Eric Wattellier
Frankrike · 220 matcher · 2016–2026
Kort är kända i 209 av 220 matcher (95 %), frisparkar i 211 och straffar i 208. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som E. Wattellier (166) och Eric Wattellier, France (56).
Domaren i siffror
3.16 kort per match — 20 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 5 % av de 1 544 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 24 % färre kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 20 % färre kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 20 % färre gula och röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
11 av 198 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Lens3–0LilleLigue 1 | 20 sep. 2025 | 4 | Öppna |
| Lille1–1MarseilleLigue 1 | 4 maj 2025 | 4 | Öppna |
| Nice2–0MarseilleLigue 1 | 26 jan. 2025 | 2 | Öppna |
| Monaco0–0LilleLigue 1 | 18 okt. 2024 | 7 | Öppna |
| Nice2–3MonacoLigue 1 | 11 feb. 2024 | 10 | Öppna |
| Monaco2–0Stade Brestois 29Ligue 1 | 5 nov. 2023 | 7 | Öppna |
| Rennes0–1MarseilleLigue 1 | 5 mars 2023 | 2 | Öppna |
| Ajaccio1–0Paris FCLigue 2 | 14 sep. 2021 | 2 | Öppna |
Utveckling
Skillnaden är inte större än vad slumpen förklarar.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | Ligue 2 | 16 | 11 | 38 | 3.45 |
| 2017/18 | Ligue 2 | 16 | 16 | 61 | 3.81 |
| 2018/19 | Ligue 1 | 16 | 16 | 52 | 3.25 |
| 2018/19 | Ligue 2 | 5 | 5 | 21 | 4.20 |
| 2019/20 | Ligue 1 | 12 | 12 | 33 | 2.75 |
| 2019/20 | Ligue 2 | 3 | 3 | 4 | 1.33 |
| 2019/20 | Coupe de la Ligue | 3 | 2 | 1 | 0.50 |
| 2019/20 | Coupe de France | 2 | 0 | — | — |
| 2020/21 | Ligue 1 | 17 | 17 | 43 | 2.53 |
| 2020/21 | Ligue 2 | 3 | 3 | 7 | 2.33 |
| 2020/21 | Coupe de France | 3 | 3 | 4 | 1.33 |
| 2021/22 | Ligue 1 | 19 | 19 | 60 | 3.16 |
| 2021/22 | Ligue 2 | 3 | 3 | 5 | 1.67 |
| 2021/22 | Coupe de France | 3 | 3 | 1 | 0.33 |
| 2022/23 | Ligue 1 | 25 | 25 | 61 | 2.44 |
| 2022/23 | Ligue 2 | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2022/23 | Coupe de France | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 16 | 16 | 68 | 4.25 |
| 2023/24 | Ligue 2 | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2023/24 | Coupe de France | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2023/24 | Super League 1 | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Ligue 1 | 19 | 19 | 65 | 3.42 |
| 2024/25 | Ligue 2 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024/25 | Coupe de France | 2 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2025/26 | Ligue 1 | 17 | 17 | 50 | 2.94 |
| 2025/26 | Coupe de France | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | Ligue 1 | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | Ligue 2 | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2026 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2026 | Friendly | 1 | 0 | — | — |
Rekord och milstolpar
sökt i 209 matcher med data · 7 svitar bröts av en lucka
sökt i 209 matcher med data · 6 svitar bröts av en lucka
- 2016Första matchenClermont Foot–RED Star FC 93
- 2016Första gula kortet (första kända)Valenciennes–Laval
- 2016Första straffen (första kända)Bourg-en-bresse 01–RED Star FC 93
- 2017Första röda kortet (första kända)Niort–RED Star FC 93
- 201950:e matchenRED Star FC 93–Nancy
- 2021100:e matchenStrasbourg–Metz
- 2025200:e matchenRennes–Auxerre
- 2026Senaste matchenLille–Paris Saint Germain
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 95 | Reims2–0LilleLigue 1 | 1 sep. 2019 | 5 | 1 | 2 | 34 | Öppna |
| 92 | Tours1–2NancyLigue 2 | 8 dec. 2017 | 7 | 0 | 1 | 42 | Öppna |
| 91 | Nice2–3MonacoLigue 1 | 11 feb. 2024 | 9 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 91 | Niort2–3RED Star FC 93Ligue 2 | 24 feb. 2017 | 6 | 2 | 1 | 33 | Öppna |
| 87 | Lyon2–1StrasbourgLigue 1 | 26 okt. 2025 | 4 | 1 | 1 | 34 | Öppna |
| 86 | Orleans2–2ReimsLigue 2 | 12 dec. 2016 | 5 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 85 | Le Havre1–0ValenciennesLigue 2 | 18 aug. 2017 | 5 | 0 | 1 | 31 | Öppna |
| 84 | Lyon2–1LilleLigue 1 | 5 apr. 2025 | 5 | 0 | 1 | 29 | Öppna |
| 82 | Caen1–1NiceLigue 1 | 18 aug. 2018 | 4 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 81 | Saint Etienne2–0StrasbourgLigue 1 | 12 sep. 2020 | 4 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
När korten kommer
660 kort i 209 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 37:e minuten (median 36), räknat på de 192 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Mest varnade klubben
Gazelec FC Ajaccio har fått 3.00 gula kort per match av honom — 21 på 7 matcher.
Flest utvisningar
Amiens har fått 2 röda kort av honom på 7 matcher.
Flest straffar emot sig
Nantes har fått 7 straffar emot sig på 14 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 2 matcher med två eller fler röda kort — av 209 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
17 av 209 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 8 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 31 % av matcherna — 65 av 208 med straffdata.
Korten kommer sent
48 % av hans kort delas ut efter timmen — 314 av 660. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- J. Castelletto6på 16 matcher
- A. Golovin6på 15 matcher
- N. Pallois6på 9 matcher
- B. André5på 19 matcher
- W. Faes4på 9 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- S. Grandsir2på 7 matcher
- H. Diallo1på 16 matcher
- J. Castelletto1på 16 matcher
- A. Golovin1på 15 matcher
- J. Clauss1på 15 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- Y. Abdelhamid211 gult
- B. André195 gula
- J. David181 gult
- J. Castelletto166 gula, 1 rött
- T. Foket163 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- D. Kiki3på 4 matcher
- B. André2på 19 matcher
- T. Foket2på 16 matcher
- Dante2på 13 matcher
- D. Liénard2på 10 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- B. André25på 17 matcher
- I. Sissoko24på 12 matcher
- J. Castelletto21på 15 matcher
- N. Tagliafico21på 12 matcher
- M. Munetsi20på 14 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- B. André25på 17 matcher
- N. de Préville22på 8 matcher
- H. Belkebla21på 13 matcher
- J. Gradit20på 11 matcher
- Tiago Santos20på 7 matcher
Senaste matcherna
15 av 220| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 28 aug. 2026 | Ligue 1 | Lille–Paris Saint Germain | 2–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 24 aug. 2026 | Ligue 2 | Reims–Annecy | 3–1 | 0 | 0 | 0 | Öppna |
| 6 aug. 2026 | UEFA Europa Conference League | Inter Turku–FC Vaduz | 2–1 | 5 | 0 | — | Öppna |
| 23 juli 2026 | UEFA Europa Conference League | AEK Larnaca–Beitar Jerusalem | 0–1 | — | — | — | Öppna |
| 3 maj 2026 | Ligue 1 | Auxerre–Angers | 3–1 | 6 | 1 | 2 | Öppna |
| 18 apr. 2026 | Ligue 1 | Lorient–Marseille | 2–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 apr. 2026 | Ligue 1 | Paris FC–Monaco | 4–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 apr. 2026 | Ligue 1 | Paris Saint Germain–Toulouse | 3–1 | 1 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 mars 2026 | Friendly | Morocco–Paraguay | 2–1 | — | — | 0 | Öppna |
| 8 mars 2026 | Ligue 1 | Lyon–Paris FC | 1–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 3 mars 2026 | Coupe de France | Strasbourg–Reims | 2–1 | 3 | 0 | 2 | Öppna |
| 13 feb. 2026 | Ligue 1 | Monaco–Nantes | 3–1 | 7 | 1 | 0 | Öppna |
| 1 feb. 2026 | Ligue 1 | Strasbourg–Paris Saint Germain | 1–2 | 1 | 1 | 1 | Öppna |
| 25 jan. 2026 | Ligue 1 | Metz–Lyon | 2–5 | 1 | 0 | 1 | Öppna |
| 11 jan. 2026 | Coupe de France | Nantes–Nice | 1–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |