Martin Van den Kerkhof
Nederländerna · 170 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 164 av 170 matcher (96 %), frisparkar i 153 och straffar i 165. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som M. van den Kerkhof (105) och Martin Van den Kerkhof, Netherlands (66).
Domaren i siffror
2.90 kort per match — 10 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 18 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 31 % färre kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 10 % färre gula och röda kort än snittet i samma ligor.
- Blåser 6 % färre frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
0 av 155 matcher var toppmöten
Han har inte dömt ett enda toppmöte på 155 matcher. En jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle gett ungefär 10.
Utveckling
21 % färre gula kort per match än under den tidiga delen av karriären.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Eredivisie | 15 | 13 | 42 | 3.23 |
| 2016/17 | Eredivisie | 13 | 13 | 42 | 3.23 |
| 2017/18 | Eredivisie | 10 | 10 | 25 | 2.50 |
| 2018/19 | Eredivisie | 12 | 12 | 36 | 3.00 |
| 2018/19 | Pro League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2019/20 | Eredivisie | 9 | 9 | 34 | 3.78 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2020/21 | Eredivisie | 13 | 13 | 33 | 2.54 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021/22 | Eredivisie | 18 | 18 | 46 | 2.56 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 4 | 4 | 10 | 2.50 |
| 2022/23 | Eredivisie | 18 | 18 | 46 | 2.56 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2023/24 | Eredivisie | 16 | 16 | 42 | 2.63 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2024/25 | Eredivisie | 14 | 14 | 31 | 2.21 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | Eredivisie | 14 | 13 | 29 | 2.23 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2026/27 | Eredivisie | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 164 matcher med data · 4 svitar bröts av en lucka
sökt i 164 matcher med data · 5 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenExcelsior–AZ Alkmaar
- 2015Första gula kortetExcelsior–AZ Alkmaar
- 2015Första straffenRoda–Excelsior
- 2016Första röda kortet (första kända)GO Ahead Eagles–Twente
- 201950:e matchenEmmen–Heerenveen
- 2022100:e matchenTwente–Fortuna Sittard
- 2026Senaste matchenFortuna Sittard–Cambuur
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 94 | Al-Fateh1–0Al ShababPro League | 9 feb. 2019 | 5 | 1 | 1 | 35 | Öppna |
| 91 | NEC Nijmegen0–1Sparta RotterdamEredivisie | 25 feb. 2017 | 5 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 87 | Heracles4–1HeerenveenEredivisie | 1 apr. 2017 | 4 | 1 | 1 | 25 | Öppna |
| 85 | Fortuna Sittard1–1PEC ZwolleEredivisie | 6 mars 2020 | 4 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 84 | Heracles2–1GroningenEredivisie | 4 nov. 2017 | 3 | 0 | 2 | 31 | Öppna |
| 83 | Twente1–0NAC BredaEredivisie | 29 sep. 2024 | 4 | 0 | 1 | 25 | Öppna |
| 80 | NAC Breda0–2PEC ZwolleEredivisie | 21 okt. 2017 | 4 | 0 | 1 | 23 | Öppna |
| 79 | De Graafschap1–2PSV EindhovenKNVB Beker | 16 dec. 2020 | 3 | 0 | 1 | 26 | Öppna |
| 78 | Al-Fateh1–2Al ShababPro League | 24 aug. 2019 | 2 | 0 | 2 | 32 | Öppna |
| 77 | Utrecht0–1FeyenoordEredivisie | 8 feb. 2026 | 7 | 1 | 0 | 26 | Öppna |
När korten kommer
475 kort i 164 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 44:e minuten (median 43), räknat på de 154 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Almere City FC har fått 3 röda kort av honom på 5 matcher.
Flest straffar för sig
GO Ahead Eagles har fått 2 straffar tilldömda på 6 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Roda har fått 2 straffar emot sig på 5 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.31 gånger fler gula kort av honom — 1.18 hemma mot 1.54 borta, på 164 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 1 matcher med två eller fler röda kort — av 164 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
10 av 164 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 6 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 19 % av matcherna — 31 av 165 med straffdata.
Korten kommer sent
53 % av hans kort delas ut efter timmen — 250 av 475. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- M. te Wierik7på 21 matcher
- R. Pröpper5på 18 matcher
- V. van Crooij5på 14 matcher
- M. de Wit4på 7 matcher
- D. Warmerdam3på 13 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- B. Linssen1på 15 matcher
- J. van Overeem1på 13 matcher
- S. Bakari1på 12 matcher
- A. Meijers1på 12 matcher
- C. Verdonk1på 11 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- M. te Wierik217 gula
- R. Pröpper185 gula
- S. Padt16inga kort
- B. Linssen152 gula, 1 rött
- V. van Crooij145 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- M. te Wierik4på 21 matcher
- R. Pröpper3på 18 matcher
- B. Linssen2på 15 matcher
- T. Ouwejan2på 8 matcher
- M. van der Maarel2på 8 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- M. te Wierik28på 20 matcher
- B. Linssen23på 11 matcher
- R. Zerrouki23på 11 matcher
- R. Pröpper18på 16 matcher
- M. Seuntjens18på 11 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- B. Kuwas27på 9 matcher
- T. Suslov19på 9 matcher
- J. Bacuna18på 9 matcher
- K. Peterson17på 10 matcher
- Y. Namli17på 10 matcher
Senaste matcherna
15 av 170| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 aug. 2026 | Eredivisie | Fortuna Sittard–Cambuur | 3–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Eredivisie | GO Ahead Eagles–PSV Eindhoven | 1–4 | 0 | 0 | 1 | Öppna |
| 11 apr. 2026 | Eredivisie | Heracles–Ajax | 0–3 | — | — | 0 | Öppna |
| 22 mars 2026 | Eredivisie | NEC Nijmegen–Heerenveen | 2–2 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 mars 2026 | Eredivisie | Sparta Rotterdam–PEC Zwolle | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 feb. 2026 | Eredivisie | Fortuna Sittard–Excelsior | 2–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 8 feb. 2026 | Eredivisie | Utrecht–Feyenoord | 0–1 | 7 | 1 | 0 | Öppna |
| 3 feb. 2026 | KNVB Beker | AZ Alkmaar–Twente | 2–1 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 jan. 2026 | Eredivisie | NEC Nijmegen–PEC Zwolle | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 jan. 2026 | KNVB Beker | Sparta Rotterdam–Volendam | 1–2 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 dec. 2025 | Eredivisie | Heracles–Heerenveen | 0–3 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 16 dec. 2025 | KNVB Beker | Hoek–Telstar | 1–4 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 30 nov. 2025 | Eredivisie | PSV Eindhoven–Volendam | 3–0 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 nov. 2025 | Eredivisie | Telstar–Excelsior | 2–2 | 2 | 0 | 3 | Öppna |
| 28 okt. 2025 | KNVB Beker | Helmond Sport–PEC Zwolle | 1–4 | 2 | 0 | 0 | Öppna |