H. Meler
167 matcher · 2014–2025
Kort är kända i 147 av 167 matcher (88 %), frisparkar i 149 och straffar i 139. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Domaren i siffror
5.05 kort per match — 8 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 76 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Visar 40 % fler röda kort än snittet i samma ligor.
- Delar ut 37 % fler kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Dömer 22 % fler straffar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
17 av 104 matcher var toppmöten
Han får 2,9 gånger så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| AEK Athens FC0–2Olympiakos PiraeusSuper League 1 | 27 apr. 2025 | 6 | Öppna |
| Galatasaray3–2SamsunsporSüper Lig | 10 nov. 2024 | 7 | Öppna |
| Kocaelispor2–1Fatih Karagümrük1. Lig | 2 nov. 2024 | 6 | Öppna |
| Trabzonspor2–3FenerbahçeSüper Lig | 17 mars 2024 | 9 | Öppna |
| Galatasaray1–0BaşakşehirSüper Lig | 8 maj 2023 | 3 | Öppna |
| Fenerbahçe2–4BeşiktaşSüper Lig | 2 apr. 2023 | 9 | Öppna |
| Fenerbahçe0–3GalatasaraySüper Lig | 8 jan. 2023 | 11 | Öppna |
| Galatasaray2–1BeşiktaşSüper Lig | 5 nov. 2022 | 7 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Türkiye Kupası | 2 | 0 | — | — |
| 2015/16 | Türkiye Kupası | 4 | 0 | — | — |
| 2016/17 | Türkiye Kupası | 2 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2016 | Super Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2017/18 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2018/19 | 1. Lig | 4 | 4 | 21 | 5.25 |
| 2018/19 | Türkiye Kupası | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2019/20 | Süper Lig | 20 | 18 | 103 | 5.72 |
| 2019 | Super Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021/22 | Süper Lig | 25 | 25 | 114 | 4.56 |
| 2021/22 | 1. Lig | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2021/22 | Türkiye Kupası | 3 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021 | Super Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 3 | 3 | 10 | 3.33 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 8 | 2.67 |
| 2022/23 | Süper Lig | 14 | 14 | 79 | 5.64 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023/24 | UEFA Champions League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 3 | 3 | 12 | 4.00 |
| 2023/24 | Süper Lig | 18 | 18 | 96 | 5.33 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 10 | 10.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 2 | 1.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 6 | 6 | 24 | 4.00 |
| 2024/25 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2024/25 | Süper Lig | 17 | 16 | 62 | 3.88 |
| 2024/25 | 1. Lig | 2 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2024/25 | Türkiye Kupası | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Pro League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024 | Euro | 3 | 3 | 19 | 6.33 |
| 2024 | Gulf Cup | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 147 matcher med data · 9 svitar bröts av en lucka
sökt i 147 matcher med data · 5 svitar bröts av en lucka
- 2014Första matchenBursaspor–Tepecikspor
- 2016Första gula kortet (första kända)Fenerbahçe–Gençlerbirliği S.K.
- 2016Första röda kortet (första kända)Fenerbahçe–Gençlerbirliği S.K.
- 2019Första straffen (första kända)Romania–Faroe Islands
- 202150:e matchenAltay–Göztepe
- 2023100:e matchenİstanbulspor–Sivasspor
- 2025Senaste matchenBeşiktaş–Rizespor
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 97 | Fenerbahçe1–3GalatasaraySüper Lig | 23 feb. 2020 | 12 | 2 | 2 | 36 | Öppna |
| 93 | Fenerbahçe2–4BeşiktaşSüper Lig | 2 apr. 2023 | 8 | 1 | 2 | 34 | Öppna |
| 84 | Trabzonspor2–3FenerbahçeSüper Lig | 17 mars 2024 | 9 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 84 | Red Bull Salzburg2–1LilleUEFA Champions League | 29 sep. 2021 | 7 | 0 | 2 | 30 | Öppna |
| 84 | Trabzonspor2–2AntalyasporSüper Lig | 8 juli 2020 | 6 | 0 | 3 | 31 | Öppna |
| 83 | Benfica0–2Red Bull SalzburgUEFA Champions League | 20 sep. 2023 | 7 | 1 | 2 | 28 | Öppna |
| 82 | Galatasaray2–1BeşiktaşSüper Lig | 21 okt. 2023 | 8 | 1 | 1 | 30 | Öppna |
| 80 | Fenerbahçe4–0KonyasporSüper Lig | 25 feb. 2023 | 5 | 1 | 1 | 35 | Öppna |
| 78 | Galatasaray3–2SamsunsporSüper Lig | 10 nov. 2024 | 7 | 0 | 2 | 26 | Öppna |
| 78 | Fatih Karagümrük2–1Iğdır FK1. Lig | 10 maj 2025 | 4 | 0 | 2 | 41 | Öppna |
När korten kommer
742 kort i 147 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 30:e minuten (median 25), räknat på de 144 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Hatayspor har fått 3.75 gula kort per match av honom — 30 på 8 matcher.
Flest straffar emot sig
Rizespor har fått 6 straffar emot sig på 13 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 8 matcher med två eller fler röda kort — av 147 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
3 av 147 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 2 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 36 % av matcherna — 50 av 139 med straffdata.
Korten kommer sent
49 % av hans kort delas ut efter timmen — 360 av 742. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Welinton8på 7 matcher
- B. Osayi-Samuel7på 14 matcher
- M. Yandaş6på 7 matcher
- Y. Belhanda6på 6 matcher
- Miguel Crespo4på 10 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Welinton2på 7 matcher
- İ. Kahveci1på 15 matcher
- D. Türüç1på 12 matcher
- Miguel Crespo1på 10 matcher
- Fabrício Baiano1på 8 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- F. Kadıoğlu16inga kort
- İ. Kahveci152 gula, 1 rött
- B. Osayi-Samuel147 gula
- F. Muslera143 gula
- S. Aziz132 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- İ. Kahveci28på 13 matcher
- D. Türüç25på 12 matcher
- D. Mertens17på 9 matcher
- C. Sertel15på 9 matcher
- S. Boey15på 8 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- A. Bakasetas27på 11 matcher
- A. Oğuz23på 7 matcher
- Miguel Crespo22på 8 matcher
- Gedson Fernandes19på 7 matcher
- D. Türüç18på 12 matcher
Senaste matcherna
15 av 167| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 maj 2025 | Süper Lig | Beşiktaş–Rizespor | 1–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 maj 2025 | Süper Lig | Samsunspor–Sivasspor | 1–0 | — | — | 0 | Öppna |
| 10 maj 2025 | 1. Lig | Fatih Karagümrük–Iğdır FK | 2–1 | 4 | 0 | 2 | Öppna |
| 5 maj 2025 | Süper Lig | Kasımpaşa–Trabzonspor | 1–1 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 27 apr. 2025 | Super League 1 | AEK Athens FC–Olympiakos Piraeus | 0–2 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 18 apr. 2025 | Süper Lig | Hatayspor–Konyaspor | 2–3 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 mars 2025 | Süper Lig | Kasımpaşa–Alanyaspor | 2–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 1 mars 2025 | Süper Lig | Beşiktaş–Kayserispor | 2–0 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 22 feb. 2025 | Süper Lig | Samsunspor–Rizespor | 2–3 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 feb. 2025 | Süper Lig | Başakşehir–Bodrum FK | 0–1 | 5 | 1 | 1 | Öppna |
| 12 feb. 2025 | UEFA Champions League | Club Brugge KV–Atalanta | 2–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 29 jan. 2025 | UEFA Champions League | BSC Young Boys–FK Crvena Zvezda | 0–1 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 jan. 2025 | Süper Lig | Galatasaray–Konyaspor | 1–0 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 19 jan. 2025 | Süper Lig | Adana Demirspor–Fenerbahçe | 0–4 | 2 | 1 | 0 | Öppna |
| 7 jan. 2025 | Türkiye Kupası | Sivasspor–Beşiktaş | 0–1 | — | — | — | Öppna |