Fábio Veríssimo
184 matcher · 2019–2026
Kort är kända i 161 av 184 matcher (88 %), frisparkar i 158 och straffar i 148. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som Fábio Veríssimo (170) och F. Verissimo (15).
Domaren i siffror
5.72 kort per match — 7 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 72 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 30 % fler kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
Toppmötena
13 av 143 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Sporting CP1–0BenficaPrimeira Liga | 29 dec. 2024 | 5 | Öppna |
| Santa Clara0–2FC PortoPrimeira Liga | 16 aug. 2024 | 7 | Öppna |
| Vitória SC2–3SC BragaPrimeira Liga | 11 maj 2024 | 7 | Öppna |
| Apoel Nicosia2–0Aris1. Division | 21 apr. 2024 | — | Öppna |
| FC Porto1–2Vitória SCPrimeira Liga | 7 apr. 2024 | 9 | Öppna |
| SC Braga2–0AroucaPrimeira Liga | 19 feb. 2023 | 5 | Öppna |
| AEK Larnaca2–1Apoel Nicosia1. Division | 28 jan. 2023 | 5 | Öppna |
| SC Braga3–3Sporting CPPrimeira Liga | 7 aug. 2022 | 4 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | Primeira Liga | 16 | 16 | 81 | 5.06 |
| 2019/20 | Taça de Portugal | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Taça da Liga | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Pro League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2019/20 | 1. Division | 1 | 0 | — | — |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Primeira Liga | 19 | 18 | 102 | 5.67 |
| 2020/21 | Taça de Portugal | 1 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Taça da Liga | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2020/21 | Super League 1 | 1 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Primeira Liga | 16 | 16 | 97 | 6.06 |
| 2021/22 | Taça de Portugal | 2 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2021/22 | Taça da Liga | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021/22 | Super League 1 | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2021/22 | Pro League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2021/22 | 1. Division | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 6 | 6.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021 | Friendly | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2022/23 | Primeira Liga | 21 | 21 | 127 | 6.05 |
| 2022/23 | Taça de Portugal | 3 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2022/23 | Taça da Liga | 3 | 3 | 23 | 7.67 |
| 2022/23 | Super League 1 | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2022/23 | Pro League | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022/23 | 1. Division | 3 | 3 | 18 | 6.00 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2023/24 | Primeira Liga | 19 | 19 | 97 | 5.11 |
| 2023/24 | Taça de Portugal | 4 | 2 | 18 | 9.00 |
| 2023/24 | Taça da Liga | 1 | 1 | 9 | 9.00 |
| 2023/24 | Pro League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2023/24 | 1. Division | 3 | 2 | 10 | 5.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | Primeira Liga | 19 | 19 | 122 | 6.42 |
| 2024/25 | Taça de Portugal | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Taça da Liga | 1 | 1 | 8 | 8.00 |
| 2024/25 | Super League 1 | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 0 | — | — |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | Primeira Liga | 13 | 13 | 64 | 4.92 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | — | — |
Rekord och milstolpar
sökt i 161 matcher med data · 20 svitar bröts av en lucka
sökt i 161 matcher med data · 17 svitar bröts av en lucka
- 2019Första matchenEstonia–Northern Ireland
- 2019Första gula kortetEstonia–Northern Ireland
- 2019Första röda kortet (första kända)GIL Vicente–Boavista
- 2020Första straffen (första kända)Rio Ave–Sporting CP
- 202150:e matchenPortimonense–Moreirense
- 2023100:e matchenAEK Larnaca–Apoel Nicosia
- 2026Senaste matchenBeitar Jerusalem–AEK Larnaca
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 92 | FC Porto2–1Sporting CPTaça de Portugal | 26 maj 2024 | 12 | 1 | 1 | 38 | Öppna |
| 90 | Famalicao2–4FC PortoPrimeira Liga | 20 maj 2023 | 8 | 0 | 4 | 35 | Öppna |
| 88 | AVS2–2Sporting CPPrimeira Liga | 23 feb. 2025 | 10 | 1 | 1 | 35 | Öppna |
| 88 | Vitória SC3–2BoavistaPrimeira Liga | 23 okt. 2022 | 9 | 1 | 1 | 36 | Öppna |
| 88 | Al-Fateh5–1Al-Ahli JeddahPro League | 2 sep. 2023 | 7 | 1 | 3 | 34 | Öppna |
| 88 | Rio Ave1–2FC PortoPrimeira Liga | 28 aug. 2023 | 7 | 0 | 2 | 39 | Öppna |
| 85 | SC Braga1–1EstorilTaça da Liga | 27 jan. 2024 | 9 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
| 84 | Rio Ave0–2Sporting CPPrimeira Liga | 5 maj 2021 | 9 | 1 | 1 | 32 | Öppna |
| 80 | Tondela1–3FC PortoPrimeira Liga | 9 juli 2020 | 7 | 0 | 2 | 32 | Öppna |
| 79 | Nacional2–0Santa ClaraPrimeira Liga | 4 nov. 2024 | 11 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
När korten kommer
921 kort i 161 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 25:e minuten (median 22), räknat på de 159 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Belenenses har fått 4.60 gula kort per match av honom — 23 på 5 matcher.
Flest utvisningar
Belenenses har fått 2 röda kort av honom på 5 matcher.
Flest straffar för sig
FC Porto har fått 9 straffar tilldömda på 19 matcher med honom.
Flest straffar emot sig
Santa Clara har fått 5 straffar emot sig på 9 matcher med honom.
Signaturspelaren
Gustavo Assunção har fått 8 gula kort av honom på 13 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 7 matcher med två eller fler röda kort — av 161 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
2 av 161 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 1 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 30 % av matcherna — 45 av 148 med straffdata.
Korten kommer sent
45 % av hans kort delas ut efter timmen — 413 av 921. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- Gustavo Assunção8på 13 matcher
- Nuno Santos5på 20 matcher
- N. Otamendi5på 14 matcher
- Rúben Lima5på 12 matcher
- João Mário5på 11 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- Anderson Silva2på 9 matcher
- S. Coates1på 17 matcher
- João Mário1på 16 matcher
- N. Otamendi1på 14 matcher
- Pepe1på 12 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Nuno Santos205 gula
- Pote202 gula
- Ricardo Esgaio193 gula
- Galeno192 gula
- S. Coates174 gula, 1 rött
Fick matchens första gula
flest gånger
- T. Borevković3på 9 matcher
- Jaume Grau3på 5 matcher
- Matheus Reis2på 15 matcher
- Gustavo Assunção2på 13 matcher
- Rúben Lima2på 12 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- S. Eustáquio26på 12 matcher
- Gustavo Assunção25på 12 matcher
- Ivo Rodrigues24på 10 matcher
- João Palhinha24på 9 matcher
- Ricardo Esgaio22på 14 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- Galeno39på 18 matcher
- Rafa32på 12 matcher
- V. Gyökeres30på 11 matcher
- Iván Jaime29på 9 matcher
- Paulinho27på 15 matcher
Senaste matcherna
15 av 184| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 juli 2026 | UEFA Europa Conference League | Beitar Jerusalem–AEK Larnaca | 2–3 | — | — | — | Öppna |
| 28 maj 2026 | Primeira Liga | Casa Pia–Torreense | 2–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 maj 2026 | Primeira Liga | Estrela–Famalicao | 0–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 maj 2026 | Primeira Liga | Rio Ave–GIL Vicente | 0–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 29 apr. 2026 | Primeira Liga | Sporting CP–Tondela | 2–2 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 23 apr. 2026 | Primeira Liga | Casa Pia–SC Braga | 0–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 12 apr. 2026 | Primeira Liga | Benfica–Nacional | 2–0 | 6 | 0 | 1 | Öppna |
| 15 mars 2026 | Primeira Liga | Rio Ave–Estrela | 2–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 mars 2026 | Primeira Liga | Casa Pia–Moreirense | 1–1 | 5 | 0 | 2 | Öppna |
| 7 feb. 2026 | Primeira Liga | Estrela–Santa Clara | 1–0 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 jan. 2026 | Primeira Liga | Estoril–Vitória SC | 4–2 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 jan. 2026 | Primeira Liga | Nacional–Santa Clara | 3–3 | 8 | 0 | 1 | Öppna |
| 31 aug. 2025 | Primeira Liga | Rio Ave–SC Braga | 2–2 | 5 | 0 | 1 | Öppna |
| 16 aug. 2025 | Primeira Liga | Tondela–Famalicao | 0–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2025 | Primeira Liga | Sporting CP–Vitória SC | 2–0 | 7 | 0 | 0 | Öppna |