John Busby
England · 293 matcher · 2016–2026
Kort är kända i 229 av 293 matcher (78 %), frisparkar i 233 och straffar i 218. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som J. Busby (208) och John Busby, England (86).
Domaren i siffror
3.65 kort per match — 3 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 39 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
16 av 273 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Coventry1–2SunderlandChampionship | 9 maj 2025 | 4 | Öppna |
| Bristol City1–2Sheffield UtdChampionship | 5 nov. 2024 | 3 | Öppna |
| Derby3–0BarnsleyLeague One | 11 nov. 2023 | 3 | Öppna |
| Norwich2–3LeedsChampionship | 21 okt. 2023 | 5 | Öppna |
| Middlesbrough1–1CoventryChampionship | 8 maj 2023 | 4 | Öppna |
| Sheffield Wednesday1–0PlymouthLeague One | 4 feb. 2023 | 4 | Öppna |
| Coventry0–1BurnleyChampionship | 8 okt. 2022 | 4 | Öppna |
| Exeter City1–2NorthamptonLeague Two | 7 dec. 2021 | 4 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | League One | 13 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2016/17 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | League One | 17 | 2 | 1 | 0.50 |
| 2017/18 | League Two | 10 | 5 | 11 | 2.20 |
| 2018/19 | League One | 17 | 0 | — | — |
| 2018/19 | League Two | 11 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2018/19 | FA Cup | 2 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | League One | 16 | 16 | 59 | 3.69 |
| 2019/20 | League Two | 8 | 7 | 32 | 4.57 |
| 2019/20 | FA Cup | 3 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2019/20 | League Cup | 3 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2020/21 | Championship | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2020/21 | League One | 17 | 17 | 57 | 3.35 |
| 2020/21 | League Two | 10 | 10 | 25 | 2.50 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | League Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2021/22 | Championship | 19 | 19 | 79 | 4.16 |
| 2021/22 | League One | 5 | 5 | 15 | 3.00 |
| 2021/22 | League Two | 8 | 8 | 25 | 3.13 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | Championship | 26 | 26 | 98 | 3.77 |
| 2022/23 | League One | 6 | 6 | 24 | 4.00 |
| 2022/23 | League Two | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | Championship | 23 | 23 | 91 | 3.96 |
| 2023/24 | League One | 4 | 4 | 17 | 4.25 |
| 2023/24 | League Two | 5 | 5 | 15 | 3.00 |
| 2024/25 | Championship | 28 | 28 | 89 | 3.18 |
| 2024/25 | League One | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2025/26 | Championship | 20 | 20 | 82 | 4.10 |
| 2025/26 | League One | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2025/26 | League Two | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2025/26 | FA Cup | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | League Cup | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2026/27 | Championship | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 229 matcher med data · 8 svitar bröts av en lucka
sökt i 229 matcher med data · 6 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenShrewsbury–Scunthorpe United
- 2017Första gula kortet (första kända)Swindon Town–Millwall
- 2017Första röda kortet (första kända)Sheffield Utd–Chesterfield
- 201850:e matchenGillingham–Southend
- 2019Första straffen (första kända)Tranmere–Wycombe
- 2020100:e matchenGillingham–AFC Wimbledon
- 2023200:e matchenStoke City–Rotherham
- 2026Senaste matchenCardiff–Sheffield Utd
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 96 | Forest Green0–2Scunthorpe UnitedLeague Two | 7 dec. 2019 | 8 | 1 | 1 | 37 | Öppna |
| 94 | Barnsley1–0CoventryChampionship | 14 aug. 2021 | 10 | 0 | 1 | 30 | Öppna |
| 94 | Peterborough3–3LincolnLeague One | 1 maj 2021 | 6 | 0 | 2 | 33 | Öppna |
| 87 | Peterborough1–3Hull CityLeague One | 9 mars 2021 | 4 | 1 | 1 | 32 | Öppna |
| 86 | Blackburn1–3SunderlandChampionship | 20 sep. 2023 | 8 | 0 | 1 | 25 | Öppna |
| 85 | West Brom1–2SunderlandChampionship | 23 apr. 2023 | 6 | 0 | 1 | 26 | Öppna |
| 85 | QPR6–1PortsmouthChampionship | 21 mars 2026 | 6 | 0 | 1 | 26 | Öppna |
| 83 | Crawley Town1–1WalsallLeague Two | 13 feb. 2024 | 6 | 0 | 1 | 25 | Öppna |
| 83 | Bristol City1–1IpswichChampionship | 30 sep. 2025 | 6 | 0 | 1 | 25 | Öppna |
| 82 | Tranmere0–2WycombeLeague One | 17 nov. 2019 | 4 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
När korten kommer
836 kort i 229 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 38:e minuten (median 33), räknat på de 220 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Derby har fått 3.17 gula kort per match av honom — 19 på 6 matcher.
Flest straffar för sig
Northampton har fått 2 straffar tilldömda på 6 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Peterborough har fått 3 straffar emot sig på 6 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.16 gånger fler gula kort av honom — 1.63 hemma mot 1.90 borta, på 229 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 1 matcher med två eller fler röda kort — av 229 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
9 av 229 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 4 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 16 % av matcherna — 34 av 218 med straffdata.
Korten kommer sent
52 % av hans kort delas ut efter timmen — 431 av 836. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- B. Whiteman4på 17 matcher
- C. Pring4på 9 matcher
- W. Burns4på 9 matcher
- A. McCann4på 9 matcher
- K. McFadzean4på 8 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- C. Ogilvie1på 10 matcher
- R. Dickie1på 9 matcher
- T. Kaminski1på 6 matcher
- B. Pearson1på 6 matcher
- S. O'Keefe1på 5 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- B. Whiteman174 gula
- B. Cabango153 gula
- Z. Vyner152 gula
- R. Wintle142 gula
- M. Grimes142 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- R. McCrorie3på 3 matcher
- C. Ogilvie2på 10 matcher
- C. Doyle2på 10 matcher
- S. McLoughlin2på 8 matcher
- S. Finley2på 7 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- A. Mehmeti20på 12 matcher
- H. Hackney19på 8 matcher
- J. Pigott19på 5 matcher
- B. Whiteman17på 15 matcher
- W. Keane16på 9 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- C. O'Hare32på 12 matcher
- O. Cooper26på 8 matcher
- C. Ogilvie23på 9 matcher
- E. Adams20på 6 matcher
- Ronald19på 8 matcher
Senaste matcherna
15 av 293| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | Championship | Cardiff–Sheffield Utd | 2–2 | 4 | 0 | 1 | Öppna |
| 25 aug. 2026 | League Cup | Stoke City–Hull City | 1–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 22 aug. 2026 | Championship | Wrexham–Watford | 1–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 apr. 2026 | Championship | QPR–Derby | 2–3 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | Championship | Watford–Sheffield Utd | 0–2 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 apr. 2026 | Championship | Charlton–Preston | 1–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 apr. 2026 | Championship | Birmingham–Blackburn | 0–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 apr. 2026 | League Two | Newport County–Crawley Town | 0–2 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 mars 2026 | Championship | QPR–Portsmouth | 6–1 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Championship | Ipswich–Leicester | 1–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 feb. 2026 | Championship | Sheffield Utd–Coventry | 1–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 feb. 2026 | Championship | Southampton–Charlton | 1–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 feb. 2026 | Championship | Birmingham–Leicester | 2–1 | 2 | 1 | 0 | Öppna |
| 31 jan. 2026 | Championship | Ipswich–Preston | 1–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 17 jan. 2026 | Championship | Sheffield Wednesday–Portsmouth | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |