- Matcher
- 2532018–2026
- Kort/match
- 4.17913 på 219 matcher
- Gula/röda
- 876/37913 på 219 matcher
- Straffar
- 3737 på 218 matcher
- Säsonger
- 92018–2026
Källan skriver honom som M. Donohue (209) och Matt Donohue, England (44).
Hur dömer han?
Domaren i siffror
4.17 kort per match — 11 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 83 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Matchernas utfall
Resultat i matcherna domaren dömt. Visar ingen orsak eller partiskhet.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Streckad ring = mitten (percentil 50).
Skala 0–100 · ligajusterad percentil. Talen vid varje mått är domarens snitt per match.
- Visar 42 % fler röda kort än snittet i samma ligor.
- Delar ut 16 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 11 % fler gula och röda kort än snittet i samma ligor.
När korten kommer
913 kort i 219 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 38:e minuten (median 34), räknat på de 208 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda· antal kort per matchkvart · skala 0–329
Vad han sätts på
Toppmötena
14 av 232 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Middlesbrough2–4CoventryChampionship | 25 nov. 2025 | 0 | Öppna |
| Middlesbrough2–1IpswichChampionship | 17 okt. 2025 | 4 | Öppna |
| Sunderland2–1Sheffield UtdChampionship | 1 jan. 2025 | 5 | Öppna |
| Leeds1–2SouthamptonChampionship | 4 maj 2024 | 7 | Öppna |
| Norwich1–0IpswichChampionship | 6 apr. 2024 | 1 | Öppna |
| Leeds1–0NorwichChampionship | 24 jan. 2024 | 3 | Öppna |
| Leeds1–1West BromChampionship | 18 aug. 2023 | 9 | Öppna |
| Sunderland1–2Sheffield UtdChampionship | 15 mars 2023 | 7 | Öppna |
Domarteamet
Bygger på 5 av hans 253 matcher — de vi känner funktionärerna för.
Arbetat mest med
- Wade Smith3
- Steve Meredith2
Har han förändrats?
Utveckling
Gula kort per match · skala 0–4.74 · streck = för lite data
23 % fler gula kort per match än under den tidiga delen av karriären.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018/19 | League One | 11 | 0 | — | — |
| 2018/19 | League Two | 15 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2019/20 | Championship | 21 | 21 | 83 | 3.95 |
| 2019/20 | League One | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2019/20 | League Two | 3 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | League Cup | 3 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2020/21 | Championship | 25 | 25 | 72 | 2.88 |
| 2020/21 | League Two | 3 | 3 | 4 | 1.33 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Championship | 30 | 30 | 132 | 4.40 |
| 2021/22 | League One | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2021/22 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | Championship | 30 | 30 | 123 | 4.10 |
| 2022/23 | League One | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | League Two | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022/23 | FA Cup | 3 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2023/24 | Premier League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2023/24 | Championship | 30 | 30 | 134 | 4.47 |
| 2023/24 | League One | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2023/24 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2024/25 | Championship | 24 | 24 | 101 | 4.21 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | Premier League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2025/26 | Championship | 25 | 25 | 103 | 4.12 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2026/27 | Championship | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 219 matcher med data · 9 svitar bröts av en lucka
sökt i 219 matcher med data · 7 svitar bröts av en lucka
- 2018Första matchenColchester–Port Vale
- 2018Första gula kortet (första kända)Metropolitan Police–Newport County
- 2018Första röda kortet (första kända)Metropolitan Police–Newport County
- 2019Första straffen (första kända)Barnsley–Charlton
- 202050:e matchenHull City–Fulham
- 2021100:e matchenQPR–Luton
- 2024200:e matchenWatford–Middlesbrough
- 2026Senaste matchenBurnley–Middlesbrough
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | Luton2–4FulhamPremier League | 19 maj 2024 | 9 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 94 | Barnsley2–2CharltonChampionship | 17 aug. 2019 | 7 | 0 | 1 | 36 | Öppna |
| 94 | Oxford United1–1CharltonChampionship | 14 mars 2026 | 7 | 0 | 2 | 31 | Öppna |
| 93 | Swansea2–3BournemouthLeague Cup | 29 aug. 2023 | 7 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 92 | Stoke City0–2PrestonChampionship | 2 sep. 2023 | 7 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 88 | Blackpool2–3MillwallChampionship | 28 apr. 2023 | 6 | 0 | 2 | 28 | Öppna |
| 83 | Wolves0–2BrentfordPremier League | 20 dec. 2025 | 6 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 83 | Cardiff2–1WycombeChampionship | 24 apr. 2021 | 4 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 80 | Bristol Rovers1–1StevenageLeague One | 24 okt. 2023 | 10 | 0 | 0 | 38 | Öppna |
| 80 | Swansea2–2MiddlesbroughChampionship | 6 apr. 2026 | 6 | 0 | 3 | 25 | Öppna |
Vem han möter
Visste du att…
Flest utvisningar
Preston har fått 5 röda kort av honom på 16 matcher.
Flest straffar för sig
Charlton har fått 3 straffar tilldömda på 6 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Brentford har fått 2 straffar emot sig på 7 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 219 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
11 av 219 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 5 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 15 % av matcherna — 32 av 218 med straffdata.
Korten kommer sent
56 % av hans kort delas ut efter timmen — 507 av 913. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- A. Yiadom6på 8 matcher
- K. Pedersen6på 7 matcher
- L. Travis5på 15 matcher
- R. Manning5på 15 matcher
- G. Saville5på 13 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- W. Vaulks1på 14 matcher
- J. Molumby1på 12 matcher
- B. Bannan1på 12 matcher
- S. Dieng1på 12 matcher
- F. Woodman1på 11 matcher
Flest matcher
med den här domaren
Fick matchens första gula
flest gånger
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- L. Travis26på 14 matcher
- I. Šunjić24på 10 matcher
- M. Smith21på 11 matcher
- G. Hamer21på 12 matcher
- D. Lenihan20på 14 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. Knight30på 12 matcher
- R. Manning28på 14 matcher
- P. McNair25på 10 matcher
- S. Thomas22på 15 matcher
- A. Rinomhota21på 10 matcher
Senaste matcherna
15 av 253| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 sep. 2026 | Championship | Burnley–Middlesbrough | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 16 aug. 2026 | Championship | Watford–Southampton | 2–1 | 9 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 aug. 2026 | League Cup | QPR–Millwall | 1–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Championship | West Brom–Ipswich | 0–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 apr. 2026 | Championship | Oxford United–Wrexham | 0–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 apr. 2026 | Championship | Coventry–Sheffield Wednesday | 0–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 6 apr. 2026 | Championship | Swansea–Middlesbrough | 2–2 | 6 | 0 | 3 | Öppna |
| 14 mars 2026 | Championship | Oxford United–Charlton | 1–1 | 7 | 0 | 2 | Öppna |
| 10 mars 2026 | Championship | Millwall–Derby | 1–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Championship | Bristol City–Coventry | 0–2 | 6 | 2 | 0 | Öppna |
| 4 mars 2026 | Premier League | Fulham–West Ham | 0–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 feb. 2026 | Championship | Blackburn–Bristol City | 1–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 feb. 2026 | FA Cup | Manchester City–Salford City | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 jan. 2026 | Championship | Portsmouth–West Brom | 3–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 jan. 2026 | Championship | Wrexham–Leicester | 1–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |