Julian Weinberger
Österrike · 210 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 180 av 210 matcher (86 %), frisparkar i 174 och straffar i 179. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som J. Weinberger (143) och Julian Weinberger, Austria (67).
Domaren i siffror
4.42 kort per match — 1 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 53 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
14 av 160 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Sturm Graz1–1Red Bull SalzburgBundesliga | 20 mars 2026 | 9 | Öppna |
| Red Bull Salzburg3–0Lask LinzBundesliga | 23 aug. 2025 | 4 | Öppna |
| Sturm Graz4–2Red Bull SalzburgBundesliga | 9 maj 2025 | 1 | Öppna |
| Al-Qadisiyah FC2–1Al-Hilal Saudi FCPro League | 27 jan. 2025 | 3 | Öppna |
| Sturm Graz5–0Red Bull SalzburgBundesliga | 6 okt. 2024 | 3 | Öppna |
| Lask Linz2–2Sturm GrazBundesliga | 12 maj 2024 | 3 | Öppna |
| Sturm Graz2–2Red Bull SalzburgBundesliga | 16 sep. 2023 | 9 | Öppna |
| Lask Linz0–1Red Bull SalzburgBundesliga | 14 maj 2023 | 2 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Bundesliga | 13 | 13 | 46 | 3.54 |
| 2016/17 | Bundesliga | 14 | 12 | 58 | 4.83 |
| 2017/18 | Bundesliga | 13 | 13 | 48 | 3.69 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | Bundesliga | 13 | 13 | 66 | 5.08 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Bundesliga | 13 | 12 | 50 | 4.17 |
| 2020/21 | Bundesliga | 14 | 14 | 52 | 3.71 |
| 2020/21 | Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2020 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021/22 | Bundesliga | 12 | 12 | 56 | 4.67 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021 | Friendly | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2022/23 | Super League 1 | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2022/23 | Bundesliga | 13 | 13 | 51 | 3.92 |
| 2022/23 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 4 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2022 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | Bundesliga | 16 | 16 | 86 | 5.38 |
| 2023/24 | Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2024/25 | Bundesliga | 17 | 17 | 70 | 4.12 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024/25 | 1. Division | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 15 | 7.50 |
| 2024 | Friendly | 2 | 0 | — | — |
| 2024 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2025/26 | Bundesliga | 15 | 15 | 52 | 3.47 |
| 2025/26 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2025 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026/27 | Bundesliga | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2026 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 180 matcher med data · 27 svitar bröts av en lucka
sökt i 180 matcher med data · 21 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenSturm Graz–Grödig
- 2015Första gula kortetSturm Graz–Grödig
- 2015Första röda kortetSturm Graz–Grödig
- 2016Första straffen (första kända)Red Bull Salzburg–Wolfsberger AC
- 201850:e matchenLask Linz–TSV Hartberg
- 2021100:e matchenSturm Graz–Admira Wacker
- 2026200:e matchenSturm Graz–Red Bull Salzburg
- 2026Senaste matchenAjax–FC Sion
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91 | Anderlecht2–1Ferencvarosi TCUEFA Europa League | 25 sep. 2024 | 9 | 1 | 1 | 37 | Öppna |
| 91 | SV Mattersburg1–2Admira WackerBundesliga | 8 dec. 2019 | 8 | 0 | 1 | 41 | Öppna |
| 90 | SCR Altach0–2SV MattersburgBundesliga | 29 sep. 2019 | 6 | 2 | 1 | 38 | Öppna |
| 88 | Red Bull Salzburg3–1Sturm GrazBundesliga | 4 apr. 2021 | 7 | 0 | 1 | 40 | Öppna |
| 87 | Lask Linz3–0Wolfsberger ACBundesliga | 5 maj 2019 | 9 | 2 | 1 | 32 | Öppna |
| 85 | Lithuania2–2BelarusUEFA Nations League | 11 okt. 2020 | 6 | 0 | 1 | 45 | Öppna |
| 84 | Sturm Graz0–2Lask LinzBundesliga | 21 juni 2020 | 4 | 2 | 1 | 38 | Öppna |
| 81 | Admira Wacker3–1RiedBundesliga | 3 okt. 2020 | 4 | 0 | 2 | 41 | Öppna |
| 80 | Ried2–2Red Bull SalzburgBundesliga | 30 okt. 2021 | 8 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 80 | Ried1–1Lask LinzBundesliga | 18 feb. 2023 | 7 | 1 | 1 | 29 | Öppna |
När korten kommer
796 kort i 180 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 36:e minuten (median 33), räknat på de 173 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
SCR Altach har fått 6 röda kort av honom på 26 matcher.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.30 gånger fler gula kort av honom — 1.82 hemma mot 2.37 borta, på 180 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 5 matcher med två eller fler röda kort — av 180 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
7 av 180 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 4 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 27 % av matcherna — 48 av 179 med straffdata.
Korten kommer sent
53 % av hans kort delas ut efter timmen — 425 av 796. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- L. Jäger6på 20 matcher
- J. Gorenc Stankovič6på 16 matcher
- T. Mahrer5på 19 matcher
- S. Sprangler5på 9 matcher
- M. Huber5på 9 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- S. Horvath1på 22 matcher
- M. Lackner1på 21 matcher
- D. Baumgartner1på 20 matcher
- N. Rnić1på 16 matcher
- F. Luckeneder1på 16 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- C. Wernitznig30inga kort
- S. Hierländer253 gula
- S. Horvath224 gula, 1 rött
- F. Flecker224 gula
- A. Leitner221 gult
Fick matchens första gula
flest gånger
- M. Huber3på 9 matcher
- Boris Hüttenbrenner3på 9 matcher
- J. Heil2på 17 matcher
- M. Potzmann2på 14 matcher
- G. Wüthrich2på 12 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- F. Flecker38på 16 matcher
- C. Wernitznig34på 27 matcher
- R. Kerschbaum29på 12 matcher
- M. Pink28på 19 matcher
- D. Offenbacher28på 13 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- S. Hierländer48på 22 matcher
- O. Kiteishvili40på 17 matcher
- J. Gorenc Stankovič35på 16 matcher
- R. Ranftl35på 11 matcher
- T. Röcher33på 11 matcher
Senaste matcherna
15 av 210| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 27 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | Ajax–FC Sion | 5–3 | — | — | 0 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | Bundesliga | Sturm Graz–Austria Lustenau | 1–1 | 6 | 1 | 1 | Öppna |
| 13 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | FC ST. Gallen–Sheriff Tiraspol | 5–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 aug. 2026 | Bundesliga | TSV Hartberg–Sturm Graz | 0–2 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 16 maj 2026 | Bundesliga | FC BW Linz–Grazer AK | 0–3 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 maj 2026 | Bundesliga | Rapid Vienna–Austria Vienna | 0–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 maj 2026 | Cup | Lask Linz–SCR Altach | 4–2 | — | — | — | Öppna |
| 19 apr. 2026 | Bundesliga | TSV Hartberg–Rapid Vienna | 2–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 apr. 2026 | Bundesliga | Wolfsberger AC–Ried | 0–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 26 mars 2026 | Friendly | Georgia–Israel | 2–2 | 2 | 0 | — | Öppna |
| 20 mars 2026 | Bundesliga | Sturm Graz–Red Bull Salzburg | 1–1 | 8 | 1 | 0 | Öppna |
| 8 mars 2026 | Bundesliga | TSV Hartberg–FC BW Linz | 1–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 feb. 2026 | Bundesliga | WSG Wattens–Ried | 1–1 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 feb. 2026 | Cup | SCR Altach–Sturm Graz | 3–1 | — | — | — | Öppna |
| 7 dec. 2025 | Bundesliga | Sturm Graz–Grazer AK | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |