Dean Whitestone
England · 311 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 229 av 311 matcher (74 %), frisparkar i 223 och straffar i 222. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som D. Whitestone (198) och Dean Whitestone, England (113).
Domaren i siffror
3.04 kort per match — 18 % under snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 6 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Visar 33 % färre röda kort än snittet i samma ligor.
- Delar ut 30 % färre kort under första halvtimmen än snittet i samma ligor.
- Delar ut 18 % färre gula och röda kort än snittet i samma ligor.
Toppmötena
14 av 292 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Hull City1–4MiddlesbroughChampionship | 5 dec. 2025 | 1 | Öppna |
| Charlton1–0WycombeLeague One | 15 maj 2025 | 2 | Öppna |
| Coventry3–0SunderlandChampionship | 15 mars 2025 | 3 | Öppna |
| Coventry0–2LeedsChampionship | 5 feb. 2025 | 3 | Öppna |
| Sunderland1–1Bristol CityChampionship | 10 dec. 2024 | 7 | Öppna |
| Leicester0–1LeedsChampionship | 3 nov. 2023 | 3 | Öppna |
| Coventry2–1SunderlandChampionship | 25 feb. 2023 | 5 | Öppna |
| Sheffield Utd0–0BournemouthChampionship | 9 apr. 2022 | 5 | Öppna |
Utveckling
27 % fler gula kort per match än under den tidiga delen av karriären.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Championship | 5 | 0 | — | — |
| 2015/16 | Championship | 11 | 10 | 30 | 3.00 |
| 2015/16 | League One | 6 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2016/17 | League One | 13 | 0 | — | — |
| 2016/17 | FA Cup | 3 | 0 | — | — |
| 2017/18 | League One | 18 | 6 | 18 | 3.00 |
| 2017/18 | League Two | 11 | 2 | 5 | 2.50 |
| 2018/19 | League One | 15 | 0 | — | — |
| 2018/19 | League Two | 15 | 0 | — | — |
| 2018/19 | FA Cup | 3 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2019/20 | Championship | 26 | 26 | 76 | 2.92 |
| 2019/20 | League Two | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019/20 | League Cup | 2 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2020/21 | Championship | 25 | 25 | 49 | 1.96 |
| 2020/21 | League One | 3 | 3 | 9 | 3.00 |
| 2020/21 | League Two | 3 | 3 | 5 | 1.67 |
| 2020/21 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2020/21 | League Cup | 1 | 1 | 0 | 0.00 |
| 2021/22 | Championship | 29 | 29 | 87 | 3.00 |
| 2021/22 | League One | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2021/22 | League Two | 2 | 2 | 7 | 3.50 |
| 2021/22 | League Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2022/23 | Championship | 26 | 26 | 76 | 2.92 |
| 2022/23 | League One | 5 | 5 | 18 | 3.60 |
| 2022/23 | League Two | 2 | 2 | 3 | 1.50 |
| 2022/23 | FA Cup | 2 | 2 | 8 | 4.00 |
| 2023/24 | Championship | 17 | 17 | 62 | 3.65 |
| 2023/24 | League One | 4 | 4 | 16 | 4.00 |
| 2023/24 | League Two | 3 | 3 | 11 | 3.67 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024/25 | Championship | 24 | 24 | 81 | 3.38 |
| 2024/25 | League One | 4 | 4 | 14 | 3.50 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | League Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2025/26 | Championship | 19 | 19 | 64 | 3.37 |
| 2025/26 | League One | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2025/26 | League Two | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2025/26 | League Cup | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | League One | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026/27 | League Two | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2026 | League Cup | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
Rekord och milstolpar
sökt i 229 matcher med data · 8 svitar bröts av en lucka
sökt i 229 matcher med data · 9 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenLeeds–Birmingham
- 2015Första gula kortet (första kända)Cardiff–Middlesbrough
- 2015Första straffen (första kända)Sheffield Wednesday–Wolves
- 2017Första röda kortet (första kända)Portsmouth–Fleetwood Town
- 201750:e matchenBury–Blackburn
- 2019100:e matchenStevenage–Cheltenham
- 2022200:e matchenBristol Rovers–Morecambe
- 2026300:e matchenQPR–Norwich
- 2026Senaste matchenOldham–Swindon Town
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 96 | Swansea1–2Sheffield UtdChampionship | 21 jan. 2025 | 7 | 1 | 1 | 31 | Öppna |
| 96 | QPR1–1HuddersfieldChampionship | 10 aug. 2019 | 7 | 0 | 1 | 34 | Öppna |
| 94 | Wycombe1–0ReadingChampionship | 23 feb. 2021 | 4 | 1 | 2 | 30 | Öppna |
| 93 | Swansea3–1MiddlesbroughChampionship | 14 dec. 2019 | 4 | 2 | 1 | 32 | Öppna |
| 91 | Preston1–3QPRChampionship | 7 mars 2020 | 5 | 1 | 1 | 28 | Öppna |
| 81 | Crawley Town1–3Harrogate TownLeague Two | 6 feb. 2021 | 2 | 1 | 1 | 33 | Öppna |
| 81 | Preston2–0LutonChampionship | 30 okt. 2021 | 3 | 0 | 1 | 33 | Öppna |
| 81 | Peterborough2–2Stoke CityChampionship | 12 mars 2022 | 3 | 0 | 2 | 28 | Öppna |
| 80 | Peterborough1–2BlackpoolLeague One | 17 feb. 2024 | 5 | 0 | 1 | 23 | Öppna |
| 79 | Ipswich2–0Bristol CityChampionship | 20 jan. 2026 | 7 | 0 | 0 | 33 | Öppna |
När korten kommer
696 kort i 229 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 42:e minuten (median 40), räknat på de 214 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Wycombe har fått 2 röda kort av honom på 5 matcher.
Flest straffar emot sig
Peterborough har fått 2 straffar emot sig på 6 matcher med honom.
Hemma mot borta
Bortalagen får 1.29 gånger fler gula kort av honom — 1.29 hemma mot 1.66 borta, på 229 matcher.
Två röda i samma match
Har bara 1 matcher med två eller fler röda kort — av 229 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
15 av 229 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 7 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 17 % av matcherna — 38 av 222 med straffdata.
Korten kommer sent
56 % av hans kort delas ut efter timmen — 391 av 696. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- B. Cabango6på 10 matcher
- J. Cooper5på 18 matcher
- G. Honeyman5på 12 matcher
- J. Egan5på 10 matcher
- M. Pack5på 8 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- G. Saville1på 16 matcher
- K. McFadzean1på 10 matcher
- M. Pack1på 8 matcher
- H. Darling1på 7 matcher
- P. McNair1på 7 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- J. Cooper185 gula
- G. Saville163 gula, 1 rött
- A. Browne152 gula
- J. Lowe15inga kort
- B. Mitchell142 gula
Fick matchens första gula
flest gånger
- J. Brown3på 11 matcher
- B. Whiteman3på 10 matcher
- J. Cooper2på 18 matcher
- G. Saville2på 16 matcher
- J. Swift2på 13 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- G. Saville28på 15 matcher
- J. Cooper25på 15 matcher
- G. Hamer21på 9 matcher
- M. Crooks19på 8 matcher
- J. Collins17på 8 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- S. Maguire21på 9 matcher
- Ronald19på 5 matcher
- S. Dembélé18på 6 matcher
- A. Mowatt17på 10 matcher
- D. McNamara17på 8 matcher
Senaste matcherna
15 av 311| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 aug. 2026 | League Two | Oldham–Swindon Town | 3–0 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 15 aug. 2026 | League One | Mansfield Town–Doncaster | 2–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 10 aug. 2026 | League Cup | Plymouth–Exeter City | 2–0 | 4 | 1 | 0 | Öppna |
| 3 apr. 2026 | Championship | Sheffield Utd–Swansea | 3–3 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 21 mars 2026 | Championship | Hull City–Sheffield Wednesday | 3–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 14 mars 2026 | Championship | Leicester–QPR | 1–3 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 7 mars 2026 | Championship | Sheffield Utd–West Brom | 1–1 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 25 feb. 2026 | Championship | Millwall–Birmingham | 3–0 | 3 | 1 | 0 | Öppna |
| 14 feb. 2026 | Championship | Preston–Watford | 2–2 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 3 feb. 2026 | Championship | Blackburn–Sheffield Wednesday | 1–0 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 jan. 2026 | Championship | Ipswich–Bristol City | 2–0 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 1 jan. 2026 | Championship | QPR–Norwich | 1–2 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 26 dec. 2025 | League One | Luton–Wycombe | 4–0 | 2 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 dec. 2025 | Championship | Watford–Sheffield Wednesday | 1–1 | 2 | 0 | 1 | Öppna |
| 5 dec. 2025 | Championship | Hull City–Middlesbrough | 1–4 | 1 | 0 | 1 | Öppna |