Istvan Kovacs
Romania · 142 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 130 av 142 matcher (92 %), frisparkar i 127 och straffar i 118. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som I. Kovacs (78), Istvan Kovacs, Romania (40), I. Kovács (23) och István Kovács (1).
Domaren i siffror
5.25 kort per match — 24 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 98 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 35 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Visar 31 % fler röda kort än snittet i samma ligor.
- Delar ut 24 % fler gula och röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
Han har dömt 4 toppmöten. Andelen prövas inte — det kräver minst 50 matcher i ligasäsonger med en fullständig tabell, och där under säger en andel mer om slumpen än om domaren.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Al-Nassr1–2Al-Qadisiyah FCPro League | 8 jan. 2026 | 8 | Öppna |
| Al Wahda FC0–3Al AinPro League | 10 mars 2023 | — | Öppna |
| Al Shabab1–5Al-Hilal Saudi FCPro League | 7 maj 2021 | 8 | Öppna |
| Al Wehda Club1–0Al-NassrPro League | 24 nov. 2019 | 6 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2016 | FIFA World Cup qualification | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 17 | 4.25 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 5 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2018 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2019/20 | Pro League | 4 | 4 | 25 | 6.25 |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2020/21 | Pro League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2020 | UEFA Nations League | 3 | 3 | 13 | 4.33 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 28 | 4.67 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2021/22 | Pro League | 4 | 4 | 29 | 7.25 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021 | Euro | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 4 | 4 | 21 | 5.25 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 5 | 5 | 26 | 5.20 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2022 | FIFA Club World Cup | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2022/23 | Pro League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Pro League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
| 2022 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 8 | 8 | 47 | 5.88 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 15 | 7.50 |
| 2023/24 | Pro League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2023 | Gulf Cup | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2023 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 9 | 9 | 30 | 3.33 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | Pro League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2024 | Euro | 2 | 2 | 24 | 12.00 |
| 2024 | Gulf Cup | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2024 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 9 | 9 | 41 | 4.56 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2025 | FIFA Club World Cup | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2025/26 | Pro League | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2025/26 | Pro League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2025 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2025 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2026/27 | UEFA Champions League | 2 | 2 | 13 | 6.50 |
| 2026 | Super League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2026 | World Cup | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2026 | World Cup 2026 Qualifying= | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 130 matcher med data · 8 svitar bröts av en lucka
sökt i 130 matcher med data · 8 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenKoper–Vikingur Reykjavik
- 2015Första gula kortet (första kända)Qəbələ–FC Krasnodar
- 2016Första straffen (första kända)Anderlecht–Saint Etienne
- 2018Första röda kortet (första kända)Valencia–BSC Young Boys
- 202150:e matchenZorya Luhansk–Rapid Vienna
- 2024100:e matchenAl-Hilal Saudi FC–Damac
- 2026Senaste matchenAl Khaleej Saihat–Al-Hilal Saudi FC
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91 | Flamengo2–3Al-Hilal Saudi FCFIFA Club World Cup | 7 feb. 2023 | 10 | 1 | 2 | 30 | Öppna |
| 90 | AS Roma3–4BolognaUEFA Europa League | 19 mars 2026 | 7 | 0 | 2 | 48 | Öppna |
| 88 | Netherlands2–4CroatiaUEFA Nations League | 14 juni 2023 | 7 | 0 | 2 | 38 | Öppna |
| 87 | Sevilla1–2LilleUEFA Champions League | 2 nov. 2021 | 11 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 86 | Al-Fateh2–3Al-RaedPro League | 8 jan. 2022 | 7 | 1 | 2 | 30 | Öppna |
| 82 | Paris Saint Germain5–0GalatasarayUEFA Champions League | 11 dec. 2019 | 7 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
| 81 | Al-Ahli Jeddah1–0Al Khaleej SaihatPro League | 29 dec. 2023 | 6 | 0 | 1 | 42 | Öppna |
| 75 | Al-Nassr1–2Al-Qadisiyah FCPro League | 8 jan. 2026 | 8 | 0 | 1 | 26 | Öppna |
| 74 | Valencia3–1BSC Young BoysUEFA Champions League | 7 nov. 2018 | 8 | 1 | 0 | 39 | Öppna |
| 73 | Dinamo Zagreb3–0PlzenUEFA Europa League | 21 feb. 2019 | 8 | 1 | 0 | 35 | Öppna |
När korten kommer
682 kort i 130 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 34:e minuten (median 32), räknat på de 128 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Atletico Madrid har fått 3.83 gula kort per match av honom — 23 på 6 matcher.
Flest utvisningar
Atletico Madrid har fått 1 röda kort av honom på 6 matcher.
Flest straffar för sig
Al-Hilal Saudi FC har fått 3 straffar tilldömda på 6 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
AS Roma har fått 2 straffar emot sig på 6 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 2 matcher med två eller fler röda kort — av 130 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
2 av 130 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 30 % av matcherna — 35 av 118 med straffdata.
Korten kommer sent
56 % av hans kort delas ut efter timmen — 380 av 682. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Fabián Ruiz5på 7 matcher
- G. Mancini4på 7 matcher
- Marquinhos3på 8 matcher
- A. Hakimi3på 7 matcher
- Koke3på 6 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- O. Dembélé1på 6 matcher
- G. Kondogbia1på 5 matcher
- S. Sanogo1på 3 matcher
- T. Chorý1på 2 matcher
- A. Zambo Anguissa1på 2 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- J. Oblak10inga kort
- Marquinhos83 gula
- A. Griezmann81 gult
- Kylian Mbappé81 gult
- Fabián Ruiz75 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- Vinícius Júnior3på 5 matcher
- R. Karsdorp2på 5 matcher
- E. Džeko2på 5 matcher
- T. Delaney2på 3 matcher
- Hermoso2på 3 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- G. Mancini16på 7 matcher
- D. Dumfries15på 6 matcher
- Ali Abdullah Hazzazi15på 4 matcher
- M. Škriniar11på 7 matcher
- A. Čerin10på 4 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- R. Christie13på 3 matcher
- Kylian Mbappé12på 7 matcher
- D. Malen12på 5 matcher
- Dani Olmo12på 2 matcher
- Lautaro Martínez11på 5 matcher
Senaste matcherna
15 av 142| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 28 aug. 2026 | Pro League | Al Khaleej Saihat–Al-Hilal Saudi FC | 1–5 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 25 aug. 2026 | UEFA Champions League | Sabah FA–Hapoel Beer Sheva | 5–2 | 7 | 2 | 0 | Öppna |
| 11 aug. 2026 | UEFA Champions League | Bodo/Glimt–Union St. Gilloise | 3–2 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 1 aug. 2026 | Super League | Chengdu Better City–Wuhan Three Towns | 1–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 27 juni 2026 | World Cup | Jordan–Argentina | 1–3 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 20 juni 2026 | World Cup | Tunisia–Japan | 0–4 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 apr. 2026 | UEFA Champions League | Barcelona–Atletico Madrid | 0–2 | 5 | 1 | 0 | Öppna |
| 26 mars 2026 | World Cup 2026 Qualifying= | Wales–Bosnia-Herzegovina | 1–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 mars 2026 | UEFA Europa League | AS Roma–Bologna | 3–4 | 7 | 0 | 2 | Öppna |
| 25 feb. 2026 | UEFA Champions League | Paris Saint Germain–Monaco | 2–2 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 13 feb. 2026 | Pro League | Al-Hilal Saudi FC–Al-Ettifaq | 2–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 28 jan. 2026 | UEFA Champions League | Borussia Dortmund–Inter | 0–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 21 jan. 2026 | UEFA Champions League | Galatasaray–Atletico Madrid | 1–1 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 8 jan. 2026 | Pro League | Al-Nassr–Al-Qadisiyah FC | 1–2 | 8 | 0 | 1 | Öppna |
| 2 jan. 2026 | Pro League | Al Ain–Sharjah FC | 1–0 | 10 | 1 | 0 | Öppna |