Daniel Stefanski
Polen · 211 matcher · 2015–2026
Kort är kända i 186 av 211 matcher (88 %), frisparkar i 195 och straffar i 126. Varje snitt på sidan räknas bara på de matcher måttet är känt i — en lucka fylls aldrig med en nolla.
Källan skriver honom som D. Stefanski (139) och Daniel Stefanski, Poland (72).
Domaren i siffror
4.59 kort per match — 8 % över snittet i samma ligor och säsonger. Mer kortbenägen än 74 % av de 1 548 domare vi kan jämföra med.
Domarens DNA
6 av 6 axlar har täckning nog för en jämförelse
- Delar ut 11 % fler kort efter timmen än snittet i samma ligor.
- Blåser 5 % fler frisparkar än snittet i samma ligor.
Toppmötena
8 av 148 matcher var toppmöten
Han får ungefär så många toppmöten som en jämn fördelning i hans egna ligasäsonger skulle ge. Skillnaden är inom vad slumpen förklarar.
| Match | Datum | Kort | |
|---|---|---|---|
| Jagiellonia2–1Lech PoznanEkstraklasa | 16 mars 2025 | 6 | Öppna |
| Lech Poznan5–0JagielloniaEkstraklasa | 14 sep. 2024 | 4 | Öppna |
| Raków Częstochowa0–2Lech PoznanEkstraklasa | 14 maj 2023 | 3 | Öppna |
| Piast Gliwice1–1Lech PoznanEkstraklasa | 12 mars 2023 | 5 | Öppna |
| AEK Athens FC2–0PAOKSuper League 1 | 30 okt. 2022 | 5 | Öppna |
| Lech Poznan1–0Piast GliwiceEkstraklasa | 20 nov. 2021 | 0 | Öppna |
| Lechia Gdansk1–3Legia WarszawaEkstraklasa | 27 apr. 2019 | — | Öppna |
| Yokohama F. Marinos2–0Kawasaki FrontaleJ1 League | 4 juni 2017 | 5 | Öppna |
Utveckling
16 % fler gula kort per match än under den tidiga delen av karriären.
Säsong för säsong, med nämnare
| Säsong | Tävling | Matcher | Med data | Gula kort | Per match |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 2 | 0 | — | — |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 9 | 4.50 |
| 2016/17 | Super League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 4 | 4 | 13 | 3.25 |
| 2017 | J1 League | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2017 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 17 | 5.67 |
| 2018/19 | Ekstraklasa | 24 | 21 | 104 | 4.95 |
| 2018/19 | Pro League | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2018 | UEFA Nations League | 2 | 0 | — | — |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 5 | 5 | 24 | 4.80 |
| 2019/20 | Ekstraklasa | 14 | 14 | 57 | 4.07 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2019/20 | Pro League | 3 | 3 | 15 | 5.00 |
| 2019 | Friendly | 1 | 1 | 2 | 2.00 |
| 2019 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 4 | 2.00 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 3 | 4 | 1.33 |
| 2020/21 | Ekstraklasa | 18 | 16 | 59 | 3.69 |
| 2020 | UEFA Nations League | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2021/22 | UEFA Europa League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2021/22 | Ekstraklasa | 17 | 17 | 65 | 3.82 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 4 | 4.00 |
| 2021 | FIFA World Cup qualification | 2 | 2 | 6 | 3.00 |
| 2021 | Friendly | 1 | 1 | 1 | 1.00 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2022/23 | Ekstraklasa | 22 | 22 | 96 | 4.36 |
| 2022/23 | Cup | 2 | 0 | — | — |
| 2022/23 | Super League 1 | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2022 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2022 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 7 | 7.00 |
| 2023/24 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 12 | 6.00 |
| 2023/24 | Ekstraklasa | 19 | 18 | 109 | 6.06 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 15 | 7.50 |
| 2023 | UEFA Euro qualification | 2 | 2 | 11 | 5.50 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | Ekstraklasa | 17 | 17 | 62 | 3.65 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | — | — |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | Friendly | 1 | 1 | 3 | 3.00 |
| 2024 | UEFA Nations League | 1 | 1 | 5 | 5.00 |
| 2025/26 | Ekstraklasa | 9 | 9 | 53 | 5.89 |
Rekord och milstolpar
sökt i 186 matcher med data · 20 svitar bröts av en lucka
sökt i 186 matcher med data · 20 svitar bröts av en lucka
- 2015Första matchenOlimpik Sarajevo–Spartak Trnava
- 2016Första gula kortet (första kända)Lille–Qəbələ
- 2016Första straffen (första kända)Standard Liege–Panathinaikos
- 2017Första röda kortet (första kända)Norway–Azerbaijan
- 201950:e matchenCroatia–Tunisia
- 2021100:e matchenHungary–Republic of Ireland
- 2025200:e matchenJagiellonia–Lech Poznan
- 2026Senaste matchenRaków Częstochowa–Arka Gdynia
Mest extrema matcherna
| Index | Match | Datum | Gula | Röda | Straffar | Frisparkar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 94 | ŁKS Łódź2–2JagielloniaEkstraklasa | 22 sep. 2023 | 8 | 1 | 2 | 36 | Öppna |
| 93 | Puszcza Niepołomice1–3Slask WroclawEkstraklasa | 15 sep. 2023 | 6 | 1 | 3 | 39 | Öppna |
| 87 | Al-Ittihad FC1–0Al-EttifaqPro League | 14 aug. 2020 | 7 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 82 | Marseille3–1AEK Athens FCUEFA Europa League | 26 okt. 2023 | 6 | 1 | 2 | 30 | Öppna |
| 81 | Standard Liege2–2PanathinaikosUEFA Europa League | 20 okt. 2016 | 6 | 0 | 1 | 35 | Öppna |
| 79 | Stal Mielec1–2Gornik ZabrzeEkstraklasa | 5 feb. 2022 | 7 | 0 | 2 | 28 | Öppna |
| 79 | Turkey3–3LatviaFIFA World Cup qualification | 30 mars 2021 | 6 | 0 | 1 | 32 | Öppna |
| 79 | CFR 1907 Cluj2–1LazioUEFA Europa League | 19 sep. 2019 | 5 | 0 | 1 | 37 | Öppna |
| 78 | Radomiak Radom2–2Lech PoznanEkstraklasa | 16 dec. 2023 | 13 | 1 | 0 | 39 | Öppna |
| 78 | Bulgaria2–2HungaryUEFA Euro qualification | 16 nov. 2023 | 7 | 2 | 1 | 28 | Öppna |
När korten kommer
854 kort i 186 matcher
Första gula kortet kommer i snitt i 35:e minuten (median 32), räknat på de 181 matcher där ett gult kort delades ut.
gula röda
Visste du att…
Flest utvisningar
Zaglebie Lubin har fått 4 röda kort av honom på 17 matcher.
Flest straffar för sig
Slask Wroclaw har fått 3 straffar tilldömda på 8 matcher med honom.
Två röda i samma match
Har bara 2 matcher med två eller fler röda kort — av 186 med kortdata.
Matcher utan ett enda gult
5 av 186 matcher med kortdata slutade utan att ett gult kort delades ut — 3 %.
Hur ofta det blir straff
Minst en straff i 25 % av matcherna — 32 av 126 med straffdata.
Korten kommer sent
52 % av hans kort delas ut efter timmen — 445 av 854. En jämn fördelning vore 33 %.
Spelarna
Flest gula kort
av den här domaren
- S. Balić6på 2 matcher
- J. Karlström5på 11 matcher
- K. Velde5på 10 matcher
- M. Chrapek5på 10 matcher
- T. Romanczuk5på 9 matcher
Flest röda kort
av den här domaren
- F. Marchwiński1på 12 matcher
- R. Wolski1på 11 matcher
- R. Janicki1på 11 matcher
- J. Karlström1på 11 matcher
- Adrián Diéguez1på 8 matcher
Flest matcher
med den här domaren
- R. Murawski164 gula
- Joel Pereira161 gult
- A. Czerwiński153 gula
- A. Milić132 gula
- M. Ishak131 gult
Fick matchens första gula
flest gånger
- C. Donis3på 7 matcher
- M. Chrapek2på 10 matcher
- J. Czerwiński2på 10 matcher
- D. Błanik2på 10 matcher
- G. Tomasiewicz2på 9 matcher
Flest frisparkar begångna
regelbrott i domarens matcher
- R. Murawski32på 15 matcher
- Nené22på 8 matcher
- F. Marchwiński20på 10 matcher
- J. Karlström20på 11 matcher
- Afimico Pululu18på 8 matcher
Flest frisparkar dragna
blev fälld i domarens matcher
- R. Wolski32på 11 matcher
- R. Murawski28på 15 matcher
- D. Rasak22på 12 matcher
- Afimico Pululu22på 8 matcher
- M. Sitek20på 4 matcher
Senaste matcherna
15 av 211| Datum | Tävling | Match | Resultat | Gula | Röda | Straffar | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 maj 2026 | Ekstraklasa | Raków Częstochowa–Arka Gdynia | 3–0 | 3 | 0 | 0 | Öppna |
| 17 maj 2026 | Ekstraklasa | Piast Gliwice–Raków Częstochowa | 1–3 | 7 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 maj 2026 | Ekstraklasa | Cracovia Krakow–Radomiak Radom | 0–0 | 9 | 1 | 0 | Öppna |
| 26 apr. 2026 | Ekstraklasa | Wisla Plock–Radomiak Radom | 0–1 | 5 | 0 | 0 | Öppna |
| 11 apr. 2026 | Ekstraklasa | Widzew Łódź–Nieciecza | 1–0 | 6 | 1 | 0 | Öppna |
| 4 apr. 2026 | Ekstraklasa | GKS Katowice–Wisla Plock | 1–0 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 15 mars 2026 | Ekstraklasa | Zaglebie Lubin–Lech Poznan | 0–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 20 feb. 2026 | Ekstraklasa | Widzew Łódź–Cracovia Krakow | 0–0 | 9 | 0 | 0 | Öppna |
| 13 feb. 2026 | Ekstraklasa | Radomiak Radom–Korona Kielce | 0–2 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 19 apr. 2025 | Ekstraklasa | Piast Gliwice–Korona Kielce | 1–1 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 31 mars 2025 | Ekstraklasa | Zaglebie Lubin–Raków Częstochowa | 0–2 | 7 | 1 | 0 | Öppna |
| 16 mars 2025 | Ekstraklasa | Jagiellonia–Lech Poznan | 2–1 | 6 | 0 | 0 | Öppna |
| 23 feb. 2025 | Ekstraklasa | Cracovia Krakow–Jagiellonia | 2–2 | 4 | 0 | 0 | Öppna |
| 9 feb. 2025 | Ekstraklasa | Widzew Łódź–Cracovia Krakow | 1–1 | 3 | 0 | 1 | Öppna |
| 3 feb. 2025 | Ekstraklasa | Slask Wroclaw–Piast Gliwice | 1–3 | 1 | 0 | 0 | Öppna |