öppna |
| Colo Colo2–3Universidad CatólicaPrimera División | 17 mars 2019 | 6 | Öppna |
| Unión Española1–1Universidad CatólicaPrimera División | 1 sep. 2018 | 9 | Öppna |
| Unión Española3–2Colo ColoPrimera División | 19 maj 2018 | 9 | Öppna |
Har han förändrats?
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | Primera División | 24 | 24 | 162 | 6.75 |
| 2019 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2019 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 4 | 14 | 3.50 |
| 2019 | Primera División | 14 | 14 | 78 | 5.57 |
| 2019/20 | Copa Chile | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | CONMEBOL Sudamericana | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2020/21 | CONMEBOL Libertadores | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2020/21 | Primera División | 7 | 5 | 26 | 5.20 |
| 2020 | Copa Chile | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2021 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2021 | CONMEBOL Libertadores | 3 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2021 | Primera División | 9 | 9 | 57 | 6.33 |
| 2021/22 | Pro League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2022 | CONMEBOL Sudamericana | 7 | 7 | 46 | 6.57 |
| 2022 | CONMEBOL Libertadores | 5 | 5 | 26 | 5.20 |
| 2022 | Primera División | 18 | 16 | 85 | 5.31 |
| 2022 | Copa Chile | 3 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2022 | CONMEBOL–UEFA Cup of Champions | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023 | CONMEBOL Sudamericana | 4 | 4 | 23 | 5.75 |
| 2023 | CONMEBOL Libertadores | 4 | 4 | 22 | 5.50 |
| 2023 | Primera División | 14 | 14 | 82 | 5.86 |
| 2023 | Copa Chile | 3 | 0 | — | — |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2023 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2024 | CONMEBOL Sudamericana | 4 | 4 | 26 | 6.50 |
| 2024 | CONMEBOL Libertadores | 6 | 6 | 39 | 6.50 |
| 2024 | Primera División | 11 | 11 | 65 | 5.91 |
| 2024/24 | King's Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024 | Copa América | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2024 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 16 | 5.33 |
| 2025 | CONMEBOL Sudamericana | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2025 | CONMEBOL Libertadores | 11 | 11 | 45 | 4.09 |
| 2025 | Primera División | 16 | 16 | 102 | 6.38 |
| 2025 | Copa Chile | 1 | 0 | — | — |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2026 | CONMEBOL Sudamericana | 4 | 4 | 16 | 4.00 |
| 2026 | CONMEBOL Libertadores | 8 | 7 | 26 | 3.71 |
| 2026 | Primera División | 11 | 10 | 53 | 5.30 |
Rekord och milstolpar
sökt i 203 matcher med data · 14 svitar bröts av en lucka
sökt i 203 matcher med data · 9 svitar bröts av en lucka
- 2018Första matchenUniversidad de Chile–Unión Española
- 2018Första gula kortetUniversidad de Chile–Unión Española
- 2018Första straffenUniversidad de Chile–Unión Española
- 2018Första röda kortetA. Italiano–Deportes Temuco
- 202050:e matchenCoquimbo Unido–Huachipato
- 2022100:e matchenUnion La Calera–Colo Colo
- 2026200:e matchenPalestino–Cobresal
- 2026Senaste matchenD. La Serena–Cobresal
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | Universidad de Chile2–1Colo ColoPrimera División | 12 juli 2025 | 9 | 2 | 3 | 31 | Öppna |
| 91 | Universidad de Concepcion3–1Universidad de ChilePrimera División | 23 sep. 2018 | 10 | 1 | 1 | 35 | Öppna |
| 87 | Universidad Católica1–3D. La SerenaPrimera División | 25 maj 2025 | 7 | 0 | 2 | 36 | Öppna |
| 86 | Universidad de Chile2–2A. ItalianoPrimera División | 21 okt. 2020 | 8 | 2 | 1 | 29 | Öppna |
| 84 | San Luis2–4HuachipatoPrimera División | 29 sep. 2018 | 8 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 83 | Barcelona3–1Velez SarsfieldCONMEBOL Libertadores | 22 juli 2021 | 8 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 83 | General Caballero JLM2–1Sol de AméricaCONMEBOL Sudamericana | 15 mars 2022 | 8 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 79 | Universidad de Chile1–2Unión EspañolaPrimera División | 4 feb. 2018 | 7 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 78 | Paraguay2–1VenezuelaFIFA World Cup qualification | 15 okt. 2024 | 8 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 77 | A. Italiano1–1Deportes TemucoPrimera División | 20 feb. 2018 | 10 | 2 | 0 | 38 | Öppna |
Vem han möter
Visste du att…
Flest utvisningar
A. Italiano har fått 7 röda kort av honom på 12 matcher.
Flest straffar emot sig
Deportes Copiapo har fått 4 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.17 gånger fler gula kort av honom — 2.54 hemma mot 2.97 borta, på 203 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 16 matcher med två eller fler röda kort — av 203 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
2 av 203 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 34 % av matcherna — 68 av 201 med straffdata.
Korten kommer sent
51 % av hans kort delas ut efter timmen — 613 av 1202. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- M. Zaldivia7på 18 matcher
- C. Munder6på 13 matcher
- J. Benítez6på 12 matcher
- L. Aued6på 10 matcher
- J. Miño6på 6 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- N. Guerra2på 15 matcher
- M. Díaz2på 7 matcher
- L. Soza2på 3 matcher
- M. Zaldivia1på 18 matcher
- T. Figueroa1på 16 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- M. Zaldivia187 gula, 1 rött
- I. Poblete182 gula
- S. Sáez163 gula
- T. Figueroa162 gula, 1 rött
- N. Guerra155 gula, 2 röda
Fick matchens första gula
flest gånger
- M. Dávila2på 13 matcher
- J. Benítez2på 12 matcher
- J. Altamirano2på 12 matcher
- M. Collao2på 12 matcher
- A. Camargo2på 9 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- J. Benítez32på 12 matcher
- T. Figueroa27på 14 matcher
- I. Poblete26på 17 matcher
- N. Orellana21på 12 matcher
- P. Rubio20på 10 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- M. Rodríguez28på 10 matcher
- J. Abrigo27på 8 matcher
- P. Aránguiz26på 10 matcher
- G. Castellani24på 9 matcher
- C. Cuevas22på 7 matcher
Senaste matcherna
15 av 218| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 aug. 2026 | Primera División | D. La Serena–Cobresal | 3–3 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 16 aug. 2026 | Primera División | Everton de Vina–A. Italiano | 1–1 | — | — | — | Öppna |
| 12 aug. 2026 | CONMEBOL Sudamericana | Boca Juniors–Deportivo Recoleta | 3–1 | 4 | 2 | 0 | Öppna |
| 10 aug. 2026 | Primera División | Universidad de Chile–Palestino | 2–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 31 juli 2026 | CONMEBOL Sudamericana | Gremio–Bolívar | 0–1 | 4 | 3 | 0 | Öppna |
| 23 juli 2026 | CONMEBOL Sudamericana | Independiente Medellin–Vasco DA Gama | 2–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 juni 2026 | Primera División | Universidad de Chile–O'Higgins | 2–0 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 29 maj 2026 | CONMEBOL Libertadores | Cerro Porteño–Sporting Cristal | 2–0 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 maj 2026 | CONMEBOL Libertadores | Penarol–Corinthians | 1–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 maj 2026 | Primera División | Concepción–Everton de Vina | 0–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 8 maj 2026 | CONMEBOL Libertadores | Junior–Cerro Porteño | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 30 apr. 2026 | CONMEBOL Libertadores | Estudiantes L.P.–Flamengo | 1–1 | — | — | 0 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Primera División | A. Italiano–Deportes Limache | 2–2 | 4 | 1 | 1 | Öppna |
| 17 apr. 2026 | CONMEBOL Libertadores | Palmeiras–Sporting Cristal | 2–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 10 apr. 2026 | CONMEBOL Libertadores | Platense–Corinthians | 0–2 | 1 | 1 | 0 | Öppna |