John Beaton
Skottland · 282 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 185 av 282 matcher (66 %), frisparkar i 184 och straffar i 161. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som J. Beaton (205), John Beaton, Scotland (77) och John Beaton (1).
Domaren i siffror
4.35 kort per match — 6 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 69 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
Toppmötena
11 av 168 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Heart Of Midlothian2–1RangersPremiership | 4 maj 2026 | 3 | Öppna |
| Rangers2–2CelticPremiership | 1 mars 2026 | 3 | Öppna |
| Hibernian3–3RangersPremiership | 5 jan. 2025 | 2 | Öppna |
| Celtic3–0RangersPremiership | 1 sep. 2024 | 9 | Öppna |
| Rangers3–3CelticPremiership | 7 apr. 2024 | 4 | Öppna |
| Rangers2–1Heart Of MidlothianPremiership | 29 okt. 2023 | 6 | Öppna |
| Rangers1–0AberdeenPremiership | 7 maj 2023 | 3 | Öppna |
| Celtic1–1RangersPremiership | 1 maj 2022 | 7 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2016/17 | Premiership | 12 | 4 | 26 | 6.50 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 17 | 4.25 |
| 2017/18 | Premiership | 11 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2018/19 | Premiership | 17 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2018 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2019/20 | Premiership | 16 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2019/20 | FA Cup | 3 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2019 | League Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 19 | 6.33 |
| 2020/21 | Premiership | 22 | 22 | 82 | 3.73 |
| 2020/21 | FA Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2020 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2021/22 | Premiership | 19 | 19 | 75 | 3.95 |
| 2021/22 | FA Cup | 5 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021 | League Cup | 4 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 0 | — | — |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2022/23 | Premiership | 20 | 20 | 90 | 4.50 |
| 2022/23 | FA Cup | 3 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2023/24 | Premiership | 21 | 20 | 71 | 3.55 |
| 2023/24 | FA Cup | 3 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2023 | League Cup | 5 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 24 | 6.00 |
| 2024/25 | Premiership | 22 | 21 | 84 | 4.00 |
| 2024/25 | FA Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2024 | League Cup | 5 | 0 | — | — |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 4 | 3 | 22 | 7.33 |
| 2024 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2025/26 | Premiership | 18 | 18 | 71 | 3.94 |
| 2025/26 | FA Cup | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2026/27 | Premiership | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2026 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
Rekord och milstolpar
sökt i 185 matcher med data · 49 svitar bröts av en lucka
sökt i 185 matcher med data · 45 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenMlada Boleslav–Stromsgodset
- 2015Första gula kortet (första kända)Dinamo Minsk–Villarreal
- 2015Första straffen (första kända)Dinamo Minsk–Villarreal
- 2015Första röda kortet (första kända)Bordeaux–Rubin
- 201850:e matchenAberdeen–Heart Of Midlothian
- 2020100:e matchenCeltic–Heart Of Midlothian
- 2024200:e matchenMotherwell–Alloa Athletic
- 2026Senaste matchenDundee–Hibernian
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 93 | Fiorentina3–1PanathinaikosUEFA Europa Conference League | 13 mars 2025 | 8 | 1 | 1 | 45 | Öppna |
| 87 | Czechia3–2UkraineUEFA Nations League | 10 sep. 2024 | 7 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 85 | ST Johnstone0–1HibernianPremiership | 23 aug. 2020 | 6 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 83 | AZ Alkmaar3–1FenerbahçeUEFA Europa League | 7 nov. 2024 | 8 | 0 | 1 | 27 | Öppna |
| 82 | Aberdeen2–1RangersPremiership | 30 okt. 2024 | 8 | 0 | 1 | 26 | Öppna |
| 82 | Dundee Utd1–3Ross CountyPremiership | 13 maj 2023 | 7 | 0 | 1 | 28 | Öppna |
| 80 | Rangers3–3CelticPremiership | 7 apr. 2024 | 4 | 0 | 2 | 33 | Öppna |
| 77 | Livingston1–2RangersPremiership | 28 sep. 2025 | 5 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 76 | Maccabi Tel Aviv1–0QarabagUEFA Europa League | 22 okt. 2020 | 8 | 0 | 0 | 46 | Öppna |
| 76 | Livingston0–3CelticPremiership | 23 sep. 2023 | 7 | 1 | 1 | 23 | Öppna |
När korten kommer
805 kort i 185 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 36:e minuten (median 34), räknat på de 181 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Ross County har fått 5 röda kort av honom på 11 matcher.
Flest straffar för sig
Celtic har fått 9 straffar tilldömda på 24 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.16 gånger fler gula kort av honom — 1.93 hemma mot 2.23 borta, på 185 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 3 matcher med två eller fler röda kort — av 185 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
4 av 185 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 30 % av matcherna — 48 av 161 med straffdata.
Korten kommer sent
55 % av hans kort delas ut efter timmen — 442 av 805. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- L. Ferguson6på 8 matcher
- C. McGregor5på 22 matcher
- N. Devlin5på 19 matcher
- C. Slattery5på 11 matcher
- A. Halliday5på 10 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- C. McGregor1på 22 matcher
- M. O'Hara1på 16 matcher
- L. Gordon1på 15 matcher
- A. Gogić1på 15 matcher
- R. Lamie1på 13 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- C. McGregor225 gula, 1 rött
- J. Tavernier223 gula
- L. Shankland214 gula
- A. Forrest212 gula
- N. Devlin195 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- L. Shankland3på 21 matcher
- R. Strain3på 13 matcher
- C. McGregor2på 22 matcher
- C. Devlin2på 15 matcher
- A. Gogić2på 15 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- L. Shankland25på 17 matcher
- J. Newell25på 13 matcher
- C. Slattery23på 11 matcher
- J. Holt22på 15 matcher
- D. Maeda21på 16 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- J. McGrath34på 14 matcher
- C. Devlin31på 14 matcher
- M. Boyle28på 17 matcher
- N. Devlin26på 17 matcher
- L. Polworth26på 12 matcher
Senaste matcherna
15 av 282| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 aug. 2026 | Premiership | Dundee–Hibernian | 1–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 16 aug. 2026 | League Cup | Rangers–ST Mirren | 5–1 | — | — | — | Öppna |
| 2 aug. 2026 | Premiership | ST Johnstone–Kilmarnock | 4–3 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 13 maj 2026 | Premiership | Motherwell–Celtic | 2–3 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 4 maj 2026 | Premiership | Heart Of Midlothian–Rangers | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | FA Cup | Dunfermline–Falkirk | 0–0 | — | — | — | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Premiership | Rangers–Dundee Utd | 4–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 mars 2026 | Premiership | Celtic–Motherwell | 3–1 | 6 | 1 | 1 | Öppna |
| 1 mars 2026 | Premiership | Rangers–Celtic | 2–2 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 21 feb. 2026 | Premiership | Dundee Utd–Kilmarnock | 1–1 | 4 | 1 | 1 | Öppna |
| 18 feb. 2026 | FA Cup | Aberdeen–Motherwell | 2–0 | 5 | 3 | — | Öppna |
| 14 jan. 2026 | Premiership | Falkirk–Celtic | 0–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 jan. 2026 | Premiership | Falkirk–Aberdeen | 1–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 27 dec. 2025 | Premiership | Hibernian–Heart Of Midlothian | 3–2 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 dec. 2025 | Premiership | Dundee Utd–Celtic | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |